Kalede İyiyseniz Gol Atmaya Çıkmayın!

higuita

Bu zamana kadarki tecrübelerim gösterdi ki hangi işte uzmansanız onun sorumluluklarını yerine getirmeye çalışın. Aksi takdirde beklemediğiniz ve öngöremediğiniz olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz.

Yazının başlığını ve iki cümlede özetlediğim konuyu biraz daha detaylandıralım. Her insanın ayrı aile ve çevre yapıları, farklı tipte arkadaşları ve ortamı bulunuyor. Bu ortamlar size olumlu katkıları olup sizi geliştirdiği gibi olumsuz katkıları olup sizi bitirebilir de.

Aile ve çevre dışında bu zamana kadar okuduğumuz okullar, okul arkadaşları ve öğretmenlerimizin kalitesi ve bizim kendi çabalarımız ile gösterdiğimiz azim de bizi şu anki konumumuza getirdi aslında. Yani örneğin üniversite sınavına yaptığımız yada yapmadığımız hazırlıklar, aldığımız iyi puanlar ve sınav sonrası yaptığımız seçimler geleceğimizi ve kariyer yolumuzu çiziyor. İş hayatına başladıktan sonra ise çok daha farklı kriterler devreye giriyor. Burada çok çalışmak kadar kendini geliştirmeye istekli olmak, iletişim ve koordinasyon yeteneğine sahip olmak, pozitif ve empati sahibi insan olmak bize olumlu katkılar sağlamaktadır. Tabi ki iş hayatında kariyer anlamında yükselmek sadece bize bağlı olmayıp doğru yerde doğru zamanda doğru kişilerle çalışmak/iletişimde olmak ve yakaladığınız fırsatlar için doğru kararları vermenin de katkısı çok yüksek.

Şu an yaptığınız iş ile mezun olduğunuz alan/bölümü kıyaslamanızı isteyeceğim. Eğer ikisi %60 ın üzerinde örtüşüyorsa kendinizi şanslı düşünebilirsiniz. Zira ülkemizde mezun olduğu alanda çalışan profesyonel oranı oldukça düşük. Yanlış hatırlamıyorsam okuduğum bir makalede bu oran %35-40 lar civarında idi.

en-iyi-kursun-sahneleri-matrix-filmloverss

İş hayatınıza kadar olan kısmı biraz irdeledikten sonra şimdi iş hayatınızda yaşadığımız durumlara bir bakalım…

  1. Bir Alanda Uzman Olmak mı?
  2. Yoksa Birçok Alanda Uzmanlaşmak mı?
  3. Kendi İşinizi ve Doğrunuzu Sonuna Kadar Savunun!
  4. Başka İşlere Bodoslama Atlamayın!
  5. Kalede İyiyseniz Gol Atmaya Çıkmayın!

Şimdi bu durumlara sırayla değinelim.

    1.Bir Alanda Uzman Olmak mı?

İş hayatınıza başladıktan sonra yapacağınız işler size verilen bir şans veya görevlendirme de olabilir siz bileğinizin hakkıyla da istemiş ve kazanmış da olabilirsiniz. Her halükarda bir alanda uzman olmayı hedeflemek tercih meselesi tabi ki. Yani siz bir şirkette satış bölümünde kendinizi iyi ve rahat hissediyor ve performansınızın bu bölümde iyi olduğunu düşünüyorsanız bu alanda başarılı olma şansınız çok daha fazla olacaktır. Motivasyonu düşük mutsuz bir çok çalışanın oluşmasındaki nedenlerden biri de insanların kendi gösterebileceği bir pozisyonda çalışmıyor olmasıdır. Sizi mutlu eden ve performans göstermenizi sağlayan pozisyonda uzmanlaşmak pek tabi size kariyer kapılarını sonuna kadar açacaktır.

 2. Yoksa Birçok Alanda Uzmanlaşmak mı?

Bu da bir önceki maddenin zıttı olarak düşünülebilinir. Yani bir alanda uzmanlaşmak yerine her konuda azar azar bilgiye sahip olmak olarak açıklayabiliriz. Açıkçası bu hem kişilik nedeniyle hem de pozisyonun gerekliliği nedeniyle bu şekilde çalışmanız gerekiyor olabilir. Örneğin bir alanda uzmanlaşamayan kişiler her konuda azar bilgiye sahip olup iş yapmaya çalışmaktadır. Bu durum bir çok olumsuz duruma neden olabilir. Örneğin ortak iş yaptığı çalışma arkadaşları tarafından her işe müdahale eden ve/veya ego sahibi kişi olarak düşünülmektedir. Satış, yönetim pozisyonları da bir çok konuda azar azar bilgiye sahip olmayı da gerektirebilir. Örneğin iyi bir satışçı sattığı ürünü çok detaylı olmasa da bilmek zorunda iken bir yönetici de yaptığı/yaptırdığı işi bilirse onun için önemli bir artı olacaktır. Buradaki en büyük handikap yönetici eğer her detayı bilirse bu durumda ekip yönetme becerilerinin körelmesi durumu olacaktır.

3. Kendi İşinizi ve Doğrunuzu Sonuna Kadar Savunun!

İster bir alanda uzman olun ister bir çok alanda olun sahip olduğunuz işi sonuna kadar savunun. Tabi ki bu söylemim yasal olmayan ve yanlış yaptığınız işleri kapsamıyor. Arada sırada başınızı kumdan çıkarın ve projede yada işlerinizde ne durumda olduğunuza bakın. Bu yönetici ve iş arkadaşlarınızdan geri bildirim almak da olabilir, bir İK ve performans değerlendirmesi de olabilir, projenizdeki aldığınız takdir veya eleştiri ile başarı / başarısızlık da olabilir. Önemli olan doğru olduğunuza inandığınız işi ve çalışmalarınızı sonuna kadar savunabilmek.

Englands-goalkeeper-Rober-006

4. Başka İşlere Bodoslama Atlamayın!

Evet hepimiz çevremizde görüyoruzdur sorumluluğu içinde olmayan işlere burnunu sokan bir çok insan var. Belki farkında olarak yada olmayarak biz de sorumluluk alanımızın dışına çıkıyoruz. Bu bir işin sonuca ulaşması için de yapılabiliyor olabilir veya ego tatmini veya göze girmek amacıyla da yapılıyor olabilir. Ne olursa olsun sonuç bunun doğru olmamasıdır.

Bu duruma neden olan sebepleri aşağıdaki gibi düşünüyorum. Bunlar;

  • Şirkette birimler ve kişiler arası işler ve sorumluluk paylaşımlarının net olmaması
  • Projelerde çalışanların yapacağı taskları ve görevlerinin net olmaması/planlanmaması
  • Sorumluluğu belli olmasına rağmen bir çalışanın işini yapmaması veya tam anlamıyla yapmaması.
  • Bu durumda başkasının sorumluluğuna müdahale nedeniyle daha büyük sorunların ortaya çıkacağını unutmayalım!
  • Evet iş 1 gün geç olsun ama süreçlerimiz net olsun ve işini yapmayan kişi de sorumluluğunu bilsin! Hedefimiz bu olmalı…

5. Kalede İyiyseniz Gol Atmaya Çıkmayın!

Şimdi geldik yazımın da başlığını oluşturan konuya. Bu zamana kadar yazdıklarım aslında bu konunun bir çok kısmını ve temelini oluşturuyor. Yani siz uzmanlığa sahipseniz, şirketinizde süreçler net ve herkes sorumluluğa sahipse ne diye en iyi olduğunuz kaleciliği bırakıp (kalenizi boş bırakıp) forvete gol atmaya gidersiniz?

Bunu kendimize soralım ve bu tür durumlar yaşadık mı inceleyelim.

Örneğin, eminim bir çoğumuz bir işi tamamlamak için sorumluluk alanımızın dışına çıktık, yöneticinin gözüne girmek veya yöneticimizin de isteğiyle bir çok iş yaptık, şirkette yetkilerin net paylaşılmaması nedeniyle sorun çıkmaması için göz yumduk ve bir çok iş yaptık yada üstümüze o iş yapıştığı için (sorulduğunda X işini Y isimli kişi yapar veya çok iyi yapar gibi) yaptık yada iş arkadaşınız işini tam ve eksiksiz yapmadığı için biz bitirmek durumunda kaldık… Bu senaryoları çoğaltmak mümkün.

Yazımı aşağıdaki videolar ile tamamlamak istiyorum.

Yazının başlığı ile de uygun olduğunu düşündüğüm 90 lı yılların meşhur ve sıra dışı Kolombiyalı kaleci Rene Higuita ile kapatmak istiyorum. İlk videoda birçok futbol ve kaleci jeneriklerinin vazgeçilmez “Akrep Kurtarışı” ikinci videoda kaleciliğin dışında karşı kaleye bir forvet gibi bir çok çıkışını görebilirsiniz:)

Not: Evet Higuita bu çıkışlarında gol yemedi belki ama iş hayatınızda düşünün sizin sorumluluğunuzun veya uzmanlığınızın dışına çıkıp yaptığınız çıkışlarda bir“Gol” yerseniz sonuç ne olur?

 

 

Higuita hakkında detaylı bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ren%C3%A9_Higuita

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: