CRM - Müşteri Yönetimi, Kişisel Gelişim, Pazarlama, Performans, PMP, Portföy Yönetimi, Program Yönetimi, Proje Yönetimi, Satış, Strateji ve İş Geliştirme, Teknoloji, İK - HR

Strateji Yazı Dizisi… Bölüm-2 : Yönetim ve Strateji İlişkisi

Yazı dizimizin ilk bölümünde kısa bir girizgah ile bu yazı dizisini yazmamdaki amacı ve kapsamını belirtmiştim. Ardından Bölüm-1 olarak Strateji kavramını örnek bazı olaylardan yola çıkarak değerlendirmiştik.

Bu bölümde ise Stratejinin kelime anlamının dışına çıkaracak iş hayatı ve yönetimsel olarak ilişkisine değineceğim. Stratejinin kurumsal hayata entegrasyonunu 3. bölümde değinecek olsam da tüm bu yorumlarım tabii ki iş hayatı deneyimlerime ve bu zamana kadarki literatür ve kitap okumalarıma dayanmakta. Akademik olarak daha detaylı bilgileri şu anda başlamakta olduğum “Yönetim ve Strateji” doktora programındaki derslerim ve sonrasındaki doktora tezi sırasında edineceğimi düşünüyorum 😉

 

  • Strateji kült kararların toplanmasından oluşmaz:

Strateji belirttiğimiz üzere hedefe yada hedeflere (savaşta kazanmak, işte başarı vb.) ulaşmak için atılacak adımları belirleme ve doğru aksiyonları alabilmek olduğunu ilk yazıda değinmiştik. Bu tabir akıllarda sadece karar mekanizması içerisinde takılıp kalacak çalışanlar yada kişiler aklımıza getirmemeli. Zira strateji kararları sadece toplamakla kalmaz yeri geldiğinde doğru kararları vermek üzerine kurgulanan çalışmalar bütünüdür. Tabii eğer stratejiniz, tüm kararları ve olasılıkları toplayarak en son karar vermek ise bu da apayrı bir strateji olacaktır 🙂

 

  • Strateji ve Taktik aynı şey mi?

Kimi zaman aynı görünebilir ancak taktik ile strateji arasında bir fark vardır. Bu farkı vermeden önce Taktik’in kelime anlamlarına bir bakalım:

1. Askerlik Terimi Belirli bir sonuç almak, savaşı kazanmak amacıyla, savaş araçlarını ve güçlerini etkin bir biçimde birleştirerek ve kullanarak, kara deniz yada hava savaşını yönetme sanatı.
2. Bir işte istenen sonucu almak için tutulan yolların ve kullanılan yöntemlerin tümü.

Bu bilgiler ışığında baktığımızda “Eee stratejiden ne farkı var?” dediğinizi duyar gibiyim.

Buradaki fark; Strateji hedefe ulaşmayı sağlayan genel bir yol iken, Taktik ise özel bir olay yada konunun strateji ve yöntemle bağlantısını koruyan özel bir yol şeklinde ifade edebiliriz.

 

  • Strateji ile Planlama İlişkisi:

Planlama stratejinin bir alt kümesi olarak tanımlamak mümkün. Malum proje yönetimi kültüründe ve literatüründe önemli bir yer tutan “Planlama” işin %50 sini oluşturur deriz. Zira proje yönetiminin tüm alt bilgi alanlarında planlama yapılarak ortaya çıkarılan yönetim planlarının takibi önemlidir.

İş hayatına ve/veya kurumsal hayat düzlemine baktığımızda ise planlama yapmak ister proje bazlı olsun ister operasyonel bazlı olsun tüm sektör ve tüm işler için elzemdir. En ufak haliyle bile bir yönetici veya bir çalışan günlük olarak yapacağı işleri planlamak ister.

Dolayısı uzun vadeli stratejik hedefe giden yolda günlük planlamalar dahi gereklilik kazanır.

Bu konuda verebileceğim bir kaç örnek ise kendi sektöründe büyüyerek coğrafyasında hatta dünyaya açılmak isteyen ve bunun için bir yol haritası çizen bir kuruluş için stratejik hedefe yönelik çalışmalar yapılırken, bireysel bazda da en yalın haliyle kişisel kariyer gelişiminiz için bir yol haritası çizmek ve bu konuda planlama yapmak strateji-planlama ilişkisini anlamak için yardımcı olacaktır.

 

  • Strateji ile Projeler İlişkisi:

 

İsterse operasyonel bazlı çalışmalar yürüten bir şirket olsun proje olarak isimlendireceğimiz çalışmalar firma bünyesinde yürütülüyor olacaktır. Hedefleri olan bir şirket ve yönetiminin de bu amaçla başlatıp takibini yapacağı ve kontrol edeceği proje çalışmaları da olacaktır. Bu noktada proje yönetimi bakış açısıyla baktığımızda ise karşımıza “Portföy Yönetimi” nin rahatlıkla çıkacağını söyleyebilirim.

 

Proje Yönetimi, size projelerinizi nasıl daha iyi yöneteceğinizi gösteren ve hedefe ulaşmanız noktasında destekleyen çalışmalar bütünü iken,

Portföy Yönetimi ise elinizdeki onlarca proje içerisinden hangi projeleri yapmanın daha doğru olacağını size sunar.

 

İşte bu noktada kurumsal hayattaki deneyimlerime göre portföy yönetimi yapmak kadar oluşturulan kural ve süreçlere yıl içerisinde çalışanlar kadar üst yönetimin de sahiplenerek riayet etmesi çok önemlidir. Portföy Yönetimi temelinin de oluşturulurken konusunda uzman ve deneyimli, yıllarca projeler yönetmiş, proje yönetimini kulaktan dolma bilgilerle bilen değil gerçekten benimsemiş kişilerden destek alınması çok ama çok kiritiktir. Zira siz şirketin stratejik hedeflerine yön veren yada hedeflere ulaşılmasını sağlayacak çalışmaları seçmek için portföy yönetimi yapıyorsunuz.

Bu konudaki bir deneyimim de portföy yönetimi içerisinde paydaş olan kişilerin portföye sahip çıkmaları çok önemli. Bu kişiler süreçte karşı çıkarken sonra başka koşullarda ve bünyede savunmaları doğru değildir. Portföy yönetimi ekibinin de tüm detaylara hakim olarak doğru ve yerinde müdahalelerde bulunması gerekir. Aksi takdirde süreç daha kendi ekip içerisinde tıkanacaktır.

 

  • Strateji İle Dönüşüm İlişkisi:

 

İşte bu zamana kadar değindiğimiz hem teorik hem de pratikteki deneyimlerimden edindiğim bilgi ve tecrübe ile stratejik olarak ilerlenen yolda en az dijital dönüşüm kadar kritik olan stratejik dönüşümü de gerçekleştirmek olmalıdır.

Stratejik Dönüşümü aşağıdakileri kapsayan bir çalışmalar bütünü olduğunu belirterek daha detaylı bilgilere yakın zamanda açacağım şu web sitelerinde sizlerle paylaşacağımı belirtmek isterim (Lansmanı sayfa oluşturulup içerik paylaşımı yapıldığında duyuracağım 🙂

  • Dijital Dönüşüm
  • Örgütsel Dönüşüm
  • İnsan Kaynakları Dönüşümü
  • Süreçsel Dönüşüm
  • Kültür Dönüşümü

 

Strateijk Dönüşüm Web Sitesi:

http://www.stratejikdonusum.com/

Stratejik Projeler Web Sitesi:

http://www.stratejikprojeler.com

 

 

Bonus: Kültür Stratejiyi Yer! – Peter Drucker

Kültür ve Strateji ilişkisini ise bu konulardaki son yazım olacak olan Bölüm-3: Kurumsal Strateji Nasıl Sağlanır? da anlatacağım. O zamana değin görüşmek dileğiyle “Stratejide Kalın” 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.