Peki 360 Derece Değerlendirme Ne Değildir? 

  1. Bu değerlendirme yapılırken görülen en büyük hatalardan biri adil değerlendirme yapabilmek konusunda insanların sorunlar yaşamaları. Yani insanlar genelde kişisel olarak sevdiği, hoşlandığı kişiye daha yüksek notlar verirken, yaptığı işe veya performansa bakmayıp sadece hoşlanmadığı için bir kişiye de düşük not verebilmektedir.
  2. 360 Derece Değerlendirme sistemi size verilen tek geri bildirim raporu olmamalıdır. Çalışanlar yeri geldiğinde 1. ve 2. yöneticisinden geri alabilmelidir.
  3. Sonuçların çalışana bir kağıt veya zarf olarak verilmesinden ziyade İnsan Kaynaklarının çalışanlarla birebir görüşmeler yapması önemlidir. Burada öncelik performansı düşük olanlarla başlamak, varsa sorunlarını çözmek ve performanslarını arttırıcı önlemleri değerlendirmek olmalıdır. Sonrasında da tüm çalışanlarla yönetici eşliğinde yapılacak toplantı ve geri bildirimin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
  4. Maalesef ülkemizde 360 Derece Değerlendirme istenilen seviyelerde değil. Ancak adil, şeffaf bir değerlendirme için sağlıklı bir sistem oturtulması ve çalışanlarla görüşülmesi ile istenilen verimin alınabileceğini düşünüyorum.
  5. Yöneticiler çalışanlarına kapılarını kapatıp sadece 360 Derece sonuç raporlarını verirken, sözde kişiye özel olan bu rapora da göz ucuyla bakıp senin burada eksiğin varmış diyerek geri bildirim vermesini de doğru bulmuyorum. Zaten bir yönetici 1 yıl hiç çalışanıyla performans görüşmesi yapmamışsa orada bir sorun var demektir !

Sonuç Olarak:

360 Derece Performans Değerlendirmenin Artıları:

  • Klasik değerlendirmede sadece yönetici veya üst altını denetleyebilirdi. Yöneticisiyle sorun yaşayanın işi zordu 🙂
  • Değerlendirmenin sadece alttan yukarı olmakla kalmayıp az öncede bahsettiğim gibi müşteri ve tedarikçi ile çalışma arkadaşlarınızın da olduğu bir çok kişi tarafından yapılması ile daha doğru daha gerçekçi sonuçlara ulaşılabilmektedir.
  • Klasik değerlendirme sisteminde yöneticinizin duygusal davranma ve objektif olmayan değerlendirme yapma durumu olabilir. Bu her yönetici böyledir demek değil ancak değerlendirmenin doğruluğuna gölge düşüren önemli bir nokta.

360 Derece Performans Değerlendirmenin Eksileri:

  • Olumsuz yön olarak aklıma gelenler şirketler açısında bu tür bir değerlendirme sistemi kurmanın eski usule göre daha maliyetli olacağı yönünde. Ancak uzun vadede çalışan memnuniyeti sağlama, kişilerin performansını öğrenme ve bu sayede değerli çalışanı elinde tutma hatta performansı düşük kişilerin elenmesiyle şirkete getirileri daha fazla olabilmekte.

Sağlıklı bir 360 Derece Değerlendirme Döneminin daha başarıyla tamamlanması dileklerimle…