360 Derece Değerlendirme Nedir ? Ne Değildir ?

360 header

Malum yıl sonu yaklaşınca İnsan Kaynakları departmanlarında çalışanlarda bir hareketlilik başlar. Yıl içinde yaptıkları rutin işe alım, işten çıkarma, kariyer hareketleri vb. işlerin dışında yılda 1 kez (bazı şirketlerde bu 2 kez olabilir) yaptıkları kişilerin performansını değerlendirme çalışmaları olur. Bir çok yerde de bu karşımıza 360 Derece Değerlendirme olarak çıkmaktadır.

Şimdi bakalım 360 Derece Değerlendirme Nedir? Ne Değildir?

Nedir?

 1. 360 Derece Değerlendirme sistemi, çalışanların yıl içindeki performanslarını değerlendirmek amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sistemde kişinin performansı, astları, üstleri, eş çalışma arkadaşları, müşteri ve tedarikçiler gibi kişilerden gelen geri bildirimlerin birleştirilmesiyle oluşur.
 2. Alınan geri bildirimler, sistemce belirlenmiş olan kriter ve ağırlıklandırmaya göre performansı ölçülen çalışana ve yöneticisine verilen bir rapordur.
 3. Sistemdeki ağırlıklandırma şirketten şirkete, şirketin önceliğine göre değişebilmektedir. Bir şirket için kişinin ortaya çıkardığı başarılı iş, proje sayısı önemliyken başka biri için müşteri memnuniyeti daha önemli olabilir. İnsan Kaynakları çalışanları şirket önceliğine göre ağırlıklandırmayı düzenleyebilir.
 4. Az önce geri bildirim alınan kişiler içerisinde müşteri ve tedarikçiyi de belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Günümüz dünyasında müşteri ile çalışmayan çalışan yok denecek kadar azdır. Sonuçta ortaya bir ürün çıkarıyor ve bunu satmak istiyorsanız bir müşteriniz olması gerektiğini unutmayın!
 5. Müşteriyi de sadece dış müşteri ile sınırlandırmamak lazım. Şirket içinde destek olduğunuz, hizmet sağladığınız her birim yada kişi sizin için bir iç müşteridir!
 6. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç çalışana yıl içindeki performansını göstermek. Kişinin artılarını/eksilerini, neyde başarılı olduğunu anlayabilir ve buna göre kendini geliştirebilir.
 7. Çalışmanın bir diğer amacı da çalışana bu çalışmaların sadece yöneticisi tarafından değil, bir çok etkene bağlı olarak alınana adil bir değerlendirme olduğunu göstermektir. Bu sayede çalışanın değerlendirmeye ve İK na olan güveni de sağlanmış olması hedeflenmektedir.

Peki 360 Derece Değerlendirme Ne Değildir? 

 1. Bu değerlendirme yapılırken görülen en büyük hatalardan biri adil değerlendirme yapabilmek konusunda insanların sorunlar yaşamaları. Yani insanlar genelde kişisel olarak sevdiği, hoşlandığı kişiye daha yüksek notlar verirken, yaptığı işe veya performansa bakmayıp sadece hoşlanmadığı için bir kişiye de düşük not verebilmektedir.
 2. 360 Derece Değerlendirme sistemi size verilen tek geri bildirim raporu olmamalıdır. Çalışanlar yeri geldiğinde 1. ve 2. yöneticisinden geri alabilmelidir.
 3. Sonuçların çalışana bir kağıt veya zarf olarak verilmesinden ziyade İnsan Kaynaklarının çalışanlarla birebir görüşmeler yapması önemlidir. Burada öncelik performansı düşük olanlarla başlamak, varsa sorunlarını çözmek ve performanslarını arttırıcı önlemleri değerlendirmek olmalıdır. Sonrasında da tüm çalışanlarla yönetici eşliğinde yapılacak toplantı ve geri bildirimin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
 4. Maalesef ülkemizde 360 Derece Değerlendirme istenilen seviyelerde değil. Ancak adil, şeffaf bir değerlendirme için sağlıklı bir sistem oturtulması ve çalışanlarla görüşülmesi ile istenilen verimin alınabileceğini düşünüyorum.
 5. Yöneticiler çalışanlarına kapılarını kapatıp sadece 360 Derece sonuç raporlarını verirken, sözde kişiye özel olan bu rapora da göz ucuyla bakıp senin burada eksiğin varmış diyerek geri bildirim vermesini de doğru bulmuyorum. Zaten bir yönetici 1 yıl hiç çalışanıyla performans görüşmesi yapmamışsa orada bir sorun var demektir !

Sonuç Olarak:

360 Derece Performans Değerlendirmenin Artıları:

 • Klasik değerlendirmede sadece yönetici veya üst altını denetleyebilirdi. Yöneticisiyle sorun yaşayanın işi zordu 🙂
 • Değerlendirmenin sadece alttan yukarı olmakla kalmayıp az öncede bahsettiğim gibi müşteri ve tedarikçi ile çalışma arkadaşlarınızın da olduğu bir çok kişi tarafından yapılması ile daha doğru daha gerçekçi sonuçlara ulaşılabilmektedir.
 • Klasik değerlendirme sisteminde yöneticinizin duygusal davranma ve objektif olmayan değerlendirme yapma durumu olabilir. Bu her yönetici böyledir demek değil ancak değerlendirmenin doğruluğuna gölge düşüren önemli bir nokta.

360 Derece Performans Değerlendirmenin Eksileri:

 • Olumsuz yön olarak aklıma gelenler şirketler açısında bu tür bir değerlendirme sistemi kurmanın eski usule göre daha maliyetli olacağı yönünde. Ancak uzun vadede çalışan memnuniyeti sağlama, kişilerin performansını öğrenme ve bu sayede değerli çalışanı elinde tutma hatta performansı düşük kişilerin elenmesiyle şirkete getirileri daha fazla olabilmekte.

Sağlıklı bir 360 Derece Değerlendirme Döneminin daha başarıyla tamamlanması dileklerimle…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: