Farklılıkları Yönetebilmek

İster proje yönetimi olsun ister operasyonel bir iş olsun yönetici seviyesinde yada yönetici adayı olan kişilerin karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri de hiç kuşkusuz her biri birbirinden oldukça farklı kişileri yönetmesi gerekliliğidir. Aslında sadece yöneticiler için değil her bir çalışandan etkileşimde olduğu farklılıkları yönetebilmesi beklemektedir. Çünkü size bağlı çalışan olmayabilir ama beraber çalıştığınız müşteri, tedarikçi, iş arkadaşınız veya etkileşimde bulunduğunuz çok farklı kişilikte insanlarla temas halindesiniz…


Sadece iş olarak düşünmeyip çerçeveyi biraz daha genişleteyim. Önce özel hayatınız sonrasında çevreniz, yaşadığınız ülke ve tüm dünya geneline doğru baktığımızda farklılıkların sayısı logaritmik olarak artmakta. Yani özünüzde sadece kendinizi yönetiyorken etkileşimde bulunduğunuz kişi sayısı arttıkça etki ağı da o oranda artacaktır. Böylece yönetilmesi daha zor ve karmaşık bir ilişkiler ağı ortaya çıkacaktır. Dolayısı ile iletişim becerileri yüksek, sadece yönetim becerileri değil yanında liderlik becerileri ve empati yeteneği gelişmiş kişiler her zaman bir adım önde olacaktır.

Şöyle bir örnek vermek gerekirse “n” sizin etkileşimde bulunduğunuz kişi/ekip sayısı ise

İletişim Kanalı Sayısı: n * (n-1)/2 olacaktır. n=6 ise Kanal Sayısı: (6*5)/2 = 15 olacaktır.

Sonuç olarak kişi sayısı arttıkça iletişim karmaşıklığı ve yönetim daha da zorlaşır.

Kaldı ki bu önerme tüm kişiler aynı özellikte, aynı kişilikte oldukları baz alınmıştır. Ancak hiç bir zaman bu realite olmayacağına her insanın farklı duygu, düşünceleri olacağına göre işte Farklılık Yönetimi bu noktada hayat kurtarıcı olabilir.
İşe biraz da iş dünyasında bakmaya çalışalım…

Kurumsal şirketlerde malumunuz İnsan Kaynakları birimleri ve/veya yöneticileri var. Ben insan kaynakları birimi olmayan bir şirket düşünemiyorum. Eğer yoksa bu şirkette bir şey yolunda gitmiyordur ya da yanında gitmeyecektir. Şirketler İK birimlerinin yanında işi bir adım daha ileriye götürüp çeşitli yöntemler (astrolog, doğum haritaları vb.) ile çalışanların ve yöneticilerinden aldığı verimi yükseltmeyi hedeflemektedir.

Kendi yönettiğiniz ekip ve kişiler bazında da her biri ayrı kişilikteki bu insanlarla gününüzün belki 2/3 ünü geçirmektesiniz. Eşiniz veya ailenizden daha fazla zaman geçirdiğiniz iş arkadaşlarınızı yönetebiliyorsanız o zaman hayatın daha iyi geçtiğini, zamanın hızla akıp gittiğini anlamayacaksınız. Ancak tam tersi durumda ise bu farklılığı yönetemediğiniz anlarda işlerin daha da karmaşılkaştığını deneyimleyeceksiniz.

 

Farklılıkları yönetebilmenin altın noktaları:

1- Herkesi olduğu gibi kabul edin.

2- Çalışan/iş arkadaşınızın olumsuz yönünü ona söylemeniz gerekiyorsa en az 3 kere düşünün ve öyle söyleyin. İlk söylemedeki etkisini, onun vereceği tepkiyi ve sizin buna vereceğiniz cevabı düşünerek planlayarak söyleyin.

3- Günümüzde tabiri caizse “dan-dun” şeklinde konuşan o kadar çok yönetici görünümlü kişi var ki. Farklılık yönetmeyi bırakın kendini yönetemeyen insanlar ordusu her zaman karşınıza çıkabilir.

4- İyi bir ekip kurmanın 1. adımı empati kurabilmektir. Yönetici/Lider eğer çalışanının derdini dinliyorsa ve onu anlıyorsa (sözde değil ama gerçekten ve samimi olmalı) işte o zaman çalışanına bir adım yaklaşacaktır.

5- Ekipte birliği sağlamanın altın kuralı da “Adalet” olacaktır. Çünkü lider ve yöneticiler adalet teranesinden başarı ile geçerlerse işte o zaman çalışanları gözünde her zaman güvenilir ve 1 numara olacaktır.

6- Unutulmamalıdır ki bir insan sizin güveninizi kaybederse geri onarılması zor yaralar/izler bırakacaktır. Aynen kırılan bir vazonun parçalarını birleştirseniz de kalan kırıkların olması gibi.

7- Ekibinizde düşük performanlı kişiler olabileceği gibi verimli çalışan yüksek performanslı kişiler de vardır. Bu kişileri de sürekli takip etmeli, takıldığı noktada destek olmalı ve ona sürekli geri bildirim verebilmelisiniz. Zira sorunlu çalışanla uğraşayım derken elinizdeki başarılı kişiden de olmamak lazım.

Yüksek Performanslı bir kişinin niteliklerine sahip olma istek ve arzusu, zihinsel sınırlayıcı alışkanlıklardan kurtulma isteği ve değişme gücü diyebiliriz. Yüksek Performanslı bir yöneticide bulunması gereken yedi nitelik şunlardır:

1-Beyninin iki yarısına da kullanma kapasitesi
2-Gevşeme Yeteneği
3-Amaç Tespiti
4-Kendi kendisiyle barışık olmak ve öncelikle kendisiyle olumlu konuşmalar yapmak
5-Zihinsel Prova
6-Mizah Duygusu
7-Şuuraltında ya da derin şuurunda uyuyan devin farkına varmak ve onun gücüne inanmak

Tüm işin özeti sonucunda farklılıklara rağmen birleştirici ve bütünleştirici olan, sorunlar yerine çözümlere odaklanan, farklılıklar yerine ortak noktaları öne çıkaran yönetici/liderler işte bu işi başarmıştır diyebiliriz…

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: