Şirket Logolarının Tarihsel Gelişimi ve Geleceği

famous-logos-past-future-thumb640

Şirket kuran kişilerin yapacağı işi, hedefleri ve operasyonları planladıktan sonra belki de ilk belirledikleri şey şirketleri için bir logo tasarımı yapmak oluyor. Çünkü özellikle yazılı ve görsel medyanın çok yoğun şekilde kullanıldığı günümüzde müşterilerin gözünde şirket ve marka itibarını arttırmak, daha profesyonel bir imaj çizmek firmalar için oldukça önemli. Bilhassa ülke genelinde büyüme hedefi olan ve yola bunun için çıkmış şirketler için.

Aşağıdaki örnekler göreceğimiz gibi global pazarda sektörlerinde ve pazarlarında söz sahibi olmuş hakim konumdaki şirketlerin logolarının belirli dönemlerde değişimleri ve gelecek öngörüsü yer alıyor. Bu aslında bizim için gelişen teknoloji ve pazarın hangi yöne gittiğini görebilmek için de bir fırsat olabilir…

Bazı tespitlerimi paylaşmak gerekirse;

– Şirket logolarının artık daha yalın, tek renk ve sade bir yapıya büründüğü söylenebilir. Anlatılmak istenen ve verilmek istenen mesaj tek bir hareketle anlatılmak isteniyor.

– Bazı şirketler isimlerinde geçen baskın bir harfi logosunda kullanırken (Volkswagen için W ve Xerox için X gibi) bazı şirketler isimlerini birebir kullanmakta.

– Bazı sıralamalarda mizahi bir yaklaşım yapılmış (Örneğin sık sık el değiştiren Motorola’nın bir dönem Google logosuna sahip olması ve gelecekte Nokia nın logosunun olmaması gibi).

– Ayrıca fark ettiğim diğer bir ayrıntı da GAP şirketi 2012 yılı içerisinde uzun süredir kullandığı logosunu değiştirmişti. Ancak özellikle müşterilerinden gelen olumsuz geri bildirimler sonra aynı yıl içerisinde mevcut logosuna geri dönmüştü.

– Gene logolarla beraber kullanılan renklerin de verdiği bir mesaj var. Hareket içeren genç kullanıcılara hitap eden şirketler Kırmızı ve Sarı renkleri, güven veren şirketler Beyaz ve Mavi renkleri, doğa dostu şirketler de Yeşil renkleri ağırlıklı olarak logo tasarımlarında kullanmakta.

Apple:

famous-logos-past-future-1

Firefox:

firefox

Motorola:

motorola

Nokia:

nokia

IBM:

ibm

Xerox:

xerox

Microsoft:

microsoft

LG:

lg

Volkswagen:

volkswagen

Google:

google

GAP:

gap

Starbucks:

starbucks

 

Kaynakça: Logolar http://www.demilked.com/logo-history-future/ sitesinden alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: