PMP Sınavı ve Hazırlık Süreci Dökümanı – 5. Bölüm: PMP Olduktan Sonra Yapılacaklar

pmp-prepEvet artık PMP olduğumuza göre bundan sonra neler yapabileceğimize, nasıl PDU kazanabileceğimize değinebilirim. Öncelikle şunu belirtmek lazım ki PMP olarak, PMI ın gerektirdiği etik ilkelere bağlı kalmayı ve uymayı kabul etmiş sayılırız. Bu ilkelere uymanın yanında bir proje yönetim profesyoneli olarak da artık projelere bakış açımız bu yönde olmalıdır…

Devamı İçin…

Tabi ki sınav sonunda başarılı olmanın yanı sıra maalesef başarısız olma ihtimali de var. Ancak olumsuz sonuç alsak da dünyanın sonu olmadığını bilmeliyiz. Elbette başarısızlığın yaratacağı olumsuzluklar olacaktır ancak isterseniz ve kafaya koyarsanız tekrar girmeyi deneyebilirsiniz. Bu tür durumlar için PMI sınav ücretinde indirim sağlıyor. Şöyle ki PMP sınavına 1 sene içerisinde en fazla 3 kere girebiliyorsunuz ve 2. 3. denemelerinizde sınav ücreti olarak 405 $ yerine 275 $ alınmaktadır.

Sınavdan geçip geçemediğinizi hemen sınav sonunda alabiliyorsunuz. En son işaretlediğiniz ev gözden geçirdiğiniz soruları da tamamladıktan sonra sınav bitirdiğinizden sonra sistem sınav puanınızı hesaplamakta. Hiç bitmeyen bu yaklaşık 1 dakika bir ömür gibi sanki (biraz dramatize ettim sanırım 🙂 Sınav sonucunda tüm sorularda neler yaptığınızı göremiyorsunuz. Bence PMI ın sınav konusundaki en büyük eksiklerinden biri de bu. Proje Yönetimi için devamlı olarak Kazanılmış Dersler” çalışması yapılmasını bize öğütlemekte ancak sınavda başarısız olan kişiler için bir feedback imkanı vermiyor. Katılımcılar hangi konularda hangi sorularda hataları olduğunu bilemiyorlar. Size sadece 5 ana zaman alanı (Başlangıç-Planlama-Yürütme-İzleme/Kontrol-Kapanış) için yeterli olup olmadığı bilgisini veriyor. Sınavı geçebilmek için en az “Yeterli-Moderately Proficient” olmanız gerekiyor.

Proficient – O alanda bilginizin beklenenden fazla olduğunu göstermektedir.
Moderately Proficient – O alan için bilginizin yeter seviyede olduğunu göstermektedir.
Below Proficient – O alanda bilginizin yeterli seviyede olmadığını göstermektedir.

PMP-certification1Sınav sonucunda size 1-2 gün içerisinde web ortamında iletilen (daha sonra hard copy olarak da gönderilmektedir)  sertifikanın örneği yukarıdaki gibidir.

PMP olma hakkınız size sınav sonrasında başarılı olmanız halinde size sadece 3 yıllığına veriliyor. Bundaki amaç; Proje Yönetimi alanında kendinizi geliştirmeniz, gelişmeleri ve yenilikleri takip etmeniz ve sosyal olmanızı sağlamaktır. Bence PMI ın bu alanda en yararlı uygulamasının bu olduğunu söyleyebilirim. Sizi mecburen sosyalleştiriyor. Bir sertifikayı alıp ömür boyu sahip olmak çok da doğru değil belki de. Çünkü siz o sertifikanın gerektirdiği bilgi ve deneyimi eğer kullanmaz, o alanda kendinizi geliştirmezseniz bırakın 3 seneyi 1 sene içerisinde sertifika sadece bir kağıt olarak kalacaktır.

3 yıl içerisinde 60 PDU (Professional Development Units) adı verilen “Profesyonel Gelişim Öğeleri” toplamanız beklenmektedir. Bu PDU ları katıldığınız bir sunum yada etkinlikten, internet üzerinden webinardan, katıldığınız sempozyum ya da etkinliklerden veya yazdığınız bir akademik yazı yada paylaşımlardan kazanabilirsiniz. Tabi ki bunların ayrı ayrı puanlaması bulunuyor.

new-logo-pmp4pduPuan kazanabileceğiniz PDU alanların kategorileri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

pdu tablePDUAyrıca 3 yılın sonunda size tanınan 1 yıl içerisinde 60 PDU yu geçerseniz PMP sertifika süresini bir 3 yıl daha uzatma imkanınız var. Eğer bu süre içinde 60 PDU toplayamazsanız o zaman PMP sınavına girip geçmeniz istenecektir. Bu periyorla ilgili grafik de aşağıdaki gibidir.

suspendedDiğer sertifikalar için de istenen PDU ları aşağıdaki tabloda görmeniz mümkün:

pdu lar

Sizinle aşağıdaki linkleri paylaşmak istiyorum. Bu linklerden PMI ın PMP ve PDU hakkında uygulama esasları ve detaylı bilgilendirmelerine ulaşabilirsiniz…

PMP Handbook : http://www.pmi.org/certification/~/media/pdf/certifications/pdc_pmphandbook.ashx

PDU Category : http://www.pmi.org/Certification/~/media/PDF/Certifications/PDU-Category-Structure-6-pager-FINAL-Aug-2013.ashx

Umarım bu paylaştığım 5 ayrı ancak birbirini tamamlar nitelikteki yazı dizisi sizlere yardımcı olmuştur. Sınavlarınızda ve projelerinizde başarılar dilerim…

PMP Sınavı ve Hazırlık Süreci Dökümanı – 5. Bölüm: PMP Olduktan Sonra Yapılacaklar’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: