Mutluluğun Formülünü Bulmuşlar ! (Dünyanın En Uzun Süren Deneyi)

Sizinle paylaşmak istediğim bir deney ve bu deneyin sonuçları. Bu deney ve sonuçlarını bu kadar önemli kılan da insanların mutluluğunun kaynağının ne olduğunun bilimsel olarak kanıtlanmış olması. Tabi ki mutluluk bence kişiden kişiye değişecektir. Ama böyle bir genellemenin yapılması sonucun doğruluğu için beni düşündürse de deneyin kapsamı ve detaylarını okudukça beni tatmin ettiğini söylemem gerek…

Bu kadar kapsamlı ve uzun zamanlı bir deney (proje olarak da sayabiliriz-daha uzun süren projeler var bu arada) hiç duymamıştım açıkçası. Bu tür uzun süren projelerde bir çok handikap var tabi ki. Tüm paydaşları proje hedefine bunca zaman kanalize edebilmek, proje yöneticisi değişse de aynı etkinin sağlanması, 75 yıl boyunca finansal ve lojistik desteğinin sağlanması, insan kaynağının sağlanması -ki bu en zoru burada, 75 yıl içinde ölen denekler ve proje paydaşlarının yerini alacak yeni denekler olabilir- gibi bir çok etmeni sayabilirim aslında. Bunları saymam bile aslında bu projenin yapılabilir olması ve başarıya ulaşabilmesi dahi projenin ne denli iyi yönetildiğinin de bir göstergesi olabilir (tabi ki Proje yönetimi çerçevesinde ayrıca incelemek gerek ama ilk izlenim bu yönde 🙂

Şimdi gelelim Dünyanın En Uzun Deneyinin detaylarına:

Dünyanın En Uzun Deneyi: 724 İnsan, 75 Yıl & Tek Bir Soru

1938 yılında, 268 adet fiziksel ve zihinsel olarak gayet sağlıklı Harvard Üniversitesi lisans öğrencisi erkek denek seçilir ve dünyanın en uzun deneyi başlar. Harvard’lı araştırmacılar bu deneyin adını “The Grant Study” koyarlar.

1940-45 yılları arası bu deneye paralel giden “The Gluek Study” adlı bir deney için de toplam 456 denek daha çalışmaya dahil edilir. İkinci guruptaki 456 denek, Harvard’lı akranlarına göre daha şanssız, Boston’ın genellikle gelir seviyesi düşük mahallelerinden seçilmiş erkeklerden oluşmaktadır.

Old_Harvard_Rugby_Team_Photo-The-Grant-StudyBütün hikaye 1938 yılında Harvard Üniversitesi’nde başlar

Toplamda 724 denek 1938’de başlayıp günümüze kadar devam edecek, uzun soluklu bir araştırmanın başrol oyuncuları olmuşlardır.

Hiç bitmeyen testler ve gözlem altında geçen 75 yıl

Spinning-bike-the-grant-studyDenekler psikolojik, antropolojik ve fiziksel özellikler gibi birçok alanda düzenli olarak test ve gözlem altında tutulurlar. Düzenli IQ testlerden aile ilişkileri hakkında detaylı sorulara kadar, 724 erkek denek hayatları boyunca gönüllü birer denek olarak yaşamaya devam ederler.

Peki dünyanın en uzun deneyinin cevabını aradığı bu soru ne olabilir?

Harvard’lı bilimadamları 75 yıl boyunca tek bir sorunun cevabını almak için bu deneyi yaparlar. Bu soru “Mutluluğun Formülü Nedir?” sorusudur.

President Kennedy speaks before a crowd of 35,000 people at Rice University in the football field. The following are excerpts from his speech.

Deneyin sonucunu açıklamadan önce deneklerden önemli bir isimden bahsetmek gerekli; bu isim 35. ABD Başkanı John F. Kennedy

John F. Kennedy, henüz Harvard’da genç bir öğrenci iken bu deneye gönüllü katılan deneklerden en önemli isim. 724 denek arasından 4 ABD senatörü ve birçok önemli isim çıksa da, bu deneyi daha ilgi çekici hale getiren hiç kuşkusuz ki 1961 yılında bir suikaste kurban giden, 35. ABD Başkanı John F. Kennedy’dir.

Gelelim 75 yıl süren ve “Mutlu Bir Yaşamın Sırrını” arayan bu deneyin sonuçlarına…

exam-the-grant-study“The Grant Study” deneyini 35 yıldan fazla süre yöneten George Vaillant, 2012 yılında bu deneyin sonuçlarını paylaştığı Triumphs of Experience: The Men of the Harvard Grant Study adlı bir kitap yayınlar.

Bu kitapta, “The Grant Study” deneyinin sonuçları 5 ana kategoride toplanmıştır. İşte bu 5 kategorideki sonuçlar şu şekildedir:

Sonuç 1: Alkolizm insan hayatında çok önemli derecede tahrip edici bir rol oynar..

 • Alkolizm, deneklerin boşanmalarındaki en büyük sebep olmuştur.
 • Alkolizm, deneklerin sinir hastalıkları ve depresyon şikayetlerinin ana sebeplerinden biridir.
 • Sigara kullanımı ile birlikte erken yaştaki hastalıkların ve ölümün ana sebebidir.

Sonuç 2: Finansal başarı, insan ilişkilerinin samimiyeti ile doğru orantılıdır, belli bir noktanın üstünde akıl veya zeka ile ilgili değildir…

falling dollars

 • Yapılan ölçümlerde, insan ilişkileri daha iyi olan denekler, bütün deneklerin gelir ortalamasına göre yılda $141,000 daha fazla para kazandılar (genellikle gelirlerinin en yüksek olduğu 55-60 yaşları arası).
 • IQ’ları 110-115 aralığında olan erkeklerle, IQ’ları 150 üstü olan denekler arasında yaşam boyu kazanılan gelirlerde önemli bir fark görülmedi.

Sonuç 3: Politik görüş cinsellikle direk ilgilidir…

 • Denekler arasında muhafazakar olanlar ortalama 68 yaşında cinsel hayatlarını bıraktılar.
 • Liberal olanlar ise 80’lerine kadar aktif cinsel hayatına devam ettiler.

Sonuç 4: Deneklerin çocukluk çağında anneleri ile olan iyi ilişkisi, yetişkinliklerinde çok büyük etkiler bıraktı…

mom-and-baby-the-grant-study

 • Çocukluk çağında anneleri ile sıcak ilişkileri olan denekler yaşamları boyunca anneleri ile sıcak ilişkileri olmayan deneklere göre yılda ortalama $87,000 daha fazla kazandılar.
 • Anneleri ile iyi ilişkileri olmayan denekler yaşlanınca daha çok bunama ile karşı karşıya kaldılar.
 • Deneklerin anneleri ile gençlik yıllarındaki ilişkileri, ilerleyen profesyonel yaşamlarında babaları ile ilişkilerinden çok daha fazla işlerine etki etti.
 • Denekler 75 yaşına geldiklerinde, çocukluk yıllarındaki anne ile sıcak ilişkilerinin “hayattan memnuniyet/tatmin” duygusuna belirgin bir etkisi olmadığı gözlendi.

Sonuç 5: Çocukluk çağında babaları ile iyi ilişkisi olan denekler…

 • Hayatta daha az korku ve kaygı yaşadılar.
 • Tatillerden çok daha fazla zevk aldılar.
 • 75 yaşlarına geldiklerinde “hayattan memnuniyet/tatmin” oranları daha yüksekti.

Ana Sonuç: “Hayattan memnuniyet” ve mutluluk duygularını oluşturan en önemli etkenin hayat boyunca yaşanan iyi ilişkiler olduğu gözlemlendi…

man_celebrating_beach-the-grant-studyAraştırmayı yürüten Valliant, 75 yıl süren ve hâlâ devam eden “The Grant Study” deneyinin sonucunu, yani “Mutlu Bir Yaşamın Sırrı Nedir?” sorusunun cevabını şu şekilde özetledi:

“Happiness is love. Full stop.” yani “Mutluluk aşktır. Nokta.”

 

Kaynaklar:

http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2009/06/what-makes-us-happy/307439/?single_page=true

http://listelist.com/dunyanin-en-uzun-deneyi/

http://www.teknolojioku.com/foto-galeri/75-yil-suren-dunyanin-en-uzun-deneyi-8066.html

http://www.sabah.com.tr/fotohaber/dunya/dunyanin-en-uzun-deneyi?tc=16&page=1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: