Başarı İçin Bugün Ne Yaptın?

İş hayatı veya özel hayatta başarılı olabilmek için neler yapıyoruz, nasıl davranış sergiliyoruz diye düşündük mü acaba? Hiç ayna karşısına geçip ben neyi doğru neyi yanlış yapıyorum diye sorduk mu? Eminim bu sorunun cevabı bir çoğumuz için “Hayır” olacaktır. Belki çok az bir kısmı için de “Bazen, gerektiğinde” şeklinde olacaktır…

Özel hayatımızda başarı, iş hayatından bazı noktalarda farklılaşıyor gibi geliyor bana. Şöyle ki, iş yaşamınızda bir işi tamamlamak ve başarılı olarak adledilmeniz için düşünce ve hedeflerinizi eyleme, aksiyona geçirebilmeniz gerekiyor. Sadece düşüncede kalan ama harekete geçmeyen hiç bir istek ne kadar özgün ve çok iyi olursa olsun “Başarılı” olarak adlandırılmayacaktır.

Özel hayatımızda ise bu durum aksiyondan ziyade duygu ve düşüncelerimizi harekete geçirmemizle gerçekleşiyor. Özellikle eşinizle, çocuğunuzla, anne-babanızla ve akraba, yakın dostlarınızla iyi ilişkiler kurmanın yolu anlayışlı olmak, empati kurabilmek ile duygu ve düşüncelerinizi yansıtmaktan geçiyor.

İki ortamın farklarını açıkladıktan sonra ana temamıza geri dönmek gerekirse, “Başarılı” olmanın ilk kuralı; hissettiğiniz duyguları yansıtmak ve bunları eyleme dönüştürmek. Ancak eyleme dönüştürürken işte bu duygu ve düşünceleriniz sizi başarılı kılacaktır. Örneğin, bir işi yapabileceğinize olan inanç o yolun yarısını aldığınızı gösterir derler. Gerçekten de doğru. Olumsuz bir durum yaşayan, en ufak bir sorunda yelkenleri suya indiren ve pes eden insan mağlubiyeti baştan kabullenmiş demektir. Ya da tam tersi en büyük olumsuzluklar karşısında bile umudunu kaybetmeyen, pozitif tavır takınan ve bunu etrafına – eğer yönetici ise ekibine – yansıtan kişi başarı için en önemli adımı atmış demektir.

Dolayısı ile başarı sadece bir eylemle kalmaz bazen bir süreçtir de. Bazen uzun süreli bir projedeki sabrınız, çabalarınız size başarı getirirken, bazen de vereceğiniz ufak bir kararın etkisi sizi başarıya ulaştırabilir. Ancak ister eylem ister süreç olsun başarı için bir strateji de gerekir. Başarıya ulaşan insanların geneline baktığımızda rastgele kararlar veren insanlardan ziyade stratejik düşünen ve proaktif yaklaşım sergileyen, yani müşteri ihtiyacını önceden tahmin edip sunumunu yapan veya çıkabilecek bir sorunu yaşadığı deneyimlerinden tahmin eden ve bunun için önleyici tedbir alan insanlar başarının kapısını aralayacaktır.

Tabi ki eyleme dönüşen her hareket sonucunda başarı getirmeyebilir. Bazen de eylemsizlik, “Hayır” diyebilmek de başarıyı getirir. Zira size sunulan her şeyi kabul etmek zarar da getirebilir. Bu nedenle kabul edeceğiz veya etmeyeceğiniz her kararın sonucunu düşünmek durumundasınız. Gene hayır diyemediğiniz iş arkadaşınız veya yöneticiniz sizin için başarısızlığa davet çıkacaktır. Her teklife evet derseniz bu sefer ne kendi işlerinize vakit ayırabilir ne de hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yazımı Mahatma Gandhi’ nin aşağıdaki çok güzel bir sözüyle tamamlamak istiyorum:

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür,
Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür,
Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür,
Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür,
Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür,
Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür,
Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.

Başarı için lütfen şu altın değerindeki önerileri de unutmayalım. Başarı dolu günler veya başarı için çabalayabilmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: