Güncel, Proje Yönetimi

Aksiyon Almanın Dayanılmaz Hafifliği !

1
Aksiyon Almanın Dayanılmaz Hafifliği ! biraz klişe biraz da slogan gibi oldu sanki ama günlük hayatımızda ve çoğunlukla da iş hayatımızda uygulanması gereken bir eylem aslında…

Şöyle ki, hepimiz şu yada bu şekilde yaptığımız işler ve görevlerin sorumluluğunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Kimimiz işin hakkını layıkıyla yaparken kimimiz de görevin hakkını yerine getiremiyor. Tabi ki bu başarısızlıkta bir çok etmen söz konusu.

Örneğin;

  • Yaptığımız çalışmalar -özellikle de projelerde- başka kişi veya ekiplere bağımlı olabilir,
  • Yapılacak işin süreçleri net olarak belirlenmiş olmayabilir,
  • Tasklar işi yapacak kişilere atanmış olmayabilir,
  • Atanmış olsa dahi aksiyon sahipleri tarafından doğru bir şekilde anlaşılmış mı?
  • Öte yandan biz de işimize gereken özeni vermemiş olabiliriz,
  • Ya da biz gerçekten başarı için o gerekli aksiyonu aldık mı?

Operasyonlarda sıralı olarak bir çok aksiyon tamamlandığında ortaya başarılı bir iş ve çalışma ortaya çıkabilir.

Örneğin, banttaki bir buzdolabının yapım aşamasını düşünelim. Malzemelerin tedariğinden tutun da buzdolabı parçalarının bir araya getirilmesi, kompresörünün takılması, displaylerinin takılması, boyanması ve en sonda da paketlenmeden önce testlerinin yapılması aşamaları sıralı olarak yapılmaktadır. Müşteriye ulaştırmadan önce banttan çıkar çıkmaz paketleme ve dağıtım işlerine geçeriz.

İşte tüm bu uzun ve meşakkatli süreci tek bir “ADIM” başlatır.

İşte ilk adım atılmaz ise o zaman başarı gelmeyecektir.

Aşağıdaki tasvirdeki gibi birbirine bağlı dişlilerde ilk adımı atmaz yani ilk çarkı çevirme cesaretini göstermezseniz hiç bir anlamı olmayacaktır. Ortaya ne bir ürün çıkar ne de bir başarı…

20121228161828593K

Hem bu ilk adımı atmadan önce hem de sonraki adımlarda sizi bu yoldan çevirmeye çalışacak olaylar, kişilerle de karşılaşmanız mümkün.

Özellikle çekişmenin çok olduğu piyasalarda bunu daha sık yaşamaktayız.

Hem projenin daha fizibilite aşamasında hem de yoğun şekilde geçen “Yürütme” sürecinde bir çok aksiyon alınması gerekmektedir. Bu aksiyonlar birbiriyle sıralı olduğu gibi paralel tasklar da olabilmektedir. Bu tamamen yapılacak işe ve projeye göre özelleşmektedir.

Bu süreçte sizi yorumlarıyla etkilemeye çalışan ekip içinden veya dışından kişilerle çalışmanız gerekebilir. Bu durumlarda profesyonelliğinden bir şey kaybetmemek, etki altında kalmamak çok önemli. Sonuçta işi yapan kişiler çok konuşmaya vakit bulamayacaklardır 🙂 Tabi ki bu yorumdan işi bilen ve aksiyon alanlar dışındakiler bir işe yaramaz anlamı çıkmasın. Aslında onların da vereceği akla, yapacağı yorumlara da ihtiyaç vardır. Çünkü bazen iş yoğunluğundan gözümüzden kaçan büyük resmi kaçırmamak için dışarıdan eleştirelere de ihtiyaç duyarız. Bu da ayrı bir yazı konusu olabilir 🙂

BİR İŞİ

İşte tüm bu süreçleri bir araya getirdiğimizde yani ilk ADIM ı atarak bunun sürekliliğini sağladığımız gelecek olan başarının tadını çıkarabiliriz. Maalesef bu yoldaki en büyük handikap ise, uzun bir ola ve projeye başladığınızda gün geçtikte zaman ilerledikçe güvendiğiniz ekip üyelerinizi kaybetme riskinin yükselmesi olacaktır. Bunun da önüne ancak bu kişilerin yedeğinin alınmasını sağlayarak geçebilirsiniz.

İşte sağlanacak devinim ve bunun sürekliliği sayesinde sonuç olarak rahatlıkla”Yes, I did it!” – “Evet, başardım!” diyebilirsiniz.

bugunhangiasamayavarabildiniz

Yazımı son olarak göstereceğimiz cesarete ve atacağımız ilk ADIM’ a atıfta bulunarak kapatmak istiyorum. Projeler de hayat da bir sıralı işler bütünü olduğu için tüm bu süreç bir domino taşı dizisi yada müthiş bir devinim ile çalışan motor çarkları gibidir.

Bu nedenle hayatta yaptığımız her eylem çok önemlidir.Çok küçük ve etkisi yokmuş gibi görünen olaylar, etki ettiği işleri bambaşka bir duruma sokabilirler.

Bu noktada çok sevdiğim bir söz de aşağıdaki gibi olup bunu çok güzel özetlemekte aslında…

BirÇivi

Adına ister başarı deyin, ister kendinizi tatmin deyin yeter ki şu İlk Adımı atabilelim. Aksiyon alan ve sonuna kadar takip edenlerden olmak dileğiyle…

Bonus: İlk Adımı (Samsun’da Kurtuluş Savaşını simgeleyen bir ilçe adı aynı zamanda) ve etkisini anlatan bir videoyu da aşağıda paylaşıyorum. Küçük bir hareketin nelere etki edebildiğini görmemiz açısından önemli…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.