Güncel, Proje Yönetimi

Türkiye’de İnovasyon ve Arge Yatırımları

İnovasyon ve Arge harcamaları ülkeler için büyük öneme sahip; şöyleki, üretim kapasitesinin genişlemesi, bilişim, iletişim ve ulaşım sektörlerinin ilerlemesi; bireysel ve toplumsal ihtiyaç ve beklentilerinin artması ile hızla gelişen ve bir günü diğerinden farklı olan teknolojik yenilikleri takip etme gerekliliği ile yeni teknolojilere dayalı ürün üretimleri çok çok önemlidir.

İnovasyonu bir amaca ve ihtiyaca yönelik yeni fikirler ve çözümler geliştirebilmek amacıyla yapılan çalışmalar bütünü olarak tanımlayabiliriz. Arge (Araştırma-Geliştirme) ise yeni bir ürünün piyasa sürülmesine kadar geçen araştırma ve geliştirme çalışmalarını içermektedir.

İnovasyon ve Arge yatırımları bir çok özel şirket ve hatta bazı ülkelerde yerel yönetimler ve hükümetler tarafından oldukça önemsenmektedir. Bunu özellikle ABD ve Japonya’da halkın gözündeki algıda ve bütçeden ayrılan paylarla görebilmekteyiz.
Bir ülkede inovasyonun gelişmesi için sadece bütçesel payların ayrılması yeterli değil elbette. Öncelikle inovasyona uygun araştırma alanlarının özellikle üniversitelerde ve şirketlerde oluşturulması, yenilikçi fikirlere açık şeffaf bir yapının kurulması, farklı fikirlerin açıklanmasını destekleyen bir çalışma ortamı sunulması da bu alanın gelişmesi için gerekli diğer soyut kavramlardır.

Amerika Birleşik Devletleri’ nin GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasılat) nin yaklaşık % 4 e yakını inovasyon ve arge yatırımlarına ayrılırken bu oran ülkemizde maalesef yaşanan tüm iyi gelişmelere rağmen % 1 seviyelerini geçememiştir.

f9e8dac98969f5aaae26611458259705_1322777921

Tablo-1: İnovasyon Göstergeleri Dünya Sıralaması

images (10)

Tablo-2: Finansmanların Arge Harcama Oranları

Global firmaların inovasyona verdikleri önemi hızla açtıkları arge birimleriyle ve genişlettikleri imkanlarla, çalışanlarını desteklemesi ve cesaretlendirmesiyle görmekteyiz.

Ancak yerel firmalar bazında ise bu alana yapılan yatırımlar henüz yeterli değildir. Bundaki en önemli etken, yerel firmalar ayakta kalabilmek için geri dönüşü hemen olmayan inovasyondansa kar getirecek alanlara, satış ve müşteri kanallarına yatırım yapmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
Firmalar (özellikle yerel firmalar ile kamudaki araştırma birimleri- Tübitak gibi ve üniversiteler) inovasyon ve arge nin önemini üst düzey yöneticilerin gözünde katkıları anlatılabilir, fayda/maliyet analizleri etkin yapılır ve stratejik olarak şirkete getirisi anlatılabilirse o zaman gerekli destek ve önem şirketlerin yöneticileri tarafından verilebilir.

Ülkemizde son yıllarda bir çok şirket ya Ar&Ge merkezlerini yeniledi ya da alan büyüttü. Örneğin Intel Türkiye Ar&Ge merkezi açarken, Unilever Ar&Ge Merkezinin kapasitesini büyüttü. Belirtmeden geçemeyeceğim, Unilever dünyada inovasyonu en iyi uygulayan şirketlerden biri. İnovasyona verdiği önem sayesinde bir çok patent almış ve ürün piyasaya sürmüştür.

İnovasyona önem veren ve destekleyen şirketlerin sayısının hızla artması dileğiyle…

 

 

“Türkiye’de İnovasyon ve Arge Yatırımları” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.