PMP Sınavı ve Hazırlık Süreci Dökümanı – 3. Bölüm: Sınava Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

pmp-prep

PMP sınavı için gerekli şartları sağladıktan ve başvuru sürecini de başarıyla tamamlayıp sınav tarihimizi de aldıktan sonra en sancılı, en kritik dönem başlıyor !… Tabi ki böyle diyerek gözünüzü korkutmuş olabilirim belki 🙂 ama bu dönemi kolay atlatabilmek ve sonucunda başarıya ulaşabilmek için bazı önemli noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Devamı için…

Sınava hazırlık aşamasında en dikkat edileceklerin başında moral ve kararlılık olarak iyi durumda olmanızdır. Zira sınava hazırlık süreci deneyim ve bilgilerinizin tazeliğiyle beraber kararlılığı ve motivasyonu da gerektirmekte. İşte bu süreç içerisinde bir program hazırlamanız ve bu programa uymanız gerekecek. Yılmadan motivasyonlu olarak çalıştığınızda da başarı kaçınılmaz olacaktır.

Sınava hazırlık sürecini baltayabilecek unsurları ne kadar iyi bilirsek bunlardan kaçınmamız da o kadar kolay olacaktır.

Bu unsurları şu şekilde sıralayabilirim:

 1. Herhangi bir işte çalışıyor olmak ve iş yoğunluğunun olması (ekstra mesailerin olması)
 2. Evli ve çocuklu olmak (ailevi işlerin ve zorunlulukların bulunması)
 3. En son alınan PMP Hazırlık Eğitiminin üzerinden uzun zaman geçmiş olması (6 ay – 1 yıl veya daha fazla)
 4. Yeterli ve doğru kaynak bulamamak
 5. PMP sınavı ile Proje Yöneticiliğini (özellikle ülkemizdeki Proje Yönetim mantığını) aynı tutmak
 6. Doğru ve uygulanabilir bir çalışma programı hazırlamamış olmak
 7. Motivasyon kayıpları yaşamak

gibi ana maddeler halinde olumsuz durumları yazmamız mümkün.

Şimdi bu maddeler üzerinden ilerleyip neyi nasıl yaparsak doğru oluru değerlendirelim. Bu sayede temel sorunları önleyerek başarıya ulaşabiliriz:

 1. Bir işte çalışıyorken PMP olmaya karar verdiyseniz size kalan çalışma vaktinin oldukça azaldığını söylemek yanlış olmaz. Özellikle hafta içinde verimli ve aktif şekilde çalışabileceğiniz zaman dilimi 2-3 saati (ekstra mesai ve evde çalışılan işler olmadığını düşünürsek) geçmeyecektir. Bu süre haftasonunda artacak ve 6-7 saatlere çıkacaktır. Tabi ki her gün bir önceki günle aynı olmayacağını bilsek de 6. Maddede belirttiğim uygulanabilir bir Sınav Çalışma Planı olmazsa olmazımızdır. O planı oluştururken elimizde olmasi gereken donelerden biri de işte hafta içinde kaç saat, hafta sonunda hangi günde kaç saat ayıracağımızı belirlememizdir. Eğer sınava hazırlandığınız dönemde herhangi bir işte çalışmıyorsanız nispeten daha şanslısınız demektir. Bu dönemde ekstradan hafta içleri daha fazla zaman ayırmış ve daha dinç bir kafaya sahip olmuş olacaksınız. Ancak bu rahatlığın rehavetine kapılıp çalışma programı hazırlamamazlık yapmamalıyız.
 2. Eğer evlisiniz ve çocuğunuz da varsa üstte belirttiğim zaman dilimleri belirli bir oranda daha da düşecektir. Bu nedenle yukarıdaki zaman dilimlerini bir miktar aşağıya çekmeniz gerekecektir. Tabi ki bunun yanında planda olmayan ziyaretler ve çocuğunuzla ilgili yapmanız gereken zorunluluklar da olacaktır. Onun için planladığınız zamanı en iyi şekilde değerlendirmeye bakın. Ayrıca tüm çalışma zamanını biraz daha uzun tutmanız da bir çözüm olabilir. 1 aylık bir süre yerine 2-3 aya uzatmanız gerekebilir.
 3. Eğer sınava girebilmek için şart olan 2 eğitimi aldınız ve üzerinden çok fazla zaman geçmediyse şanslısınız. Zira tekrar edilmeyen her bilgi unutulacağı için PMP sınava hazırlık eğitimi (3 günlük eğitim) üzerinden uzun zaman geçtiyse (3 ay veya daha fazla) sınava hazırlık sürecinizi biraz daha uzun tutmanızı öneririm. Kişisel düşüncem eğitimi aldığınız tarihten itibaren maksimum 3 ay içerisinde tüm süreci bitirip (başvuru, sınav hazırlığı ve sınav) sınavı geçmeniz yönünde. Zaten tutulan istatistikler ve sınavda başarılı olanların yorumları da bunu doğrular nitelikte.
 4. Sınava hazırlığın olmazsa olmazı tabi ki doğru kaynaklarla hazırlanmak olacaktır. Piyasada çoğunluğu ingilizce olmak üzere bir çok PMP sınav kaynağı bulunuyor. Ayrıca 2011 yılından itibaren sınava Türkçe seçeneğinin eklenmiş olması nedeniyle piyasada Türkçe kaynaklar da hızla artmaya başladı. Bunların büyük çoğunluğu ingilizce orjinallerinden çevrilmiş olan kaynaklardır. Ben şu ana kadar tamamen sıfırdan Türkçe olarak hazırlanmış bir kaynağa rastlamadım. Bu nedenle tamamen ingilizce olan veya çevirisi yapılmış olan kitapları kullanmanız gerekecek.

Sınava hazırlıkta olmazsa olmazlarımız:

 • PMBOK 5. Versiyon: PMBOK; sınava hazırlanma aşamasında olmazsa olmazımız. Zira sınavdaki 200 sorunun tamamı bu kitaptaki konulardan çıkmakta. Ağustos 2013 tarihinde PMI-TR Chapter tarafından Türkçe’ye çevrildi. Adaylar Eylül 2013 den itibaren de 5. Versiyondan sorumlu tutulmaktadır. 5. Versiyonun en büyük farkı yeni bir bilgi alanı (Paydaş yönetimi) eklenmiş olmasıdır.

pmbok-5th-versiyon

PMBOK 4. Versiyon ve 5. Versiyon arasındaki farkları anlatan hazırlamış olduğum sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

pmbok-4-versiyon-ile-5-versiyon-arasindaki-farklar

 • Head First Proje Yönetimi (Türkçe): Head First serisi sadece PMP için değil bir çok uzmanlık ve sertifika için kitaplar yazmakta. Anlatım dili olarak proje yönetimine yeni başlamş birinin bile kavrayabileceği şekilde hazırlanmaktadır. Bu kitabı almanız proje yönetim mantığını daha iyi benimsemeniz açısından faydalı olacaktır. Mantığı kavramanız sınavdaki yorum sorularında ve genel anlamda yararlıdır fakat sadece bu kitapla sınavı geçebileceğiniz anlamına gelmeyecektir. Zira sınav, yorumlardan ve bizim bildiğimiz (!) proje yönetim mantığından çok farklı. Bu nedenle bu kitabı başlangıç aşaması olarak görebilirsiniz. Ayrıca 2012 yılından bu yana Türkçe olarak yayınlanmakta olup tam bir başucu kitabı niteliğinde.

head-first

 • Rita Mulcahy (İngilizce): Rita Mulcahy’nin hazırlamış olduğu bu kitap da hem örnek soruları hem de anlatımıyla farklı bir kaynaktan daha çalışmak isteyenler için yararlıdır.

rita

5. Sınava hazırlık döneminde ve tabi ki sınavda yapılabilecek en büyük hata aslında PMI mantığı ile gerçek hayattaki proje yönetim mantığını bir tutmak olacaktır. Çünkü PMI, idealde olması gereken ve istenen bir Proje Yönetim terminolojisi, kuralları ve mantığı geliştirmiştir. Takdir edersiniz ki buradaki her koşulu gerçek hayatta uygulamak mümkün değil. Özellikle ülkemizdeki proje yönetim mantığı biraz daha “Kervan Yolda Düzelir” 🙂 yaklaşımında olduğundan benim önerim gerçek hayattan biraz kendinizi soyutlamanız ve sınav için tamamen PMI mantığı ile düşünmeniz olacaktır.

Ayrıca sınava hazırlık döneminde size önereceğim şu konular da var:

 • PMBOK da ve diğer hazırlandığınız kitaplarda olsun, çözdüğünüz sınav sorularında olsun size verilen caselerde aklınızda büyük kapsamlı projeleri canlandırın.Bu projeler büyük bir inşaat projesi veya geniş katılımlı ve bütçeli bir yazılım projesi de olabilir. Önemli olan kapsamın geniş, paydaş sayısının fazla ve bütçenin büyük olmasıdır.
 • Ayrıca sınava hazırlıkta kesinlikle yapmayın demiyorum ama gerekli yerler için ezber yapmanız iyi olacaktır. Özellikle hesaplamaları ve formülleri (CPI, SPI, EV,SV vb.) sınav öncesinde ezberleyip sınav başlangıcında size verilen boş kağıta yazmanız bu konularda çıkacak olan 5-6 soruda işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca ezber gerektirdiğiniz düşündüğünüzü diğer konuları da ezberleyebilirsiniz ancak şunu bilin ki PMP sınavı tamamen ezberle geçilebilecek bir sınav değil. Bir çok soruda karşınıza çıkan 4 şıkkın hepsinin doğru olduğunu düşüneceksiniz ancak bunlardan biri en doğru (PMI mantığına göre doğru) olandır.

6. Sınava hazırlık döneminde çalışıyor olun veya çalışmıyor olun size kalan zamanları verimli ve etkin kullanmanız çok önemli. Bu nedenle ister 1 aylık ister 3 aylık olsun (burada sınav hazırlık süresini siz belirleyin) önemli olan programlı olmak ve bundan şaşmamak. Halihazırda bir işte çalışan kişiler için benim önerim; haftaiçindeki akşamlar en az 2 saat zaman ayırmanız ve konuları çalışmanızdır. Hafta sonları da en az 1 tam günü ayırıp hafta içi öğrendiğiniz konularla ilgili kısa bir tekrar yapmanız ve bulabildiğiniz kadar soru çözmeniz olmalıdır.

Eğer hali hazırda çalışmıyorsanız; hafta içi gündüzleri en az 3-4 saat konulara çalışıp akşamları tekrar ve soru çözümü yapabilirsiniz. Hafta sonları da tekrar yapmak ve soru çözmek yeterli olacaktır.

Benim şahsi görüşüm; toplam 13 bilgi alanı üzerinden konuşursak her konu için 1 hafta zaman ayırmanız detaylı ve pekiştirici olacaktır. Bu durumda maksimum 3 ayda sınava hazır hale gelebilirsiniz. Ancak bu sürenin üzerine çıkmanız ise motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir.

7. Motivasyon ve istek kayıpları aslında girilen her sınav için istenmeyen durumlardır. Bu sınav sürecinde de sizi en zorlayacak faktör de bu olacaktır. Özellikle az önce bahsettiğim gibi hazırlık süresini çok uzun tutmanız olumsuz olacağı gibi sınava hazır olmadan da girmek başarısız olmaya davetiye çıkaracaktır. Onun için hazır olduğunuzu hissettiğinizde -ki bunu 200 soruluk örnek testleri çözdüğünüzde % 75-80 ler seviyesinde sonuç alıyorsanız anlayabilirsiniz- sınava girebilirsiniz. Ayrıca sınav tarihini 3-4 hafta önceden almak da bir motivasyon faktörü olacaktır. (Son 1 ay içinde sınav iptaline 70 $ ceza veriliyor olması da olumlu yönde bir faktördür 🙂 Yoksa sınav tarihi almadan çalışmanız durumunda kafanızda “sınav tarihini öteleyebilirim ne de olsa” fikri olduğundan dolayı sınava adapte olmanız zor olacaktır.

Bir sonraki yazımda sınavın hemen öncesinde ve sınav sırasında dikkat etmemiz gereken noktalara değineceğim…

PMP Sınavı ve Hazırlık Süreci Dökümanı – 3. Bölüm: Sınava Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: