Bir Projeye Başlanması İçin Gerekli Şartlar

project-feasibility-study

Bir projeye başlanabilmesi için öncelikle o proje için gerekli şartların oluşması gereklidir. Bu şartlar şirket içinden gelen istek veya zorunluluklar olabileceği gibi şirket dışından gelen nedenlerle de olabilir. Bu nedenleri şu ana maddeler altında toplayabiliriz:

• Şirketin Bulunduğu Pazarın İhtiyaçları (Dış Nedenler)
• Şirketin Stratejik Hedefleri (İç-Dış Nedenler)
• Müşteri Talepleri (İç-Dış Nedenler)
• Yasal/Regülatif Zorunluluklar (Dış Nedenler)
• Teknolojik Değişimler (İç-Dış Nedenler)
• Organizasyonel  Değişiklik ve Gereksinimler (İç Nedenler)
• Rekabet Şartları (Dış Nedenler)
• Sosyal İhtiyaçlar (Dış Nedenler)
Bu maddeleri biraz açacak olursam;
1- Şirketin Bulunduğu Sektör ve Pazarın Gerektirdiği İhtiyaçlarnedeniyle bir ürün, hizmet ya da servis geliştirilmesi gerekebilir. Bu madde bence en zorlayıcı ve pro aktif olunması gereken projeleri doğuracaktır. Örneğin; Churn-Müşteri Elde Tutma Projeleri, Ürün Kampanya ve Tarifeler için hazırlanan projeler vb.
strateji-stratejik-yonetim
2- Şirketin Stratejik Hedeflerini iç ve dış nedenlere bağlı olarak yazdım. Aslında ilk bakışta şirketin iç dinamikleri nedeniyle gibi gözükse de pazar konumu ve rekabet şartları nedeniyle de şirketin stratejilerinde değişikliklere gidilebilir. Bu durumlarda da stratejik program ve projeler hazırlanabilmektedir.
3- Müşteri Talepleri aslında en tipik proje nedenleri arasında gösterilebilir. Proje sonucunda ortaya çıkacak ürün, hizmet veya servisi kullanacak kişi yani müşteri belli ise o zaman projenin sonundaki başarısını ölçümlemeniz daha kolay olacaktır. Ya müşterinin isteklerini karşılamışsınızdır ve proje başarılı olmuştur ya da eksik kalmış ve başarısız olmuşsunuzdur. Bu arada dipnot olarak belirteyim müşterinin isteklerinin üzerinde verilen bir çıktı PMI mantığında hoş karşılanmayan bir durum olup Gold Plating (Altın Kaplama) olarak adlandırılır. Bu nedenle müşteri ne istiyorsa onu vermemiz gerek. Ne bir eksik ne bir fazla…
yasal
4- Yasal / Regülatif Zorunluluklar tamamen dış nedenlere bağlı olarak başlatılan projelerdir. Her şirketin yer aldığı sektörü, pazarı denetleyen bir devlet kurumu mutlaka vardır. Bu kurumun asli görevi devleti, kullanıcı ve müşterilerin hakkını gözetmek ve sektördeki tüm şirketlere eşit mesafede olmaktır. Ayrıca sektör için konulması gereken kuralları belirlemek ve koymaktır. Dolayısıyla bu kurumun vermiş olduğu karar ve koyduğu kurallara uymak amacıyla şirketlerde acil olarak projeler başlatılır ve bu projeler ilk sıralarda yer alır.
teknoloji
5- Teknolojik Değişimler ise hem şirket dışında pazardaki teknolojik gelişmeler nedeniyle oluşabilir. Özellikle de teknoloji, telekom ve yazılım sektörlerindeki firmalar bu değişimleri çok sık yaşamaktadırlar. Bu nedenle devamlı olarak sektördeki değişimlerle senkron olmalıdır. Ayrıca gene şirketin kendi kurduğu teknolojik altyapı artık yeni teknolojileri kaldırmıyorsa acil bir proje başlatılması zamanı gelmiş demektir. Örneğin halen Windows Server 2K kullanan bir çok şirket yer alıyor ve bir an önce en son sürüme geçiş projelerini tamamlamaları gerektiği gibi…
6- Organizasyonel Değişiklikler ve Gereksinimler de aslında genel olarak şirketin iç dinamikleri nedeniyle ortaya çıkan projelerdir. Şirketteki organizasyon değişiklikleri, norm kadro çalışmaları vb önemli değişimlerde projelerin başlatılması kaçınılmazdır. Bu projelerde aktif olarak İK ve Süreç birimleri rol oynamaktadır.
Running businessman.
7- Rekabet Şartları da tamamen dış kaynaklı konuların getirdiği bir zorunluluk olup sektördeki rakip firmaların konumu, onların öncelikli projelerinin neler olduğunun takibi gibi noktalar önemlidir. Rakip firmanın geliştirmiş olduğu bir ürün veya yazılımın daha üstüne çıkarak geliştirilen yeni bir ürün gibi. Bu konuda örnek olarak 80 li yıllarda kapışan IBM ve Apple Bilgisayarı verebilirim. Steve Jobs’un hayatını okuduysanız veya filmini izlediyseniz buradaki rekabeti çok iyi anlayacaksınızdır. Eğer okumadıysanız ve izlemediyseniz tavsiye ediyorum…
sosyal
8- Sosyal Gereksinimler de şirketin gerçekleştirmek istediği sosyal sorumluluk projelerini örnek verebiliriz. Şirket özellikle müşterileri gözünde itibar kazanmak, konumunu sosyal projeler ile güçlendirmek istemektedir. Örneğin, bir dış macunu firmasının okullarda diş temizliği eğitimleri vermesi buna güzel bir örnektir. Bu tür projelerde çift taraflı bir kazanç söz konusudur. Bir yandan halk veya müşteriler fayda görürken bir yandan da şirket itibar kazanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: