İş Hayatındaki Üç Kritik Nokta

“İş Hayatındaki Üç Kritik Nokta” aslında şu kelimelerde anlam bulmakta:

–       Bilgi

–       Deneyim

–       Karakter

Ancak detaylarda çok daha fazla anlam yüklü bu kelimelerde. Üçünün birbirinden ne bir üstünlüğü ne de bir önceliği var. Hepsi ideal bir çalışan yada profesyonelde olması beklenen hatta zaten olması gereken özellikler ve nitelikler. Hem işe alım prosedürlerinde olduğu gibi hem de aslında profesyonel iş hayatının her anında bizim için kritik olan bu üç kelimedir.

Bir İnsan Kaynakları uzmanı olmayabilirim ancak yönettiğim çok sayıda projede doğrudan yada dolaylı olarak bir çok kişi ile çalıştım ve bir çok durumda da yönlendirip yönettim ve tabii ki ben de bağlı olduğum/raporladığım yöneticiler tarafından yönetildim. Ve burada proje ekiplerinde olduğu kadar kendi ekibime de çalışma arkadaşlarımı seçme imkanım oldu. Buradan elde ettiğim deneyimlerden yola çıkarak belirtmem gerekir ki bir profesyonelden (mavi yaka /beyaz yaka ayrımı yapmaksızın) hem şirket hem yönetici hem de beraber çalıştığı eş düzey veya ast/üst çalışanların beklediği bazı niteliklerin olması da son derece doğaldır.

Hangi lider yada hangi yöneticiye sorarsanız sorun ekibindeki kişilerde görmek isteyeceği bazı özellikleri aşağıda sıralayabilirim:

–       Değişime ayak uyduran

–       Kendini geliştiren

–       Uyumlu olan

–       Takım oyuncusu olan

–       Sorumluluk alabilen

–       Bilgili

–       Deneyimli (sektör içi/sektör dışı)

–       Dürüst

–       Çalışkan

–       Zeki

–       … vb.

 

Tabii ki bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bu arada yöneticilerin –özellikle üst düzeyde CXO seviyesinde- kendi ekibini oluşturmak istemesi ve beraber performanslı olarak çalışabileceği kişileri eklemesi son derece doğal. Bu örneği dünyanın en iyi yönetilen şirketlerinde de görmekteyiz. Ancak burada atlanmaması gereken en önemli husus ekipteki kişilerin hepsinin aynı bakış açısına sahip olması durumudur. Eğer bir çalışma ortamında farklı fikirler, özgün fikirlerin açıklanması durumu yoksa o zaman orada bir gelişim beklemek pek mümkün olmayacaktır.

Konuya bir de “Proje Yönetimi” bakış açısıyla bakacak olursak;

Proje yöneticisinin konusunun uzmanı olması nasıl ki “Uzman Gücü” ile daha etkili proje yönetmesini sağlıyorsa her alanda ve her işte uzman olmak önemli bir artı değerdir.

Az önce yukarıda saydığım bir çok nitelik ekip arkadaşı seçiminde olduğu kadar bir proje yöneticisi seçiminde de beklenen kişisel özelliklerdir. Pek bir proje yöneticisinin hangi güçleri olduğuna bakacak olursak;

–       Uzmanlık Gücü (En Olumlu Güç)

–       Ödül Gücü

–       Yasal Güç

–       Referans Gücü

–       Ceza (Korkutma) Gücü (En Olumsuz Güç)

 

Üç Kritik Noktaya daha detaylı bakacak olursak;

Deneyimli Olmak: Buna ilave olarak arayabileceğimiz diğer bir özellik ister sektör içi ister sektör dışından olsun kişinin deneyimli olması olacaktır. Pek tabii ki çalıştığınız sektör ve yaptığınız operasyonel / proje bazlı çalışmalarda işinde belirli bir deneyimi olan kişiyi almak sizin için çok daha kritik olabilir.

Maalesef “deneyim” konusunda özellikle “yeni mezun” pozisyonları için negatif bir durum söz konusu. Malum işveren işinde deneyimli birini ararken yeni mezun kişiden de deneyimli olmasını beklemesi çok da karşılanabilir ve anlaşılabilir bir istek olmayacaktır.

Bilgi Sahibi Olmak: Bir diğer önemli kriter olan “Bilgi Sahibi Olmak” ise aslında konunun uzmanı olmak olarak belirtebilirim. Konu uzmanlığı özellikle “mavi yaka” olarak tabir edilen el ustalığı ve becerisi gelişmiş hatta bu konuda eğitim de almış olan çalışanlarda daha da öne çıkmakta. “İşinin ehli” yada “kalifiye eleman” tabirlerini hepimiz sıkça duyarız. İşte bu çalışanların bilgi/beceri ve deneyimli olmasının beklenmesi çok doğaldır.

Beyaz Yakalı çalışanlara gelecek olursak, bu kişiler de bedenen çalışmaktan ziyade daha çok zihinsel gücüyle masa başında çalışan sektör bağımsız (idari, araştırma geliştirme vb.) memurdan üst düzey yöneticiye kadar tüm çalışanları kapsayan kesim olarak tanımlayabiliriz. Bu grupta da tecrübeli olmak ve bilgili olmak beklenen özellikler olmaktadır.

Dolayısı ile ister beyaz yakalı ister mavi yakalı olsun tüm çalışanlarda aranan işin yada pozisyonun niteliğine, işverenin ihtiyaçlarına yada işin gerektirdiği özelliklere göre “Bilgi/Uzmanlık ve Tecrübe” aranan öncelikli özelliklerdir.

Bu zamana kadar çok sayıda iş görüşmesine katıldım ve karşımdaki İnsan Kaynakları yöneticisi yada pozisyonun bağlı olduğu yönetici hatta Genel Müdür de olabilir; karşılaştığım durum özellikle bu iki özelliğin yani Bilgi/Uzmanlık ve deneyimin aranması şeklinde olmuştur. Kendi ekibime/ekibimize katmak üzere de çeşitli iş görüşmelerinde soru soran tarafta da olduğumda da açıkçası bu kriterlere ben de önem verdim. Ancak önem vermeye çalıştığım ve çeşitli sorularla anlamaya çalıştığım bir diğer özellik –ki bence en kritik ve en önemli olanı- “Karakter/davranış özelliği” idi.

 

Karakter: Bir kişinin karakterini tek bir –yada birden fazla da olabilir- görüşmede anlamak çok zor. Kendini insan sarrafı olarak nitelendiren kişiler de bazen kararlarında yanılabiliyorlar. Malum görüşmeye gelen kişi psikolojik olarak farklı bir kişiye bürünme çabasında olabiliyor. Tabii ki doğal kendi gibi görünen açık sözlü olabilen aday her zaman daha doğru sonuç ortaya çıkmasını sağlar. Ancak işte görüşmeyi yapan İK uzmanının da maharetini göstereceği yer burası olsa gerek. Hem kişiye soracağı çeşitli sorularla hem de uygulayacağı çeşitli psikolojik testlerle -hani 100 ye yakın soruda genelde aynı soruların evirip çevirip sorulduğu test- kişinin asıl karakterini/kişiliğini ve davranışlarını ortaya çıkarabilir.

Kişiyi en iyi anlatabilecek bir diğer önemli yöntem de “Referansları” olacaktır. Zira bir kişi bu zamana kadar beraber çalıştığı kişileri eğer referans olarak ekleyebilmiş ise bunun yararını her zaman görecektir. Burada referans olan kişilerin çalışan ile hangi pozisyonda hangi yakınlıkta (yöneticisi, iş arkadaşı vb.) olduğu kadar vereceği bilgiler de çok kritik olacaktır. Bir diğer nokta da referans olarak gösterilecek kişinin “iş” referans olmasıdır. Akraba, eş dost yada tanıdık olarak verilen referanslar “ideal” bir işverence çok dikkate alınmaması beklenebilir.

Tüm bu yorumların ışığında bakacak olursak aslında konuyu aşağıda sözler ile özetlemek de mümkün olacaktır:

 

Yaptığı işe hakim olan (bilgili ve deneyimli) ancak iyi niyetli olmayan bir kişiyi iyi niyetli yapamazsınız. Ancak tam tersi durumda yani işini çok iyi bilmeyen (az deneyimli/bilgi sahibi olabilir) ve iyi niyetli olan bir kişiye işini çok iyi öğretebilirsiniz.

 

Şunu da unutmadan, bilgi ve tecrübe bazen insanı köreltebilir. Özellikle de inovasyon alanında kişinin istekli olması/araştırmacı olması, yeni fikirleri olması istenir. Aynı şekilde bu kişinin fikirlerini önemseyen, açık fikirli yöneticilere de oldukça ihtiyaç var.

İşte bu sebeplerle başarılı işler ve başarılı sonuçlara ulaşmak için kişilere liderlik etmek ve onları yönetmek kadar doğru işe doğru kişiyi seçmek de kritik. Aksi takdirde olumsuz senaryoda siz ve şirketiniz hem kötü bir çalışan, boşa giden ve amacına hizmet etmeyen bir kadro/pozisyona sahip olabilirsiniz. Hatta bu kişiden etkilenen başarılı kişileri de şirketinizden kaçmasına neden olabilirsiniz.

Tüm saydığım bu nedenlerle sonuç olarak; iş alacağınız yada beraber çalışacağınız kişileri seçerken sadece belirli dar değerlendirme metriklerine takılı kalmayıp, sadece bilgi yada deneyimine yada başka özelliklerine değil “Karakterine/kişiliğine” de önem verin.

 

İki usta iş insanının bu konudaki sözü ile kapanışı yapalım:

–       Greatest thing we can produce is character. Everything else can be taken from us, but not our character. – Henry Ford

–       Karakteri işe al, Yeteneği eğit. – Peter Schutz

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: