Güncel, Proje Yönetimi

Bir Sıfırdan (1>0) Büyük müdür?

Sayısal ve mantıksal bir yaklaşımla bu sorunun cevabını hepimiz verebiliyoruz. Bir sıfırdan büyüktür. Tabi farklı tezler de var bu önermenin doğru olmadığına dair ancak buna girmeyelim şimdilik 🙂

Bu yazımda işin sayısal kısmından ziyade Birin Sıfırdan ne zaman büyük olduğu veya olmadığı durumlar üzerine düşünelim istiyorum.

Sonuçta hepimiz hayatımız boyunca çevremizde insanlara ve çeşitli olgulara/olaylara bağlıyız. Beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımız olsun, evdeki ailemiz ve yakın dostlarımız olsun hepsi ile sürekli temas halindeyiz. Bir de bunun dışında çevremizde gelişen -genelde elimizde olmayan- bir çok olaya da doğrudan veya dolaylı olarak maruz kalmaktayız.

fark1

Yönettiğimiz veya yer aldığımız projeler açısında bakacak olursak, ekipte çalışan kişilerin performansı çok önemli. İster projenin yöneticisi veya fonksiyonel bir yöneticisi olsun isterse ekipte ufak bir katkısı olan proje üyesi olsun hepsinin ayrı bir önemi vardır. Önemli olan tüm ekibin proje hedefine kilitlenmiş olmasını sağlamaktır. Evet bunu sağlamak çok zor. Biliyorum. Özellikle de uzun soluklu projelerde. Bu amaçla çeşitli insan kaynakları, motivasyon arttırıcı yöntemler uygulayabileceğiniz gibi projenizde fazlandırma yöntemine de gidebilirsiniz. Bu sayede kısa hedefler ile ekip üyelerinin bu kısa dönemlerde başarıya ulaşmasını sağlayarak motive etmiş olur ve sonraki fazda yeni hedefler koyarak yola devam edebilirsiniz. Toplamda da projenin ana hedefinden şaşmamış olursunuz.

Bu tarz yöntemleri uygulamak tabi ki kolay olmamakla beraber herkes de aynı etkiyi yapması beklenemez. İşte bu yazımın başlığı burada önem kazanıyor.

Şöyle ki;

  • Projenizde yer alan bir kişi (pozisyon ve yaptığı iş fark etmeksizin) “1” olabilir. Yani tam verimle kendini vererek elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordur.
  • Ya da projenizdeki bir başka kişi “0” olabilir. Yani sıfır verimle, projeye hiçbir katkısı olmadan yer alıyordur.
  • Üçüncü bir durumda ise kişinin projedeki etkisinin “0” olmasını bir kenara bırakın kendi olumsuzluğunu etrafına yayıp etkilemesidir. Tabi ki bu kişiye bir değer verecek olursak “-1” verebiliriz.

liderlik-teknikleri

Bu durumda yönetici olarak sizin elinizde olan konular şunlar olacaktır:

  • Ekibinize doğru kaynağı seçmek,
  • Ekibinizin harmonisini bozan kişiyi tespit etmek,
  • Tespit ettiğiniz kaynakla gerekirse yolları ayırmak,
  • Ekip üyelerinizin motivasyonunu yüksek tutmak,
  • Ancak sürekli motivasyon sağlayıp işlerin önemini de kaçırmamak gerek 🙂

Sıfır “0” hatta “-1” olan ekip üyelerinin durumlarını çözmek en öncelikli amaç olmalıdır. Bu çalışanları hem ekibinize hem de şirketinize kazandırmak sizin elinizde olabilir. Tabi ki bunda çalışanın istekli olması da önemli. Bunun için yapacağınız en iyi aksiyon çalışanı karşınıza alıp konuşmak ve varsa sorunlarını dinlemek olmalıdır. Bu sorunlar kişisel, şirket-süreçsel- sorunlar olabilir. Kişisel sorunları için sizin çok müdahil olabileceğini bir alan olmayabilir. Burada önemli nokta empati kurmak olabilir. Ancak şirket-süreçsel- sorunları sadece dinlemiş olmak başta olumlu bir hareket gibi görünse de sorunun çözümü için aksiyonları almaz iseniz uzun vadede sorunların çözümünü bırakın size olan güveni sarsılması gibi daha zor bir duruma sokacaktır.

“0” veya “-1” olan ekip üyeleri için yapabileceklerinizi değerlendirdik. Ekip ve/veya şirketinizdeki kaynakların en verimli şekilde kullanılması hem sizin için hem de ekibiniz için çok olumlu yansımaları olacaktır. Eğer siz şirkete katkısı olmayan hatta olumsuz tavırları, davranışları ile etrafını da negatif etkileyen kişileri korumak durumuna girerseniz emin olun şirkete katkısı olan bir çok başarılı kişiyi kısa ve uzun vadede kaybedeceksiniz…

BirSıfır

Üstteki görsel aslında tüm bu anlatmaya çalıştıklarımı özetler nitelikte. Katma değeri “1” in üzerinde olan çalışanın etkisi yüksek değerlerde olurken, değeri “0” a doğru giden bir ekip üyesinin etkisi yok denecek kadar az olacaktır…

Sonuç olarak, sadece elimizde hiç kaynak olmamasından iyidir mantığı ile yanı bir sıfırdan (1>0) büyüktür mantığı ile hareket edersek karşımıza çıkabilecekler bunlar ve belki de daha fazlası. Sadece boş olan kadroyu doldursun mantığı ile hareket edilmemeli. Bu nedenle size, ekibinize ve şirketinize değer katan bir ekip üyesi seçimi çok isabetli bir adım olacaktır.

Kaynaklarınızın verim içinde çalıştığı projeler dilerim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.