Sosyal Medya ve Kullanımı

Sosyal medya hem kişiler hem de kurumlar için en önemli paylaşım ortamı ve mecrası haline geldi. Özellikle de akıllı telefonların bu kadar hayatımızın içine girdiği dönemde düşünce ve durumlarımızı anında paylaşmaktayız. Tabi ki buda bize bazı sorumluluklar yüklemektedir…

Sosyal ağlar, internetin ortaya çıkması sonrasında gelişen teknoloji, fikir ve ihtiyaçlar sonrasında geliştirilmiş haberleşme kanallarıdır. Sosyal ağların atasını bir zamanlar iletişim ve tanışma kanalı olarak kullanılan MIRC, Yonja ve MSN ile bir Türk mühendisinin geliştirdiği 2004-2014 yılları arasında özellikle Güney Amerika ‘da çok yaygın olan Orkut sayabiliriz.

Özellikle 2005 sonrasında sosyal ağ ihtiyacı oluşmaya başlamış ve bu alandaki boşluğu gören idealist yazılımcılar Facebook, Twitter gibi platformları geliştirdi. Bu platformlar artık aynı zamanda birer şirket. Bünyesinde binlerce dehanın çalıştığı sürekli inovasyonun yapıldığı büyük cirolu şirketler haline gelmesinde tabi ki rakip firmaların (Microsoft, Google vb.) da etkisi var. Her bir rakip yeni bir özellik getirdiğinde diğer firmalar da kendini geliştirerek farklı uygulamalar geliştirdi.

Dünyada özellikle 2010 sonrasında hızla yayılan Sosyal Medya bir çok etkiyi de beraberinde getirmiştir. Sosyal medyayı ben vücutta çıkan bir ura benzetiyorum. Bunun iyi huylusu da var kötü huylusu da. Ancak bunun türünü ve size etkisini belirlemek tamamen sizin elinizde.

Sosyal ağların kişisel kullanımı yanında şirketlerde kurumsal kullanıma geçtiler. Zira buradaki büyük müşteri potansiyeli ile pazarlama, satış ve reklam stratejileri şirketler tarafından gözden geçirildi ve hatta bazılarında baştan yazıldı.

Hem müşteri beğenilerinin, ilgilerinin izlenmesi  şirketlerin doğrudan pazarlama ve strateji birimleri için önemli bilgiler sunuyor. Gene bu platformlardaki müşteri verileri de çok değerli hale geldi. Hatta bu platformlardan müşteri bilgilerini satın almaya çalışan bir çok firma da bulunuyor.

Eğer çalışanlar tarafından sosyal medya etkin ve doğru bir şekilde kullanılırsa şirketlerin ürün ve hizmetleri için olumlu yorumlar alınmasını sağlarken şirketin marka değeri de aynı oranda aratacaktır. Tüketiciler ile potansiyel müşterilere yaklaşım metodu sağlanmasıyla firma ve müşteri arasında uzun sureli, samimi bir iletişim ortamı oluşmaktadır.

Şu ana kadar saydığım olumlu noktaların yanında sosyal mecralar nasıl zararlı olabilir? Hem kişilere hem de kurumlara nasıl olumsız etkileri olabilir. İsterseniz bu konulara ve neler dikkat edilmesi gerektiğine bir bakalım:

 • Öncelikle kendi hesaplarınız olsa bile kesinlikle Şirket politikalarınızı eleştirmeyin. Çünkü siz toplum karşısında şirketinizi temsil etmektesiniz o şirketin çaycısı bile olsanız…
 • Sosyal medyada en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da paylaşımlar, fikirler, fotoğraflar ve videolar üzerinde yapılan yorumlardır. Bu nedenle hem size hem de şirketinizin itibarını zedeleyecek yorumlar yapmayın.
 • İşinizi, yöneticinizi ve iş arkadaşlarınızı küçük düşerecek davranışlarda bulunmayın.
 • Arkadaşlarınız dahi olsa bir üslubunuz olmalıdır. Müşterilerle ise daha mesafeli ve dikkatli yorumlarda bulunun.
 • Müşteriniz hakkında olumsuz görüşleriniz olsa dahi bunu kesinlikle sosyal medyada paylaşmayın. Bir sorun yaşıyorsanız bunu doğrudan ilgili kişilerle görüşmeyi deneyin.
 • Şirketinize özel bilgi, proje ve toplantı detaylarını kesinlikle Facebook, Twitter ve Linkedin’de paylaşmayın. Hatta bu bilgilere işaret ve ima edebilecek yorumlara da dikkat edin.
 • Şirketlerin sosyal medya uzmanları, kurumsal iletişim sorumluları olduğunu unutmayın. Şirketlere ait paylaşılabilecek bilgileri yalnızca bu sorumluluğu olan kişilerin paylaşabileceğini unutmayın.
 • Kimse sizinle aynı fikirde olmayabileceği için zıt düştüğünüz kişilerle ne olursa olsun tartışmayın.
 • Tatil, gezi ve eğlence fotoğraflarınızın paylaşımlarında dikkatli olup izlenebilme ayarlarını gözden geçirin.
 • Din, siyaset ve spor gibi konularda yorum yaparken dikkatli olun. Kişisel itibarınızı tehlikeye atacak tavır ve davranışlardan kaçının.
 • Ne olursa olsun samimi ve dürüst olun.
 • Üzgün, öfkeli olduğunuz ve hatta mutlu olduğunuz hallerde bile paylaşımlarınıza dikkat edin. Son pişmanlık fayda etmeyecektir. Ayrıca; şu sözü de hatırlatmak isterim:

Sen sen ol,

Mutluyken söz verme,

Üzgünken cevap verme,

Öfkeliyken karar verme.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: