ITIL v3 – IT Hizmet Döngüsü Nedir? Bölüm-1

itilv3

IT sektöründe çalışanları çok daha fazla ilgilendiren konulardan biri de IT Hizmet Seviyeleridir. İşte bu noktada en önemli sertifika ve terminoloji ise ITIL dır. ITIL kelime açılımı olarak Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi (Information Technologies Infrastructure Library) anlamına gelmektedir…

ITIL daha önce adı COBIT olan bir sistem olup İngilizler tarafında geliştirilmiş, denenmiş ve sonuç alınmış uygulamalar dizisidir. ITIL ın ilk adımları aslında bilgisayarların iş hayatına girdiği dönemler olan 80 lerde zamanın İngiltere Kraliçesinin isteği üzerine oluşturulmuştur. İngilizler bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da sistemdeki açıkları fark ederek çok önceden bu konuda terminoloji ve altyapıyı kurmuştur.

ITIL mantığı aslında sadece IT alanında çalışanları etkilemekle kalmamış olup IT birimleriyle ortak işler yürüten İş birimlerini de önemli ölçüde etkilemeye başlamıştır. IT birimlerinin çalışma süreçlerini iyileştirmesini, geliştirmesini sağlayıp bu konuda bir standardizasyon getirmektedir. Genel olarak ITIL mantığını uygulayan şirketlerde IT hizmet seviyelerinde önemli iyileşmeler görüldüğünü söyleyebiliriz.

ITIL şu anda isteğe bağlı olarak firmalarca uygulanmaktadır. Ancak ileriki dönemlerde bu konuda yasal düzenlemeler olabileceğini de öngörsek yanlış düşünmüş olmayız sanırım.

Tasarlanan her uygulamanın sahip olduğu gibi hizmetlerin de hizmetin ömrü boyunca geçtiği aşamaların tanımlandığı bir yaşam döngüsü mevcuttur. İşte bu noktada Hizmet yaşam döngüsü (Service Lifecycle) ise bu süreci oluşturan 5 aşamayı şu şekilde tanımlamaktadır.

020313_2102_ITILv3CoreN1

ITIL Hizmet Yaşam Döngüsü 5 ana aşamadır:

  • Service Strategy (Hizmet Stratejisi)
  • Service Design (Hizmet Tasarımı)
  • Service Transition (Hizmet Geçişi)
  • Service Operation (Hizmet Operasyonu)
  • Continual Service Improvement (Sürekli Hizmet Geliştirme)

Şimdi bu aşamaların her birinin genel olarak işlevlerini ve neleri içerdiğine bakalım:

1- Service Strategy (Hizmet Stratejisi): 

IT hizmet yönetimi ile ilgili genel stratejilerin nasıl belirleneceğini kapsamaktadır. Bu kapsam içerisinde müşteri ve pazarların belirlenmesi, her türlü kaynakların, yeteneklerin ve sınırlamaların belirlenmesi olarak düşünülebilir. Strateji oluşturmanın temel amacı seçilen pazarlar ve müşteriler için sunulan servislerde en iyisi olmaktır.

2009-11-02_1203441

Hizmet Stratejisi başlığında incelenen alt süreçler şunlardır:

Service Portfolio Management (Hizmet Portföy Yönetimi): Gelirlerin maksimize edilerek risklerin yönetilmesini amaçlamaktadır.

Financial Management (Finansal Yönetim): Servis yaşam döngüsü içerisinde diğer tüm süreçlere finansal girdi sağlamak amaçlıdır. Yatırımların kontrol ve takibi sağlanır.

Demand Management (Talep Yönetimi): İş birimleri ile yakından çalışarak şirket ihtiyaçlarının belirlenmesi için kullanılmaktadır. Talep yönetimi; müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan hizmet paketlerinin maliyet, kalite ve kapasite anlamında optimize edilmesini sağlar.

2- Service Design (Hizmet Tasarımı):

Bu aşamada ise oluşturulacak olan hizmetin çeşitli kısıtlara karşı olan tasarımı ile ilgilenmektedir. Ayrıca iş birimlerinin ihtiyaçlarına yönelik olan hizmetlerin ne şekilde tasarlanacağını, hizmetlerin finansal değerlendirmesini ve ileri dönük olarak desteklenip desteklenemeyeceğini belirler. Bu aşamanın en önemli çıktısı olarak Hizmet Tasarım Paketleri (Service Design Package – SDP) elde edilir. Bu paketler içerisinde hizmetin geliştirilmesi, test edilmesi, yaygınlaştırılması ve operasyonu ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır.

images (2)

Hizmet Tasarımı başlığında incelenen alt süreçler şunlardır:

Service Catalog Management (Hizmet Katalog Yönetimi): Halen kullanılmakta olan hizmetlerle ilgili bilgilerin herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlar.

Supplier Managemet (Tedarikçi Yönetimi): Tedarikçilerin ve anlaşmaların yönetimi ile buraya harcanan fonun karşılığı olan değerin alınıp alınmadığını kontrol etmektedir.

Service Level Management (Hizmet Seviye Yönetimi): İş birimleri ile yakın çalışarak işletmenin ihtiyaçlarının servis sağlayıcı tarafından net bir şekilde anlaşıldığını ve servis sağlayıcının bu ihtiyaçları yanıtlayabilecek kapasitede olduğunun kontrolünü sağlar.

Availability Management (Erişilebilirlik Yönetimi): Sunulacak hizmetlere uygun olan erişilebilirlik koşullarını tasarlamanın yanında erişilebilirlik ile ilgili testleri gerçekleştirir.

Capacity Management (Kapasite Yönetimi): Hizmet yaşam döngüsüne birebir bağlı olarak çalışmaktadır ancak bu çalışmalarını kapasite perspektifinden gerçekleştirmektedir.

IT Service Continuity Management (IT Hizmet Sürekliliği Yönetimi): İş sürekliliği planı doğrultusunda çalışarak işletmeye uygun IT teknik ve servis bileşenlerinin işletme tarafından belirlenen süreler içerisinde olası bir hatadan geri döndürülmesini sağlar ve kontrolünü gerçekleştirir.

Information Security Management (Bilgi Güvenliği Yönetimi): Veri ve bilgi güvenliğinin sağlanması ve bunun takibi ile ilgilenen süreçtir.

 

— Yazının devamı  2. bölümdedir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: