Güncel, Proje Yönetimi

Süreç mi? Sonuç mu?

2

İş hayatında kişiler üzerine yapışan bazı özellikler vardır. Bunlardan ikisi de belki çok sık duyduğumuz “Süreç odaklılık” ve “Sonuç odaklılık” dır. Hangisi daha iyidir veya daha doğrudur gibi bir polemiğe girmeyi hiç istemiyorum 🙂 Ancak kararı yazımı okuyunca siz verebileceksiniz zaten…

Hangi işi yapıyor olalım her birimizin tabiri caizse bir “Yoğurt Yiyişi” vardır. Kendi kültürümüze, kişiliğimize, kendimizden deneyimlilerden görüp öğrendiklerimize göre şekillendirmişizdir bu iş yapış şekillerini.

Bunlar bazen yavaş ve kontrollü, hızlı ve sonuç odaklı, sürekli soru soran veya sürekli düşünerek bir şeyler yapmaya çalışmak şeklindedir. Örneklerini arttırmak mümkün tabi ki ancak işk aklıma gelenleri yazdım.

Kendi kültürümüzün dışında bizi doğrudan ve/veya dolayı yoldan etkileyen bazı dış etmenler de vardır. Bizi doğrudan şirket kültürü, şirket için iş yapış biçimleri ve dinamikleri etkiler. İstediğiniz kadar kendi kültürünüzü yansıtmaya çalışırsanız çalışın bir çok noktada oturmuş ve kemikleşmiş olan şirket kültürünü geçemez hatta esnetemezsiniz. İstisnalar kaideyi bozmaz tabi ki ancak Pareto kuralı burada da kendini gösteriyor ve % 20 oranında kendi kültürünüzü yansıtırken, % 80 oranında başarılı olamayacağımızı düşünüyorum. Tabi ki bu pes edeceğiz anlamına gelmiyor. Doğru olduğunu düşündüğümüz ve çevremizi bu konuda ikna ettiğimizde uygulanan mevcut süreçlerde değişiklikler yaptırabilmek mümkün. Dolayısı ile pes etmek yok…1

Gelelim şimdi Süreç ve Sonuç odaklı çalışma stillerini karşılaştırmaya:

Süreç Odaklılık:

Süreç odaklı çalışma biçimi aslında net bir şekilde “sonuç odaklı değildir” demek doğru olmaz. Zira başarılı bir süreç uygulanması durumunda sonuç ve başarı da kendiliğinden gelecektir.

Süreç odaklılık şunları gerektirir:

 • Yapılan/yapılacak işlerin isimlendirilmesi ve özelliklerinin bilinmesi,
 • İşler için sorumluların atanması,
 • İşler ve tasklar arası bağlantıların belirlenmesi,
 • Süreç ağ diyagramlarının çizilmesi,

Peki Süreç çizilmesi gerekliliği neden ortaya çıkar:

 • Yeni bir işe veya projeye giriyorsanız,
 • Daha önce hiç benzeri yapılmamış bir çalışma ise,
 • Mevcut bir sürecinizde revize yapmak istiyorsanız.

Yeni bir Süreç oluştururken şunlara dikkat edin,

 • Süreç yönetimi kapsamında ağ diyagramını çıkarma çalışmaları sırasında “Süreç Yöneticisi” olduğunuzu ve sorumluluğunuzu unutmayın,
 • Tüm ilgili paydaşlarla bir araya getirmeniz ve hiç bir paydaşı atlamamış olmanız gerekiyor.
 • Konu uzmanları ile beyin fırtınası, çalıştaylar gibi etkileşimli toplantılar düzenlemeniz oldukça önemli.
 • Süreç üzerindeki her bir noktada yapılacak ufak bir değişikliğin hem sürece, hem sonuca hem de proje başarısına doğrudan etki edeceğini unutmayın.

Son Söz: Süreç odaklılık, işlerin nasıl ve hangi yolla yapılması gerektiğine odaklanıp bu konuda çözümler üretmektir. Başarılı bir şekilde çizilen süreç bizi sonuca ulaştırabileceği gibi sadece olmayan sürecin çizimini veya mevcut sürecin revize edilmesini de sağlamış olabilir. Bu sayede çalışmaların verim ve kalitesinde artış beklemek yanlış olmayacaktır.

3

Sonuç Odaklılık:

Peki süreç yönetimi ile zıt olmasa da sonuç odaklılığı biraz daha detaylı inceleyelim. Sonuç odaklı kişileri genelde gıpta ile bakar ve önemli kişiler olarak görürürüz. Zira çok önemli anlarda bir lider edasıyla ortaya çıkan Sonuç odaklı kişiler işi başarıya ulaştıran bir  “Kahraman” dır. Ama gerçek böyle olmayabilir de. Yani en stresli zamanlarda alınan her karar ve sonuç size başarı getirmeyebilir. Bunu unutmamak gerek.

Sonuç odaklılık şunları gerektirir:

 • Sonuca ulaşmak için yapılan/yapılacak işlerin belirlenmesi,
 • Yapılacak çalışmaların isimlendirilmesi ve özelliklerinin bilinmesi,
 • İşler için sorumluların atanması,
 • İşler ve taskların sıkı ve yakın takibi gerekecektir.

Peki sonuç odaklı olma gerekliliği neden ortaya çıkar:

 • Yeni bir işe veya projeye giriyorsanız,
 • Kısıtlı ve zorlayıcı bir zamanınız var ise,
 • Uzun zamandır bir projeyi bitirmeniz gerekiyorsa.

Sonuç odaklı olmaya çalışırken şunlara dikkat edin,

 • Proje ve/veya çalışmaları sonuca götürürken “Projenin Yöneticisi” olduğunuzu ve sorumluluğunuzu unutmayın,
 • Tüm ilgili paydaşlarla bir araya getirmeniz ve hiç bir paydaşı atlamamış olmanız gerekiyor.
 • Konu uzmanları ile beyin fırtınası, çalıştaylar gibi etkileşimli toplantılar düzenlemeniz oldukça önemli.
 • Takıldığınız ve aşamadığınız bir konu var ise büyüklük ve kapsamına bakmadan önem derecesine göre üst yönetime eskale etmeniz gerekecektir.
 • Sonuca giderken yol üzerinde alacağınız her kararın hem sonuca hem de proje başarısına doğrudan etki edeceğini unutmayın.

Son Söz: Sonuç odaklılık, bitmeyen işlerin tamamlanmasına odaklanıp bu konuda çözümler üretmek ve projeyi başarıya ulaştırma çalışmalarının bütünüdür. Proje hedefine uygun şekilde sonuca ulaşmak amacıyla yapılan her çalışmayı her sorunu çözüp hızlı karar almak önemli bir yeti olacaktır. İşin sonuna geldiğimizde sonuç odaklılık bir yaklaşım tarzınız olacaktır.

4

Süreç mi? Sonuç mu?

İki yaklaşımı karşılaştırdıktan sonra hangisinin daha iyi ve doğru olduğunu söylemek hiç bir zaman kolay olmayacaktır. Zira önemli olan bulunduğunuz kültür, yürüttüğünüz proje, elinizdeki imkanlar ve size verilen yetkiler, paydaşlar ve üst yönetimden alacağınız destekler başarınızda sizi doğrudan etkileyecektir. Ayrıca şirket içinde bulunduğunuz konum ve göreviniz de sizi süreç veya sonuca götürecektir. Ancak son söz olarak tekrar belirteyim. Burada önemli olan bulunduğunuz şartlardır. Süreç odaklılık ile sonuca ulaşabileceğimiz gibi süreç olmadan da sonuca ulaşabiliriz. Süreçsiz bir sonuç şans ve kısmet iken hem başarılı bir süreç ile sonuca ulaşma çabası yukarıda çizdiğim info-grafikteki gibi sizi başarıya ulaştıracağı gibi “Büyüme ve gelişme” imkanları da sunacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.