CRM - Müşteri Yönetimi, Kişisel Gelişim, Pazarlama, Performans, PMP, Portföy Yönetimi, Program Yönetimi, Satış, Strateji ve İş Geliştirme, Teknoloji, İK - HR

Yeni Dünya Düzeninde Sürdürülebilirlik

2020 yılı ilk günlerinden itibaren yaşanan bir çok felaketle farklı bir yıl olacağını göstermişti.

Şu an yeni bir döneme hep beraber geçiş yapıyoruz. Bu geçişin de sancısını çekiyoruz maalesef. Küresel salgın olarak adlandırılan pandemiyi de bir şekilde yenecek olan dünya üzerindeki kalan insanlar olarak artık bambaşka bir dünyada yaşayacağımızı belirtebilirim.

Adına ister “Yeni Dünya” ister “Yeni Ekonomi” diyelim yer alacağımız yeni yaşam düzeninin en önemli konularından birinin ise “Sürdürülebilirlik ve İş Sürekliliği” olacağını söyleyebilirim.

Sürdürülebilirlik : Kelime anlamı olarak; çeşitlilik ve üretkenliğin devamlılığı sağlanırken, daimi olabilme yeteneğini korumak olarak tanımlanır. Aynı zamanda, kaynakların sömürülmesi, yatırımların yönü, teknolojik gelişmenin yönlendirilmesi ve kurumsal değişimin uyum içinde olduğu ve insan ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayabilme potansiyelinin hem günümüzde hem de gelecek için korunduğu dengeli bir ortamda değişimin sağlanması olarak tanımlanabilir.

İş Sürekliliği : Bu kelime ise organizasyonlar ve kuruluşların çeşitli olaylara karşılık verme ve gerekli olan planlamalarını yapma konusundaki stratejik ve taktiksel becerisi ile yaşanabilecek muhtemel iş kesintileri için önceden tanımlanmış kabul edilebilir seviyede iş uygulamalarına devam etme becerisi olarak tanımlanır.

Not: Bu iki terimin tanımsal olarak ayrımını yaptıktan sonra Sürdürülebilirlik konusunda devam edeceğim. İş Sürekliliği ayrı bir yazı ve makale konusu olacaktır.

Her yeni yıl öncesi hazırladığı özel sayısındaki kapakta o yıl hakkında çeşitli simgeler ve yazılar ile mesajlarda bulunan Uluslararası “The Economist” dergisi 2020 yılı için de öngörülerde bulunmuştu. Ekteki bu kapakta yer alan harfleri anlamlı olacak şekilde uygun yerlerinden ayırdığınızda bir harf öbeğine dikkatiniz çekmek isterim. O da “SDGS” harfleri ki açılımı “Sustainable Development Goals – Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri” olarak karşımıza çıkmakta.

2015 yılında New York’da düzenlenen BM Genel Kurulu Konferansı’na katılan 193 ülke için 2030 yılına ait bir Sürdürülebilir Dünya İçin Gelişim Yol Haritası çıkarıldı. Ve bu zirvede çizilen 17 önemli adım yaşanabilir bir dünya oluşturmak için önemli. SDGs için web sitesi aşağıdaki gibi. Buradaki 17 önemli adımı detaylarıyla ayrı bir yazıda ele almayı planlıyorum. Web sitesini incelemenizi tavsiye ederim.

https://sustainabledevelopment.un.org/sdgs

 

Öte yandan Economist Dergi kapağına dönersek bir diğer gizli kelime ise “Recession” yani “Ekonomik Durgunluk”. Pandemi sonrası tüm dünyayı bekleyen bir gerçek olarak karşımıza çıkacak. Pandemiyi en başta can kaynı ve sağlık sektörü olmak üzere ekonomik anlamda da en az şekilde atlatan ulusların ekonomik durgunlukta avantajlı olacağını belirtebiliriz.

Not: Dergideki diğer mesaj içeren kelime ve kısaltmaları sizlerin bulmanızı tavsiye ederim.

Yeni Ekonomi düzeninde ayrıca literatürel anlamda da önemli gelişmeler olacağı aşikar. Zira iş yapış modelleri başta olmak üzere, eğitim, iletişim, sosyal ilişkiler, ekonomi, psikolojik ve sosyolojik yaklaşımlarda önemli değişimleri görüyoruz.

Ülkemizde çoğunluğu zorunlu olarak da olsa başta IT firmaları olmak üzere -ki onların uzaktan çalışma imkanları daha yüksek- bir çok firma uzaktan çalışmaya geçiş yaptı. Bu firmalarda çalışan bir çok yönetici uzaktan çalışma ve toplantıların ne kadar verimli olduğunu belirten paylaşımlar yapsa da her şey normale döndüğünde aynı yaklaşımı gösterecekler mi hep beraber göreceğiz.

Öte yandan zaten hayatımızda en fazla 5 yıl içerisinde önemli bir konumda olmasını beklediğimiz aşağıdaki iş alanları ve alt alanlar Coronavirus pandemisi ile beraber katalizör görevi görerek hızlandırılmış olduğunu söyleyebilirim.

 • Uzaktan Çalışma,
 • Uzaktan Toplantılar,
 • Uzaktan Eğitimler,
 • Uzaktan Konferans, Seminerler vb.
 • Dijital Para,
 • Temassız Ödeme,
 • Vb…

Yazdıklarımı özetleyecek olursam bizi bekleyen “Yeni Dünya Düzeni” ve bunun kurallarının yazılacağı (hatta belki de yazıldı ve yazılmakta) dönemde aşağıdaki adımlara önem verecek olan toplumlar bu zorluklardan avantajlı ve başarılı olarak çıkacaklardır:

 1. Öncelikle pandemi sürecinde minimumda can sağlığı,
 2. Vaka sayısının artış hızının zamana yayılması ile sağlık sisteminin iş sürekliliğinin sağlanması,
 3. Pandemi sonrası toplumun maruz kaldığı psikolojik ve sosyolojik iyileştirmelerin yapılması,
 4. Pandemi sonrası bekleyen ekonomik durgunlukla mücadele,
 5. Yeni teknolojilere geçiş konusunda adaptasyon yeteneğinin arttırılması,
 6. Etkili ve verimli olarak sonuç odaklı sistemlerin işleyişinin devamlılığı,
 7. Sürdürülebilir çevre ve yeşil ekosistem için en başta ulusal çalışmaların sağlanması,
 8. Hem kamu hem özelde organizasyonların dijital dönüşüm, yeşil çevre ve yeni nesil teknolojilere adaptasyonun hızlandırılması,
 9. SDGs kapsamında 2030 vizyonuna uygun çalışmaların tamamlanması,
 10. Yeni dünya düzeninde söz sahibi olabilmek için strateji ekiplerini kurulması ve yönlendirme yapabilmesi için desteklenmesi.

Yeni Dünya Düzeninde Sürdürülebilir bir yaşamda görüşmek dileğiyle…

Yazar : Ömür Benek (11.04.2020 – İstanbul)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.