Strateji Yazı Dizisi… Bölüm-1 : Strateji Nedir?

Merhaba, Bir yazı dizisi ile karşınızdayım. Hayatımızın her alanına sirayet eden “Proje Yönetimi” gibi “Strateji” nin de ayrı bir önemi ve karşılığı olduğuna inanıyorum. İşte bu noktada özellikle iş hayatımızda verdiğimiz kararlarla ve buna bağlı olarak aldığımız aksiyonlarla hayatımızın gidişatına yol vermekteyiz. Bu noktada stratejik olarak hareket etmenin önemine vurgu yapacağım yazı dizisinde sırasıyla şu konu başlıklarında detaylara yer vereceğim:

1- Strateji Nedir?

2- Yönetim ve Strateji İlişkisi Nasıldır?

3- Kurumsal Strateji Nasıl Sağlanır?

Strateji” Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre kelime anlamı ile iki genel karşılığa sahip. Bunlardan günlük yaşamımıza ve/ya iş hayatımıza uyarlayabileceğimiz olanı ikinci anlam olacaktır. Zira bir ulus yada topluluk idare etmesek de bir şirketi, bir departmanı, kendi işimizi, ailemizi veya en azından kendi geleceğimizi yönetme şansına sahibiz. Dolayısı ile strateji kimi zaman es geçilse de proje yönetimi gibi hayatımızın her anında bizimle…

Yazımdaki görsellerde ufak ufak bazı mesajları bu alandaki en meşhur filozof ve komutan “Sun Tzu” dan ve meşhur Moğol İmparatoru “Cengiz Han” alıntılar yaparak vereceğim.

1. isim İzlem
2. Bir ulusun veya uluslar topluluğunun, barış ve savaşta benimsenen politikalara destek vermek amacıyla politik, ekonomik, psikolojik ve askerî güçleri bir arada kullanma bilimi ve sanatı, sevkülceyş
  • Strateji Nedir?

– Strateji en yalın haliyle “karar vermektir“: Herhangi bir konuda vereceğimiz her türlü karar bizi bir iyi yada kötü bir sonuca ulaştıracağını düşünsek yanlış olmaz. Bunu evleneceğiniz kişiye karar vermek gibi önemli bir karardan tutun da alacağınız bir ayakkabı modeline yada iş hayatınızdaki bir kariyer değişikliği yada projenizdeki bir yönetim kararına varıncaya dek örneklemek mümkün.

Bu kararların her birinin getireceği sonuçların yada etkilerin nelere mal olacağını kestirmek çok mümkün olmayabilir. Örneğin evleneceğiniz kişi ile çok mutlu olabilir yada olmayabilirsiniz. Her iki durumda da bambaşka hayatlarınızın olacağını düşünebiliriz. Seçeceğiniz bir ayakkabı modeli de ufak bir kararmış gibi görünse de kimi zaman ilginç etkilere neden olabilir: Örneğin önemli bir toplantı sırasında aldığınız ayakkabının ufak olması yada kullanılan malzemesi nedeniyle ayağınızı rahatsız ettiğini ve toplantıya odaklanamadığınızı düşünün. Ufak ama etkili bir ayrıntı…

– Strateji “İyi bir Hazırlık ve Planlama Yapmak” demektir. Kesinlikle! Bazen hızlı karar veren yöneticileri yada idarecileri gördüğümüzde ne de güzel hızlı aksiyon alıp inisiyatif kullanıyor diye bakarız. Ancak işin aslı yada doğrusu öyle olmayabilir. İşin doğrusunu kimi zaman acı bir şekilde deneyimleyerek daha ileriki zamanlarda anlayabiliyoruz.

Buna verebileceğim o kadar çok örnek var ki. Özellikle projelerde beraber çalıştığım bir çok üst düzey yönetici/proje liderinde hızlı karar verebilme becerilerine şahit olmuşumdur. Kimi zaman karşısını dinleyip kimi zaman da dinlemeyip karar vermişlerdir. Ancak hızlı kararların önemli bir kısmının projenin başarısına ve hedeflerine ulaşmada maalesef bir etkisi olmadığı gibi bazen köstek olduğu bile olmuştur. Bu nedenlerle iyi bir stratejist, doğru kararı verebilmek için gerekirse ek zaman ister hatta bazı konularda gecikebilir ancak doğruya en yakın vereceği karar yada cevap ile önemli kazanımlar elde edilmesini sağlar. Bir iş yerini değil de 50 bin kişilik bir orduya hükmeden kumandanın verdiği/vereceği kararın etkisini varın siz düşünün.

– Strateji en başta kendini olmak üzere düşmanı/rakibini iyi bilmektir. Eğer başarılı gelinmek isteniyorsa kişi yada yönetici rakiplerini iyi analiz etmeli. Hangi alanda projeler yaptığını, neye önem verdiğini araştırmalı ve bu alanlara yoğunlaşmalıdır. Rakibin dışında çevresel koşulların yakın takibi de hayati önem taşır. Özellikle projelerin fizibilite aşamasında Yap/Al kararı aşamasından önce çevresel şartların ve projenin ileriki dönemlerde getirisinin ve faydasının hesaplandığı metrikler (ROI, IRR vb.) kritik öneme sahip olurlar.

– Strateji en olumsuz durumlara karşın da umudunu yitirmeden “bir çözüm yolu” ve “bir çıkış yolu” bulmaktır.

Pek tabii proje yönetiminde sıklıkla karşılaştığımız Risk Yönetimi tam anlamıyla buna uygundur. Zira strateji her türlü olasılığı (proje yönetiminde risk tahminleme) düşünerek önceden alternatifleri düşünmek demektir. Bunu da proje yönetiminde “Risk Yanıt Planlarının Hazırlanması” olarak nitelendirmek mümkün. Malum riskler soruna dönüştükten sonra yapılacak olan tüm önlemler ve çalışmalar sadece sorunu çözmeye yönelik adımlar olacak ve sorunları ortaya çıkaran asıl -kök- sorunların çözümüne yönelik olamayacaktır.

– Bir diğer Strateji karşılığı ise “akıllıca hareket ederek adımlar atmak” olarak belirtebilirim.

Eğer siz bir yönetici, komutan veya herhangi bir idareci olarak beraber çalıştığınız kişileri ve/ya şirketi bir amaca yönelik akıllı adımlarla hareket ettirirseniz kazanırsınız. Ancak mantıklı hareket etmeyen doğru adımları atmayan her yönetici eninde sonunda kaybeder. Hem izlenen yol hem taktikler başarı için kritik önem taşır.

Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler. – Sun Tzu

 

Devamı yazı dizimizin 2. bölümü olan “Yönetim ve Strateji İlişkisi” nde devam edecek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: