Hem Kişisel Gelişim Hem de Şirketler İçin Eğitim Şart !

Eğitim, üniversite bitirmiş olan kişiler için hayatlarının 3 de 1 ini kapsarken bazı meslek kollarında çalışanlar için de hayatlarının tamamı eğitim ve öğrenmek üzerine kuruludur. Örneğin, doktorlar, öğretim görevlileri ve akademisyenler için…


Eğitim aslında baktığımızda ömür boyu hiç bitmeyen bir eylemler zinciridir. İnsan hayatı boyunca hep merak eder, yeni şeyler keşfeder ve öğrenir, sonra başka bir şey merak eder ve onu da öğrenir. Bu zincir ta ki akli melekelerimizi yitirene kadar (yaşlılık ve alzheimer vb.) ya da hayatımız sonra erene kadar devam eder. Dolayısıyla ister özel hayatta isterse profesyonel hayatta olsun insan öğrenemediği şeylerin eğitimini almak ister. Bunu istemesi insanın su içmek istemesi kadar doğal bir durumdur. Çünkü insan eğer bilgiye açsa onun susuzluğunu gidermek ona yapılabilecek en büyük faydadır.

Eğitim o kadar önemlidir ki onun için İslam dinimizin ilk emri “Oku” olmuş, Hz. Ali – “Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum.” demiştir. Ayrıca M.Kemal Atatürk – “Eğitim bir ulusun hayat kaynağıdır.” derken Paul Richer da “Ekmekten sonra eğitim bir milletin en büyük ihtiyacı.” diye boşuna söylememiştir.
Son dönemde artan kişisel gelişim, NLP tarzında kitaplar bir nebze olsun insanların bu alandaki ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak bu söylemimden bu kitapların tümü aynı etkiyi yaptığı anlamı çıkarılmasın. Çünkü her ne kadar kitap okunuyor olması hesabiyle faydalı olsa da sonuçta insanın kişisel gelişimi sadece kitap okumakla artmaz. Belki kültürü ve bilgi birikimi artar ancak kişisel gelişim okuduklarımızı eyleme dönüştürür ve yaşam biçimi haline getirirsek artar. İşte tam da bu nedenle birebir sınıf içi eğitimler devreye giriyor. Hangi alanda olursa olsun ister soft skills diye tabir ettiğimiz kişisel davranışlarınızı geliştirmeye yönelik eğitimler olsun isterse işinizdeki uzmanlık alanınızla ilgili teknik bir eğitim olsun size faydası bir kitap okumaktan kat be kat fazla olacaktır.

Aldığımız her eğitim, katıldığımız her seminer ve konferans ile aslında kendimizi bir adım yukarı taşıyoruz. Eteğimizde biriktirdiğimiz taşların sayısını arttırıyoruz.

Kendimiz için alabileceğimiz çeşitli konular özelinde bir çok eğitim mevcut. Ayrıca gene bu konularda bir çok etkinlik, seminer ve sempozyum düzenleniyor. Artık elimizin altında internet gibi koca bir dünya var. Her türlü bilgiye erişebiliyoruz. Dolayısı ile nerede hangi eğitim düzenlendiğini rahatlıkla öğrenebiliriz. Yeter ki isteyelim ve zaman ayıralım. Katıldığımı her eğitimin bize katkısını zamanla hissedeceğiz.

Gelelim profesyonel hayattaki eğitimlere. Bu eğitimleri de daha önce bahsettiğim gibi teknik ve soft skills dediğimiz beşeri özelliklerle ilgili eğitimler olarak ikiye ayırabiliriz. Eğer çalıştığınız şirket eğitime önem veriyor ve size bunun için zaman ve imkan sağlıyorsa bir hatta iki adım öndesiniz demektir.

1- Eğitimin size olan katkısını,
2- Şirketinizin size önem verdiğini anlarsınız.

Şirketlerce verilen eğitimlerin hem katılımcılara yani çalışanlara olduğu gibi kısa ve uzun vadede şirkete de müthiş katkıları olacaktır. Kısa vadedeki katkıları teknik eğitimlerle hemen uygulayarak hissedebilirsiniz. Fakat kişisel gelişim eğitimlerinin katkısını ölçmek ve etkisini hemen göstermesini beklemek yanlış olur. Emin olun uzun vadede şirket de bu eğitimlerden kazanacak.

  • Hem çalışanın şirkete olan aidiyeti artacak,
  • Hem de çalışanını eğitimli hale getirecek,
  • Belki de şirkette kalmasını ve başka şirketlere kaçmasını önleyecek.

Kendisini eğitim alanında bir adım öne çıkaran şirketler var ki onları gerçekten alkışlamak lazım. Bunlar da kendi bünyesinde eğitim birimleri hatta Akademi adı verilen ayrı şirketler kuranlar. Eğitimin önemini erkenden fark eden bu kurumsal şirketlerce sağlanan eğitimler de daha profesyonel olmaktadır. Eğitimin planlanmasından tutun, eğitimin içeriğinin ve eğitimcinin sağlanması ile katılımcılara varana kadar başlı başına detaylı ve özen gerektiren bir çalışma.

Eğitimin öneminin hem bireysel hem de şirketlerce fark edilmesi dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: