PMP Sınavı ve Hazırlık Süreci Dökümanı – 4. Bölüm: Sınavda Çıkması Muhtemel Konular ve Sınavda Yapılacaklar

pmp-prep

İşte geldik en önemli ana 🙂 Uzun süren yoğun çalışma ve tekrarların sonunda artık sınava girme zamanımız geldi. Sınav sırasında yapılacaklara, sınavda çıkabilecek konulara ve dikkat etmeniz gereken noktalara geçmeden önce sınavdan hemen önce neler yapılması gerektiğini de başta kısaca değinmem gerektiğini düşünüyorum…

Devamı için…

Sınava kalan son 1-2 haftada konu çalışmayı bırakarak örnek sorular ve testler çözmeliyiz. Tabi ki eksik olduğunuz yerler varsa bu testlerde tespit edip konuları tekrar etmelisiniz. PMP sınavıyla benzer olan 200 soruluk testlerin sonuçlarında en az % 75-%80 civarında başarı gösteriyorsanız artık sınava hazır olduğunuzu söyleyebiliriz. Tabi ki bu bir gösterge. Zira sınavdaki başarınızı etkileyen bir çok faktör olacaktır.

Örneğin;

  • Sınava gireceğiniz lokasyon ve sınav ortamı,
  • Sınav sırasındaki psikolojik durumunuz ve motivasyonunuz,
  • Karşınıza çıkan soru tiplerive zorluğu,
  • Sınava hazır olma durumunuz (sınav öncesindeki testlerdeki başarınız),
  • Sınavın 4 saat sürmesinin getirdiği stres ve baskı,
  • Sınavda beklediğiniz yerlerden soru çıkması 🙂

Sınava gireceğiniz lokasyonlar başvuru yaparken görünmektedir. Bu lokasyonlar PMI tarafından yetkilendirilmiş sınırlı sayıdaki yerlerdir. Örneğin İstanbul için lokasyon olan Bilge Adam Bakırköy sınav merkezi koşulları açısından uygun bir yerdi. İzmir’de de sınava Amerikan Kültür Derneği’ nde girilebiliiyor.

Snav Hazrlk Proramlar

Sınavda çıkması muhtemel konulara geçmeden önce sınav merkezinde yaşanacaklardan ve sınav sırasındaki durumdan bahsetmekte yarar var. Sınava girebileceğiniz gün ve saati kendinize en uygun olan zaman dilimi olarak seçmeniz iyi olur. Eğer hafta için işte çalışıyorsanız ve izin alma gibi bir durumunuz yoksa sınava girmek için en uygun zaman Cumartesi sabah 10:00 diyebilirim. Hatta bir gün öncesinde işten dönüp ertesi sabah sınava girmek de zorlayıcı olabileceğinden dolayı eğer gene imkanınız varsa 2-3 günlük bir izin alıp sınav için son bir kamp dönemi yapabilirsiniz 🙂 Tabi ki bunlar isteğe ve kendinizi sınava hazır hissedip hissetmemenize bağlı olarak değişecektir…

Sınavdaki soruların Zaman Dilimlerine göre dağılımları aşağıdaki tabloda görülebilir:

PMP Sınav İçerik Dağılımı

İçerik Alanı Soru Yüzdesi
Başlatma % 13
Planlama % 24
Yürütme % 30
İzleme Ve Kontrol % 25
Kapanış % 8
Toplam % 100

Sınav sabahı güzel bir kahvaltı ile güne başlayıp sınav saatinden en az yarım saat öncesinde sınav merkezinde olmalısınız. Sınav merkezi sorumlusu sınavda dikkat etmeniz gerekenleri ve sınav sırasında neleri yapmaya izniniz olduğunu anlatacak. Sınav odasına yanınızda hiç bir şey olmadan giriyorsunuz. Son dönemdeki ÖSYM uygulamaların aratmıyor 🙂 Tek farkı eşyalarınızı emanet etmek için bir emanetçi aramıyorsunuz, kilitli dolaplara eşyalarınızı bırakıyorsunuz. Bilgisayarınızda PMI Sınav ekranı açık olacak ve ekstradan klasik bir windows calculator ile kalan zamanınız gösteren bir saatiniz var. Sınav ekranı üst-alt şeklinde ikiye bölünmüş olarak geliyor. Üstte orijinal ingilizce soru ile altta bunun Türkçesi yer alıyor. Benim önerim daha iyi anlamak ve küçük bir ihtimal de olsa çeviri farklarına yakalanmamak için ingilizce orijinalinden sınava hazırlanmak olacaktır. Hem genel terminolojiyi de kaçırmamış olur ve ileride yurt dışı yayınları da okumakta zorlanmazsınız.

Benim bir başka önerim de sınava hazırlanırken özellikle konu çalışmalarında kendi notlarınızı çıkarmanız yönünde olacak. Bu sayede önemli olan noktaları öğrenmiş-ezberlemiş olacak ve sınav için gerekli olmayan konularla zaman kaybetmemiş olacaksınız. Hem de PMBOK’ dan açıp okumak yerine elinizdeki notlardan ilerlemek daha kolay olacak.

Gene sınav öncesinde bol soru çözmenin faydalı olduğunu hatırlatayım. Bu nedenle elinizdeki sorular ve testler bittiğinde web üzerinden hizmet veren Headfirstlabs.com, Oliverlehmann.com, pmstudy.com, examcentral.net,simplilearn.com, pm-exam-simulator.com, techfaq360.com, pmchamp.com gibi sitelerden ücretsiz deneme sınavlarını mutlaka çözün.  Ayrıca pmzilla.com ve pmhub sitelerinin forumlarını mutlaka okuyun. Bu forumlarda da  oldukça faydalı ve konuları anlamanızı ve ITTO‘ ları (Inputs, Tools&Techs, Outputs) ezberlemenizi sağlayacak dokümanlar bulabilirsiniz.

Sınav süre olarak oldukça yorucu ve yıpratıcı olduğundan benim önerim 1 veya maksimum 2 ara vermeniz şeklinde. Örneğin 100. sorudan sonra bir ara ve soruları bitirdiğinizde bir ara vermek şeklinde. 2. aradan sonra geldiğinizde muhtemelen en fazla yarım saatiniz kalacaktır. Bu aşamada tek yapmanız gereken boş bıraktığınız veya işaretlediğiniz ancak doğruluğundan emin olmadığınız soruların üzerinden geçmek olacaktır. Bu molalara girip çıkarken de salon görevlisi sizden imza almakta. Ayrıca sınav girişinde yanınızda pasaport, ehliyet ve nüfus cüzdanınız gibi resmi kimliklerden en az birinin kesinlikle olması gerekli. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmüyor. Yani zaman yetmezse % 25 lik şansınızı deneyebilirsiniz 🙂 Sınavda sorulan 200 sorudan 175 tanesi değerlendirmeye alınıyor ve bunlar üzerinden % 61 başarı (107 doğru cevap) bekleniyor. Ancak biz hangi 175 sorunun değerlendirmede olduğunu bilemiyoruz. Ayrıca size sadece A4 kağıt ve kalem, silgi verilecek. Bunlar ile sınavın hemen başında daha önce bahsettiğim gibi sınavda kesin çıkacak olan 5-6 tane hesaplamalar ve formülleri (CPI, SPI, EV,SV vb.) ezberlemiş olmanı ve bu kağıda yazmanızdır. Sınav sırasında işiniz düştüğünde hemen buradan yararlanabilirsiniz.

computer_exam_live

Sınav ortamı, sınava giriş anı ve sınavda dikkat etmeniz gerekenleri anlattıktan sonra sıra geldi sınavda en çok çıkan konulara:

– Earned Value ile ilgili kesin soru gelecektir. Ayrıca EV nun eski isimlendirmesini akılda tutmakta fayda var.

– Hesaplama gerektiren sorular vardı (CPI, SPI, EV,SV vb.) ama çok karmaşık hesaplamalar değildi. Bu sorular için formulleri başta size verilen kağıda yazmalısınız.

– Size sınav başında sınavı anlatan bir 10 dakikalık anlatım var. Bu sırada formulleri kağıda dökebilirsiniz. Çünkü anlatımı bitirdikten sonra sınav başladığı için zaman kaybınız olmayacaktır.

– Öreğin, Proje kapanışında harcanmış olan maliyet?

– PERT Tekniği ve 3 Point Estimate den hangisi ile sonucun hesaplandığı sorulabilir.

– Sınavda kesin çıkacak 5-10 soruda süreçlerin girdileri ve çıktıları ile araçları/teknikleri olacaktır. (ITTO lar: Input, Tools&Techs, Ouputs)

– Özellikle de Kapsam, Kalite ve Risk Yönetimi ve İletişim bilgi alanlarındaki proseslere ve araç/tekniklere ağırlık vermenizi öneririm.

– Sınavda genelde zorlanıldığını düşündüğüm yerler Risk Yönetimi ve Tedarik Yönetimi oluyor. Bu 2 alana daha fazla çalışmanızı öneririm.

– Tedarik anlaşma tiplerinden (Contract) en az 2 soru gelir. Bu anlaşmalardan hangisinin satıcı için en iyisi veya alıcı için en risklisi gibi sorular şeklinde olabilir.

– Ayrıca PMI Etik konularından da sorular gelebilir. Bu konuyu es geçmemenizi öneririm. Zaten kısa bir konu ve tahmin ettiğiniz gibi etik kurallara uygun hareket etmeniz beklendiği için akıl yürütme imkanınız da var. Bu konuda da en az 2-3 soru gelebilir.

– Örneğin, proje sırasında PMI Etik kurallarına aykırı bir durum gördünüz. Bu durumda hareket tarzınız ne olur? Bunu PMI merkeze haber verir misiniz? şeklinde sorular gelebilir.

– Sınavda karşınıza durum soruları da oldukça fazla sayıda çıkacaktır. Bu sorular için birden fazla uygun cevap aklınıza gelebilir. Ancak ikilemde kalacağınız bu tür durumların ayrımını hangi bilgi alanında olduğunuza bakarak anlayabilirsiniz. Örneğin, Risklerin Yönetilmesi ve Risk Yanıtlarının Hazırlanması yapıldığı söyleniyor ve şıklarda İzleme/Kontrol altındaki Risklerin Kontrolü ve Yönetilmesi ile Planlama altındaki Risklerin Tanımlanması olacaktır. Ancak soruda cümlesinde size planlamamı izleme/kontrol aşamasında mı olduğunuz söylenecektir. İşte bu tür noktalara dikkat ederseniz doğru cevabı hemen bulabilirsiniz.

– Son olarak atlanmaması gereken bir uyarıyı da yapayım: Sorularda ve/veya özellikle cevaplarda bazen cümle düşüklükleri veya gramer hataları da olabilir. Gramer olarak cümlenin düşük olması, cevabın yanlış olduğunu göstermeyecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: