4 – IT PROJELERİNDE METODOLOJİ KATEGORİLERİ

ProjectManagementServicesIm

Bu hafta sizinle paylaşacağım yazılarımın konusu IT Proje Yönetimi üzerine olacak. Bu yazıları daha önce hazırlamış olduğum bir sunumdan esinlenerek 4 ana başlık altında topladım.

Bu başlıklar ise şu şekilde;

1 – IT Projelerinde Başarısızlık Nedenleri ve Çözüm Önerileri

2 – IT Projelerini Diğer Projelerden Ayıran Özellikler

3 – IT Proje Yöneticisinin Görevleri ve Sahip Olması Gereken Beceriler

4 – IT Projelerinde Metodoloji Kategorileri

IT Projelerinde Metodoloji Kategorileri: 

Özellikle yazılım ve IT projelerinin yönetiminde kullanılan metodoloji kategorilerini dört gruba ayırmak mümkündür:

1-  Yazma (Kodlama) ve Düzeltme: Bu yaklaşım genellikle düzensiz ve plansızdır. Tahminler, zamanlamalar yapılmasa bile pratikte çok az gerçekleşirler.

2-  Sıralı ve Düzenli: Proje ekibinin az ya da çok sıralı bir şekilde işleri takip ettiği iyi tanımlanmış ve detaylı prosedürlerin tanımlandığı projeler bu kategoride yer almaktadır. İhtiyaçların analizi yapılır, gözden geçirilir ve onaylanır. Tasarım tanımlanır, gözden geçirilir ve onaylanır. Aşamalar arasında geribildirim yer alır. Bu tip projelerde ilerlemeler belirli periyotlarda meydana gelen artışlar gibi düşünülebilir.

3-  Yinelemeli (İterasyonlu) ve Düzenli: Bu kategorideki süreçler iyi tanımlanmış geliştiricilerin yinelemeli olarak uygulaması beklenilen ve çoğunlukla detaylı işlemleri içerir. Örneğin, başlangıçta detaylı olarak belirlenen gereklilikler sonradan ihtiyaç oldukça tanımlanabilir. Sistemin küçük bir parçası başlangıçta ortaya çıkarılır ve sonradan kısa aralıklarla yayınlanan sürümlerle geliştirilir.

4-  Çevik (Agile) Yaklaşım: Projelerde insan odaklı bir yaklaşımı içerir. İnsanların değişime etkin bir şekilde karşılık vermesini sağlar. Bu da bu projeden fayda sağlayacak olanların ihtiyaçlarını karşılayabilen çalışma ortamlarının yaratılmasına imkan verir. Bu kategoride süreçler üst düzeyde tanımlanmaktadır.

projectimport

“Yazma ve Düzeltme” metodu az bir yönlendirme ile bağımsız çalışmayı tercih eden geliştiricilere yöneliktir. Bazen bu yöntemle iyi çalışmalar yapılsa da başarı oranının düşük olmasının nedeni çoğunlukla ekip çalışmasına uygun olmamasından kaynaklanır.

“Sıralı ve Düzenli” metodu, anlaşılması ve yönetimi basit bir yaklaşım arayan yöneticiler için uygundur. Özellikle sıkı düzenlemelerin ve bürokrasinin yoğun olduğu sektörlerde kullanılır.

“Yinelemeli (İterasyonlu) ve Düzenli” metodu ise bürokrasiye dayanıksız fakat risklere de açık süreçlerde kullanılır. Yinelemeli süreç geliştirme risklerini azaltır fakat yönetimi zordur.

agile-methodology-chart

“Çevik (Agile) Yaklaşım” ise nispeten daha yeni bir yaklaşım olmakla beraber son zamanlarda önem kazanan bir yaklaşım türüdür. IT projelerinin devamlı ve tekrarlı kontrol edilmesi ve güncellenmesi ile daha hızlı yürütülmesi amaçlamaktadır. Bir çok IT firmasında Agile birimleri hatta direktörlükleri kurulmuş durumdadır. Agile yönteminin IT projeleri için gelecekte en çok başvurulan yöntem olacağını söyleyebilirim. Ayrıca IT Proje Yöneticileri arasında Agile Scrum Yönetimi sertifikası daha popüler hale gelecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: