IT Projeleri Yazı Dizisi: 2- IT Projelerini Diğer Projelerden Ayıran Özellikler

projects

Geçen hafta itibariyle sizlerle paylaşmaya başladığım yazılarımın konusu IT Proje Yönetimi üzerine idi. İlk yazıda IT Projelerindeki başarısızlıkların kök nedenlerini ve çözüm önerilerini irdeledik. Bu hafta ise 2. yazı ile IT Projelerini diğer projelerden ayıran özelliklere değindim. Bu yazıları daha önce hazırlamış olduğum bir sunumdan esinlenerek 4 ana başlık altında topladım.

Bu başlıklar ise şu şekilde;

1 – IT Projelerinde Başarısızlık Nedenleri ve Çözüm Önerileri

2 – IT Projelerini Diğer Projelerden Ayıran Özellikler

3 – IT Proje Yöneticisinin Görevleri ve Sahip Olması Gereken Beceriler

4 – IT Projelerinde Metodoloji Kategorileri

IT Projelerini Diğer Projelerden Ayıran Özellikler:

IT Projeleri rutinde yürüttüğümüz diğer teknik ve iş birimlerine ait projelere benzemekle beraber farklı olan noktaları da bulunmaktadır. Her projede olduğu gibi dikkat etmemiz gereken noktalar bu projelerde de mevcut: Kapsam, Zaman, Maliyet ve diğer bilgi alanlarımız gibi. Projenin başından sonuna kadar projeyi etkin bir şekilde yönetmek, koordinasyonu sağlamak, riskleri izlemek ve analiz etmek, proje hedeflerini izlemek ve sapma varsa bunları sponsor ve üst  yönetimle paylaşmak, proje kapsam değişikliklerini yönetmek vb.

it-project-management (3)

IT Projelerinin diğer projelerden ayrıştığı noktaları 6 madde altında inceleyecek olursak;

1- IT projeleri direk organizasyonların işleyişine etki eden projelerdir, genellikle organizasyonların verimliliğini artırmak ve rekabet avantajı sağlamak için yürütülürler. Bu yüzden bir IT projesi tüm organizasyonun işleyişine etki edebilir.

2- IT projelerinin birçoğu başta görülüp elle dokunulabilen projeler değildir. Bu sebepten dolayı projenin tam anlamıyla kavranması hem proje sahibi hem de projeyi gerçekleştirecek teknik ekip tarafından zor olabilmektedir.

3- Bilişim teknolojileri sektörü çok hızlı gelişen, değişen ve yenilenen bir sektör. Dolayısıyla projenin bu değişikliklere ayak uydurabilmesi ve adapte olabilmesi için esnek bir yapıda hazırlanması gerekir. Hızlı değişim ve gelişim beraberinde belirsizlikler ve riskleri de getirmektedir. Proje yöneticisi bu belirsizliklere ve risklere hazırlıklı olmalıdır.

global

4- IT projeleri diğer projelere göre daha pahalı projelerdir, teknoloji her geçen gün yenilenmekte buna paralel olarak altyapı ve donanım maliyetleri sürekli değişmektedir. Özellikle altyapı projelerinde projenin uzun vadeli ihtiyaçları için proje yöneticisi projenin maliyetini tahmin ederken IT teknolojilerinin hızlı değişimini göz önünde bulundurmalıdır.

5- IT projeleri hem organizasyonun işleyişiyle hem de bu işleyişi kolaylaştıracak teknolojinin geliştirilmesiyle alakadır, bu iki sürecin beraber yürütülmesi IT projesinin karmaşıklığını ve belirsizliğini artırmaktadır. Bu noktada IT proje yöneticisi projeyi çalışanlara net bir şekilde anlatmalı ve projenin onların lehine olduğuna ikna etmelidir.

6- Gelişen ve değişen IT teknolojisine paralel olarak proje ihtiyaçları proje esnasında değişebilir, proje yöneticisi proje tasarımını bu değişikliklere cevap verebilir nitelikte hazırlamalıdır.

Bir sonraki yazıda ise IT Proje Yöneticisinde olması gereken teknik ve beşeri özelliklere değineceğim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: