PMP Sertifikası ve Sınavı

 

pmp_t

Sektör farkı gözetmeksizin son dönemin en gözde sertifikalarından biri hiç kuşkusuz PMP (Project Management Professional – Proje Yönetimi Profesyoneli). Çalıştığımız şirketlerde yönetmekte olduğumuz projelerin başarıya ulaşmasında Proje Yönetim metotlarının olumlu etkisi olduğu yadsınamaz elbette…

Proje yöneticisinin etkin bir şekilde planlama yapması ve projeyi yönetebilmesi ve paydaşları proje hedeflerine ulaşmak için bir araya getirip motive edebilmesi en kritik nokta. PMP sertifikası da işte bu noktada devreye girmekte ve bu işleri hangi metotlarla, hangi araçları kullanarak ve nasıl yapması gerektiğini anlatmakta. Bu metotlarla izlenen her proje başarılı olacak veya her Proje Yöneticisi başarılıdır diye iddialı bir söylem doğru olmaz. Zira proje başarısını etkileyen ve yöneticinin de elinde olmayan bazı etkenler vardır.

Bu etkenleri sıralayacak olursam;

 • Projeyi üst yönetimin sahiplenmesi
 • Şirketin/pazarın projeye olan ihtiyacı
 • Şirketin projeden sağlayacağı kar/fayda
 • Proje Sponsoru ve Liderinin projeyi sahiplenmesi
 • Proje Yöneticisinin etkin bir yönetim becerisi sergilemesi
 • Tüm paydaş ve çalışanların proje hedeflerine inanması
 • Etkin ve detaylı bir Proje Planının hazırlanmış olması
 • Risk ve yanıt planlarının proje başlangıcında belirlenmiş olması
 • vb…

Tabi ki bu örnekleri çoğaltmak mümkün.  Ancak başlanmış olan projelerin % 31’ i tamamlanmadan iptal edildiği gerçeği çok önemli bir oran.

Proje Yönetiminde 3’lü Sac Ayağı’na benzettiğim Kapsam –  Zaman – Maliyet üçlüsü de proje sürecinde yönetilmesi en zor olan alanlardır. Proje hedeflerine ve müşteri isteklerine uygun olarak devamlı Proje Planını takip etmeniz ve güncellemeniz gerekecektir. Zira projelerin % 88’i hedeflenen bütçe ve zamanı aşmakta.

Ayrıca her 100 başlangıcın 94’ü başlangıçta hatalı proje başlangıçları yapıldığı için tekrar başlatılmakta. Bunun nedenlerinin de etkin bir Paydaş Listesin oluşturmamak, detaylı Proje Planı oluşturmamak, iletişimin yeterli olmaması, üst yönetim desteği olmaması olduğunu düşünüyorum.

Diğer istatistiklere bakacak olursak;

 • Proje Maliyetinin aşılması ortalama % 189 seviyelerinde,
 • Proje Zamanının aşılması da hedeflenene göre ortalama % 222 (Neredeyse maliyet ve zamanda hedeflerin 2 katına çıkılmış!)
 • Yapılan anketlerde Proje Yöneticilerinin % 90’ı bu sorunları projelerinin % 40’ında yaşadığını ve deneyimlediğini belirtmiş.

PMP

           İnfografik : İstatistiklerinden yararlandığım bu infografik Villanova Üniversitesi tarafından hazırlanmıştır. Büyütmek için resmin üzerine tıklayabilirsiniz.

En büyük 5 probleme bakacak olursak;

 • Eğer hedef zaman ve kaynaklar gerçekçi değilse, yönetilen projelerin % 61’i hedeflenen zaman ve bütçe aşılmakta ve teslimatlar istenildiği şekilde olmamakta,
 • Eğer sponsor gerekli desteği vermemekte ise projelerin % 75’i hedef bütçe ve zaman aşılmakta,
 • Proje paydaşları öncelikli işlere önem vermezse, projelerin % 78’i bütçeyi aşmakta, % 87’si hedef zamanı geçmekte ve % 80’i istenilen teslimatları alamamakta,
 • Eğer proje paydaşları bir problemi dillendirmezse projelerin % 76’sı başarısız olmakta,
 • Eğer proje paydaşları ve takım üyeleri projeye gerekli önemi göstermez ve desteklemezse projelerin % 82’si bütçe/zamanı aşmakta ve kalite problemleriyle karşılaşılmaktadır.

PMP sertifikalı Proje Yöneticisi’ nin geleceği ve sektör ihtiyacına bakacak olursak;

Dünyada şu anda 472.799 (yaklaşık 500 bin diyebiliriz – sayı sürekli artmakta) PMP sertifikalı kişi bulunuyor.  (Türkiye’de bu sayı 2000’i geçmiş durumda).

Ayrıca öngörülere göre önümüzdeki 10 yıllık süreçte her yıl 1,2 milyon kişi için proje bazlı iş ihtiyacı ortaya çıkacak.

Dolayısıyla Proje Yönetimi uzmanlığı için ekmek bol gözüküyor 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: