PMP Sınavı ve Hazırlık Süreci Dökümanı – 2. Bölüm: PMP, Başvuru Şartları ve Süreci

pmp-prep

Sektör farkı gözetmeksizin son dönemin en gözde sertifikalarından biri hiç kuşkusuz PMP (Project Management Professional – Proje Yönetimi Profesyoneli). Çalıştığımız şirketlerde yönetmekte olduğumuz projelerin başarıya ulaşmasında Proje Yönetim metotlarının olumlu etkisi olduğu yadsınamaz elbette.

Proje yöneticisinin etkin bir şekilde planlama yapması ve projeyi yönetebilmesi ayrıca proje paydaşlarını hedeflere ulaşmak için bir araya getirip motive edebilmesi en kritik noktadır. PMP sertifikası da işte bu noktada devreye girmekte ve bu işleri hangi metotlarla, hangi araçları kullanarak ve nasıl yapması gerektiğini anlatmakta.

İşte PMP sınavına hazırlık aşamasındaki 2. bölüm olan “PMP, Başvuru Şartları ve Süreci” ile size PMP hakkında biraz daha detay bilgi vermek, sertifikayı almanın getireceği avantajları ve faydalarını anlatmak ayrıca sınava başvuru şartları ve sürecini aktarmak istiyorum.

Devamı için…

PMP

PMP sertifikalı Proje Yöneticisi’ nin geleceği ve sektör ihtiyacına bakacak olursak;

Dünyada şu anda 472.799 (yaklaşık 500 bin diyebiliriz – sayı sürekli artmakta) PMP sertifikalı kişi bulunuyor.  (Türkiye’de bu sayı 2000’i geçmiş durumda).

Ayrıca öngörülere göre önümüzdeki 10 yıllık süreçte tüm dünyada her yıl 1,2 milyon kişi için proje bazlı iş ihtiyacı da ortaya çıkacak.

PMI_PMP_logo

PMP (Project Management Professional):

PMI ın şu anda tüm dünyada en çok rağbet gören sertifikası diğer sertifikaların arasından sıyrılan PMP dir.

Proje Yönetiminde çalışanların sertifikasyonu olan PMP sınavı da 1984 yılından bu yana PMI ın vizyonları arasında yer almaktadır. 1985’de ilk Proje Yönetim Kılavuz kitabı olan PMBOK (Project Management Body Of Knowledge) yayınlanmış, 1999 yılında da PMP sınavı ISO sertifikası almış ve PMBOK, ANSI tarafından da kabul edilerek tüm dünyada geçerliliği olan bir sertifika haline gelmiştir.

PMBOK’ ın ikinci versiyonu 2000 yılında yayınlanmış olup 2000 yılı sonbaharından itibaren PMP sınavı bilgisayar tabanlı (computer based) olarak uygulanmaya başlanmıştır. 2008 Eylül ayı sonu itibari ile dünyada 100,000, Türkiye de ise 500 civarında sertifikalı Proje Yöneticisi varken şu anda bu sayı Türkiye’de 2000 PMP yi geçmiş durumda olduğunu söyleyebilirim.

Beşinci versiyon (PMBOK 5th Edition), 2013 yılında yayınlanmıştır. 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren PMP sınavlarında, katılımcılar son versiyondan sorumlu tutulmaktadır. PMBOK 4. Versiyonun Türkçeleştirme çalışması Türk Telekom PMO liderliğinde ve sponsorluğunda yapılmıştı. PMBOK 5. Versiyonun Türkçe çalışması ise PMI-TR Chapter ekibi tarafından 2013 Ağustos ayı içerisinde tamamlanmış ve satışına başlanmıştır.

pmbok-turkce1-233x3001- PMBOK 4. Versiyonun Türkçe çevirisi

PMBOK 5th Versiyon2- PMBOK 5. Versiyonun Türkçe çevirisi

Tabi ki PMP olabilmek için öncelikli bazı şartları yerine getirmiş olmamız isteniyor PMI tarafından. Bu şartları aşağıdaki gibi sıralamak mümkün. Lisans mezunları için istenen 4500 saatlik proje yönetim tecrübesi (proje ekibinde yer almak da olabilir) için ilk şart olarak ele alınmalıdır. 4500 saatlik tecrübeyi yıl olarak çevirirsem en az 3,5 senelik bir tecrübeye tekabül etmektedir. Yani öncelikle mezun olduktan sonra 3,5 yıllık tecrübeniz olduğundan emin olun.

Tabi ki burada aynı zaman dilimi içerisinde yer aldığınız birden fazla proje olabilir. Ancak aynı zaman diliminde bu projelerden sadece 1 tanesi baz alınmakta ve bunun süresini deneyimlerinizde gösterebilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki grafiğe bakabilirsiniz. Bu örnekte Project-1 ve Project-2 deki ortak zamanlar olan Şubat-Nisan döneminde sadece 1 projede yer aldığınızı göstermeniz gerekmektedir.

overlapping

Sonraki aşamada artık toplam 35 saatlik olan eğitimleri almaya başlayabilirsiniz. Bu eğitimleri aşağıdaki 2 tip eğitime ayırmak mümkün:

 1. 14 saatlik Proje Yönetim Temelleri eğitimi.
 2. 21 saatlik PMP Sınava Hazırlık Eğitimi.

Ancak bu eğitimleri içerisinde barındıran  ve bir çok özel eğitim firması tarafından verilen 50-60 saatlik Proje Yönetim Sertifika eğitimleri de mevcut. Bu eğitime katılarak hem PMP ön şartını sağlamış hem de proje yönetimi üzerine detaylı bir eğitim almış olursunuz.

Ayrıca şunu da belirtmek lazım, bazı  özel/kamu şirketleri şartları sağlayan deneyimli ve uygun çalışanlarını PMP eğitimlerine gönderiyor. Bu tür bir imkanınızın olabileceğini de unutmayın lütfen 🙂

PMP Sınavına girebilmek için gerekli şartlar:

 • Üniversite mezunu, son altı yıl içerisinde en az 4500 saatlik proje yönetimi deneyimi (projelerde her hangi bir rolde) ve 35 saatlik proje yönetimi eğitimi alınması.
 • Lise mezunu, son beş yıllık dönemde en az 7500 saatlik proje yönetimi deneyimi (projelerde her hangi bir rolde) ve 35 saatlik proje yönetimi eğitimi alınması.

Az önce bahsettiğim gerekli şartları sağladığımız zaman artık PMP olmak için ilk adımı atabilir ve sınava başvuru yapabiliriz. Burada izlenecek adımları şöyle sıralayabilirim:

 • Öncelikle PMI Global’in web sitesine ( http://www.pmi.org ) kişisel bilgilerinizi girerek üye olmalısınız.
 • Karşınıza çıkan PMP Sınavı ve Sertifika süreci adımlarını izleyerek sınava başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sınav ücreti eğer PMI Global üyeliği yapmadıysanız 555 $ iken PMI Global üyeliğini yaparsanız 405 $ dır.
 • PMI Global üyelik ücreti ise 129 $ olup bu durumda hem PMI üyeliği yapıp hem de sınava başvurmanız durumunda 21 $ daha hesaplı olmaktadır (405$ + 129$ = 534 $).
 • Üyeliği yapıp sınav ücretini yatırdıktan sonra PMI üyeliğimizi 5 iş günü içinde aktif hale getirmektedir. Bu onayı aldıktan sonra PMP Sınavına başvuru işlemlerine devam edebiliriz.
 • Bir sonraki adım az önce bahsetmiş olduğum sınava giriş şartlarını kanıtlamamız (sisteme girmemiz) beklenmektedir.
 • Öncelikle en az 3,5 – 4 yıllık deneyimlerimizi, projedeki görevimizi (proje yöneticisi, yazılım mühendisi, takım lideri vb) yazıyoruz. Buradaki önemli nokta her deneyimimizde bize referans olacak yöneticilerimizi şu anki iletişim bilgileriyle doğru ve eksiksiz şekilde yazmamızdır. Çünkü PMI sınav başvurusundan sonra sizi bir havuza almakta ve şanslı (!) kişilerden olmanız durumunda bu bilgilere ihtiyaç duyulacaktır.
 • Sonraki aşamada almış olduğunuz 35 saatlik eğitim detayı (eğitim veren firma/kişi, eğitim yeri ve zamanı vb) bilgilerinin girilmesi. Buradaki dikkat etmeniz gereken nokta eğitim veren firmanın PMI-REP (Registered Education Provider) olması. Yani PMI a akredite olmuş yetkili ve resmi kuruluş olduğunun kanıtı olacaktır.
 • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra PMI, PMP sınav havuzuna bizi dahil edecektir. Bu havuzda biriken tüm başvurular arasından rastgele seçilen % 20 oranındaki şanslı (!) kişilerin vermiş olduğu referans kişiler (bağlı çalıştığınız yöneticiler) verdiğiniz iletişim bilgilerinden aranmakta/mail ile teyitleri alınmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin bilgileri doğru ve eksiksiz girmeniz çok önemli. Ayrıca gene bu kişilerle temasa geçip PMI ın arama ihtimaline karşı önceden bilgilendirmeniz de faydalı olacaktır.
 • PMI üyeliğini yapıp sınav ücretini yatırdınız ama sınav tarihini 1 yıl içinde alıp sınava girmezseniz bu haktan mahrum kalacaksınız.
 • Aldığınız bir sınav tarihini değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Ancak bunun bir bedeli bulunuyor tabi ki. PMI daha önce bu konuda bir ceza uygulumuyordu ancak sınav tarihleri alınıp bir çok kez erteleme yapılması sınav düzenleyen firmaların planlama yapmalarında sorunlara neden olduğundan bu konuda bir ceza uygulaması getirdiler. O da şu şekilde; eğer aldığınız bir sınav tarihini son 30 gün içinde sınava 2 gün kalaya kadar değiştirirseniz 70$ ceza ödemeniz gerekmektedir. Son 2 günde maalesef değişiklik yapamıyorsunuz ancak sınavı iptal edebiliyorsunuz.
 • Sınav tarihini iş yoğunluğunuza, çalışma planınıza göre değişmekle beraber 2 ay sonrasına almanızın uygun olacağını düşünüyorum. Hatta son eğitimi aldınız ve bilgileriniz tazeyse 2-3 haftalık iyi bir çalışmayla sınava girip başarılı olma şansınız da yüksek olacaktır.
 • Zira son eğitimi aldığınız eğitimden itibaren tekrar edilmeyen her bilgiyi unutacağınız için tekrar adapte olup sınavda başarılı olmanız zorlaşacağını unutmayın lütfen !

Buraya kadar olan süreçte PMP, Başvuru şartları ve sürecini açıklamaya çalıştım. Tüm bu süreç belki 2-3 ayınızı alacak bir süreç olabilir. Bundan sonraki süreç ise artık tarihini aldığınız sınava hazırlanmanız olacaktır. Bunu da bir sonraki yazıda değerlendirmeye çalışalım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: