İşi Doğru Yapmak mı? Doğru İşi Yapmak mı?

İş yoğunluğunun hengamesi içerisinde maalesef bazı şeyleri değerlendirme fırsatlarımız olmadığı aşikar. Sabah gidilen işyeri ve günboyu yapılan toplantılar, müşteri ile görüşmeler, ihtiyaçların belirlenmesi ve çözüm sunulması ile ayrıca yapılan ekstra mesailer ve sonunda da eve dönüş…

Dolayısı ile ailemize ve kendimize ayırabildiğimiz kısıtlı zamanda da kafamızı dinleyip kariyer olarak nerede olduğumuzu, nereye gittiğimizi veya işlerimizi nasıl yaptığımızı ya da doğru işi yapıp yapmadığımızı sorguladığımızı sanmıyorum. Özellikle size verilen bir işi doğru yapmak kadar doğru işlerde, doğru projelerde yer almak da oldukça önemli. Hatta kimilerine göre kariyer basamaklarında tırmanmak için doğru zamanda, doğru yerde olmak gerekir.

Bizlere “İşinizi doğru yapıyor musunuz?” şeklinde bir soru sorulsa eminim büyük çoğunluğumuz bu soruya “Evet” yanıtını hiç düşünmeden verecektir. Gerçektende öyle mi?

Biraz düşünelim, örneğin size bir çok kişiden iş geliyor, siz de “Hayır” diyemiyorsanız burada 2 yerde hata vardır:

1- a- Size sizinle ilgili olmayan iş geliyorsa; şirket içinde görev tanımları yeterli değildir. Bu noktada yöneticilerinizi devreye sokmanız gerekiyor.

1-b- Size sizinle ilgili iş geliyor, ancak iş yoğunluğu var ve konsantre olamıyor – asıl yapmak istediğiniz, yapmanız gereken işleri yapamıyorsanız- burada da iş yükü dağıtımında bir problem olduğu aşikar. Bu noktada siz gerekli çözümlerinizi alıyor olmanız lazım. Ancak halen sorun devam ederse 1. derecedeki yönetici ile durum değerlendirmesi yapmalısınız.

2- Siz gelen işe “Hayır” diyemiyorsanız bu noktada kusura bakmayın sorun sizde. Başa gelen çekilir diyerek, biraz da usanarak ve belki de ekstra mesailer yaparak o işi çözmeniz gerekebilir.

Bu değerlendirmelerim tabi ki size verilen işlerinizin değerlendirmesi için. Aslında her günün sonunda bir gün sonu muhakemesi yapmak eminim çok faydalı olacaktır. Kendimize aşağıdaki soruları sorarak – mümkünse sesli sorup cevap vererek- cevaplarını da düşünerek değerlendirme yapmak mümkün. Hatta bu soru ve cevapları yazılı hale getirerek kendinizdeki değişimi ve gelişimi de görebilirsiniz.

1- Ben bugün hangi işleri yaptım?

2- Karşıma çıkan sorunlara karşı proaktif mi reaktif mi yaklaştım?

3- Sorunlara karşı çözüm getirdim mi? Veya çözümü bilen kişilere yönlendirip onları devreye soktum mu?

4- Önce kendime sonra çevremdeki insanlara işleriyle ilgili yardımcı oldum mu?

5- İş arkadaşlarımla değerlendirme yapıp sohbet ettim mi? (İletişimi arttırmak her zaman kazandırır 😉

6- Müşteriniz ile görüşüp sorunlarını dinlediniz mi? Sorunları için çözüm önerileri getirdiniz mi?

İşte bu sorulara vereceğeniz cevaplar aslında yazımın başlığındaki “İşi Doğru Yapmak mı?” sorusuna cevap olacaktır.

Gelelim “Doğru İşi Yapmak mı?” kısmına. Aslında yazıdaki amacım kariyer ve gelişim anlamında hangisinin size ne kazandıracağı. Yani doğru işi yapıyor olmak mı yoksa işi doğru yapıyor olmak mı?

Bir çoğunuzun kısa yolu seçip bir an önce belki de kariyer anlamında yükselmek için “Doğru İşi Yapmak” dediğini duyar gibiyim. Gerçekten de öyle mi karar sizin. Ancak şunu söylemek lazım her insanın kişiliği, iş yapma tarzı/becerisi, iletişimi, sorunlara yaklaşımı ve empati kurabilme yeteneği farklı farklı. Herkes kendine göre işini doğru yaptığını veya bu yönde çalıştığını söyler. Ancak gerek öyle olmayabilir. Bunu objektif şekilde değerlendirmek de yönetici ve beraber çalıştığı iş arkadaşları ile müşteriye düşer.

Doğru işi yapıyor olmak için doğru zamanda doğru yerde doğru kişilerle çalışıyor olmak gerekli. Siz istediğiniz kadar işinizi en iyi şekilde yapıyor olun bu saydıklarım sizinle değilse boşuna kürek çeker durursunuz ve sizi de kimse farketmez. Siz yaptığınız işler için takdir beklerken tam tersi eleştirilebilirsiniz de. Özellikle IT sektöründe ve operasyonlarda çalışanların en büyük handikapı, sistemde çıkan sorunları önledikleri için takdir görmemeleri ancak çıkan ufak bir hatadan dolayı eleştirilmeleridir.

Doğru yerde olmak, size ister kader ister şans deyin sizin elinizde olmayan nedenlerle olabilir. Bir yerde verdiğiniz bir karar, bir işe yada proje girmekteki veya girmemekteki kararınız sizi doğru yere sürükleyebilir. Kimbilir…

Doğru zamanda olmak da aslında bir nebze de olsa size bağlı. Çünkü etrafınızı iyi analiz eder, tehdit ve fırsatları iyi görürseniz işte o zaman doğru zamanda doğru yerde olmayı başarabilirsiniz. Bu nedenle algılarınız ve tabiri caizse radarlarınız açık olmalı.

Doğru kişilerle olmak da hem size hem de kadere bağlı sanırım. Beraber çalışmış olduğunuz kişilerin referansını almak, onlarla olan çalışmanız bitse bile iletişimi koparmamak ve networkünüz içinde olmasını sağlamak tamamen sizin elinizde.

İşte tüm bu saydıklarım ve anlatmaya çalıştıklarımı özetlersem, siz işinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın sizin dışınızda olan etkenler de vardır. Kaderinizde yükselmek ve/veya daha iyi , daha mutlu koşullarda çalışmak varsa bu saydığım nedenlerle size de bağlı. Etrafınızla kurduğunuz ilişkiler, iletişim ve empati yeteneklerinizin gelişmesi bu noktada çok önemli. Hatta kimi şirket ve birimlerde teknik beceriden bile önde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Doğru işi hakkını vererek en iyi şekilde yapanlardan olmak dileğiyle… Sanırım en güzel istek ve özet bu olsa gerek 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: