Şirket Logolarının Bilinmeyen Anlamları

logos

Logo bir şirketin en önemli araçlarından biridir. Bazen logodaki bir işaret hatta logoda kullanılan renk bile insanların o şirkete daha sıcak bakmasını sağlayabilir. Her şeyden önemli o logonun bulunduğu ürünleri insanların gözünde daha değerli yapabilir.

Dolayısıyla bir logoda kullanılacak şekiller, renkler yani kısacası görsellik çok önemli. Fakat logonun sadece güzel görünen işaretlerden oluşması yeterli değil. Ona güzel, akıllıca bir anlam da yüklemek lazım. Aşağıda bunu başarabilen şirketlere birkaç örnek vereceğiz. Aslında onlar logolarına güzel anlamlar yüklemişler ama herkesin bunu farketmesi mümkün değil.

vaio-logo-1024x235

Sony Vaio:

Vaio artık Sony’nin markası olmasa da bir dönem bilgisayar piyasasında çok önemli bir yere sahipti. Vaio logosu, özellikle teknoloji meraklılarının kolayca tanıdığı logolardan biridir. Ancak görselliğinin haricinde güzel bir anlamı da var. Logodaki V ve A harflerine bakarsanız bir analog dalga oluşturduğunu görürsünüz. Bu bir osiloskop ekranında görebileceğiniz sinyalleri anımsatıyor. I ve O harfleri ise klasik ”Input”, ”Output” kelimelerini simgeliyor. Bir elektronik markası için olabilecek en akıllıca logolardan biri.

Facebook_Places-1024x960

Facebook Places:

Facebook Places’ın logosu çok özel olmayabilir. Benzer işe yarayan tüm lokasyon tabanlı uygulamalar buna benzer şekiller kullanıyor. Fakat Facebook buraya gizli bir mesaj gizlemiş olabilir. Harita üzerine bakarsanız Check-in simgesinin ”4” harfinin üzerinde durduğunu görebilirsiniz. Facebook Places, Foursquare’e rakip bir uygulama olduğundan rakibine bir mesaj vermek istemiş olsa gerek.

Cisco-1024x507

Cisco:

Cisco, San Francisco merkezli bir marka. San Francisco’nun en önemli simgesi ise Golden Gate köprüsü. Bu sebeple Cisco’nun logosuna sinyal işaretleriyle bir Golden Gate köprüsü oluşturulmuş.

Amazon-1024x372

Amazon:

Amazon’un logosundaki gülümseme işaretini farketmek kolay. Fakat bu aynı zamanda bir ok ve A’dan Z’ye ilerliyor. Amazon’da A’dan Z’ye her şeyi bulmak mümkün.

CybComUnited States Cyber Command:

Dijital güvenlik için kurulmuş devlet kurumlarından biri olan US Cyber Command, logosuyla da gizli bir mesaj veriyor. Logoya dikkatli bakarsanız iç kısımda bulunan altın halkanın üzerinde bazı rakamlar yazdığını görebilirsiniz. Bu karakterler özellikle teknoloji meraklılarının dikkatini çekmek için yerleştirilmiş. 32 karakterin bulunduğu bu halka aslında bir kodu temsil ediyor. Merakından dolayı bu kodları inceleyenler bunun bir MD5 hash kodu olduğunu farketmiş. Kodun temsil ettiği dosya ise US Cyber Command’in kurumsal misyon bildirisi. Kod şu şekilde: 9ec4c12949a4f31474f299058ce2b22a

XNA

XNA:

Microsoft’un oyun geliştiriciler için sunduğu bir kodlama dili olan XNA’ın logosu güzel görünüyor olabilir. Fakat X harfi üzerindeki turuncu bölüm sadece güzel görünmesi için o şekilde tasarlanmamış. Turuncu bölümdeki işaretler Mors alfabesinde XNA’yi temsil ediyor.

Ubuntu-990x1024

Ubuntu:

Ubuntu’nun logosu artık gözümü alıştığından mıdır bilinmez mesaj içerir gibi görünmüyor. Fakat biz söyledikten sonra siz de farkedeceksiniz ki logoda el ele tutuşup yukarı doğru bakan 3 insan var. Elbette bu açık kaynak yaklaşımını temsil ediyor.

Picasa-1024x405

Picasa:

Google’ın Picasa logosu renki bir diyafram ile fotoğrafçılık mesajı veriyor olabilir. Fakat bu diyaframın ortasında aslında bir ev şekli oluşuyor. Casa, İspanyolca’da Ev anlamına geldiğinden logoda böyle bir hareket yapılmış.

 

Kaynak: http://www.etohum.com/sirket-logolarinin-bilinmeyen-anlamlari

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: