PMP Sertifkasının Değeri

PMI_PMP_logo1

Proje Yönetiminde başarı için kriterler nelerdir diye sorduğumuzda karşılaşacağımız cevaplardan biri de hiç kuşkusuz Proje Yöneticisinin (PY) başarısı olacaktır. Proje Yöneticisinin de başarı kriterleri aslında birden fazla noktaya dokunmaktadır. Bunlar yöneticinin beşeri ve kişisel özelliklerinin yanı sıra, deneyimi, o sektördeki uzmanlığı, proje yönetim metodolojilerine hakim olması ve bunları uygulayabilme yetkinliği ilk akla gelenlerdir…

Projenin başarıya ulaşmasını aslında daha kolay ölçümleyebiliriz. Çünkü elimizde bir proje hedefi vardır ve bu hedefe ulaşmak için oluşturduğumuz detaylı ve kapsamlı bir Proje Planı.

Dolayısıyla proje başarısı, projenin kapsamı, maliyeti ve zamanına uygun ve müşterinin istediği kalitede ürün elde edilmesini gerektirir.

Ancak proje yönetim başarısı proje başarısından bazı noktalarda ayrılmaktadır. Bunlar daha çok soyut kavramlar olup ölçülebilmesi daha zordur. Örneğin, Proje Yöneticisinin kişisel özellikleri, iletişim becerisi, konu hakkına uzmanlığı ve yetkinliği ile paydaşların projeye ilgisi ve katılımı, PMI mantığına göre projenin yürütülmesi gibi nedenlere bağımlıdır.

Ayrıca proje yönetim metodolojilerine hakim olmasını ölçebileceğimiz PMP sertifikası da amaç yerine bir araç olabilir bizim için. Ancak şunu belirtmek istiyorum Proje Yönetim Sertifikaları arasında (PMP, Prince2, IPMA vb.) en yaygın ve en geçerliliği olan PMP sertifikasıdır. Dolayısıyla bu sertifikaya sahip olan bir Proje Yöneticisinin artık projelerini PMI mantığına ve etik kurallarına uygun olarak yönetmesi beklenmektedir. Dolayısıyla tüm özellikleri aynı olan 2 Proje Yöneticisi arasında seçim yapmanız istenirse PMP sertifikalı yöneticiyi seçmeniz sizin için ve projeniz için avantaj olacaktır. Ayrıca gene PMP sertifikalı bir Proje Yöneticisinin yürüttüğü projenin daha başarılı olmasını beklersek yanılmış olmayız.

pmp sertifika

PMP sertifikasının önemi, maliyeti ve etkisi konusunda yapılmış bir araştırma sonuçlarını sizinle paylaşacak olursam;

11 adet IT İşe Alımcı ve 15 adet IT Yöneticisi ile yapılan araştırma çalışmasının sonucuna göre etkin olan özellikler şu şekilde sıralanmıştır:

1. Liderlik Vasfı 95%

2. Her Türlü Seviyede İletişim Kurabilme 94%

3. Sözel Yetkinlikler 87%

4. Yazılı Yetkinlikler 87%

5. Davranış / Yaklaşım 85%

6. Belirsizlik ve Değişim Ortamındaki Duruş 83%

7. Kariyer Geçmişi 69%

8. Deneyim 67%

9. Eskale Edebilme 66%

10. Kültürel Uyum 57%

11. Teknik Uzmanlık 46%

12. Eğitim Geçmişi 38%

13. Verilen Taahhütlerin Süresi 23%

14. Önceki Takımın Önemi 18%

15. PMP Sertifikası 15% 

Dikkat edeceğiniz gibi PMP sertifikasının etkisi IT Yöneticilerinin gözünde % 15 lik oranla maalesef en sonda yer alıyor. Daha önce de belirttiğim gibi PMP sertifikası projelerimiz daha etkin ve doğru yönetmek, metriklere uygun gitmek ve önemli noktaları atlamamak için önemlidir. Ama bizim için kesinlikle amaç olmaktan ziyade bir araç olmalıdır. Projelerimizi başarıyla yürütebilmek için en önemli araçlardan biri olarak görmeliyiz.

project-management

PMP Sertifikası olan ve PMP Sertifikası olmayan yöneticiler için yapılmış bir kıyaslama çalışması şu anda yok. Ancak kıyaslanacak alanları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  • Bütçe/Maliyet İçinde Tamamlanma
  • Zamanında Tamamlanma
  • Kalite ve Teknik Özellikler
  • Kalite ve İş Gereksinimleri
  • Müşteri / Kullanıcı Memnuniyeti

PMP Sertifikasına Sahip Olmanın Maliyetine bakacak olursak;

PMP Sınava Hazırlık: 2000 $

PMP Sınav Ücreti: 500 $

40 Yıllık Bir Kariyer İçin PDU Toplama Maliyeti: 40000 $ (Yıllık 1000 $ olarak baz alınmış).

Toplam Maliyet: 42500 $

 

Kaynak: http://agilescout.com/pmp-certification-value/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: