PMP Sertifikalı Proje Yöneticisi Sayısı

pmpÖnemi daha da anlaşılan PMP sertifikası özellikle 2010 yılı sonrasında yükselen bir ivmeyle sayısı daha da artmakta. Aktif olarak PMP sertifikasına sahip Proje Yöneticisi 2013 sonu itibariyle 548,213 seviyesine gelmiş durumda…

2010 yılı sonunda bu sayı 393,413 iken aynı dönemde Türkiye’de PMP profesyoneli sayısı 1000′ i aşmıştı. Özellikle sınava Türkçe dil desteğinin gelmesinin pozitif katkısı olmuştur.

2013 yılı sonunda global olarak sayı 548 bine gelmişken Türkiye’ de ise tam olarak 1784 PMP yer almaktaydı.

Ayrıca artış hızlarına bakacak olursak; 2011 yılında dünyada her ay 4300 yeni PMP sertifikası kazanılırken yıllık artış oranı da % 13 seviyesindeydi.

Şu an itibariyle Türkiye genelinde 2000′ e yakın (belki geçmiş olabilir)  PMP sertifikalı Proje Yöneticisi olduğu tahmin edilmektedir.

Dünyanın en büyük 17. ekonomisi ve dünya ticaret hacminin yaklaşık % 1,5′ una sahip olan Türkiye’ nin hızla gelişen sektör ve artan proje sayısına bağlı olarak 10 bin civarında sertifikalı Proje Yönetimi profesyoneline ihtiyaç olduğu söylenebilir. Bu nedenlerle sektörün gelişime oldukça açık olduğu aşikardır.

Özellikle proje yönetimi metodolojisinin en etkin uygulanabileceği alanlar olan İnşaat/Yapı sektörü, Bankacılık, IT/Teknoloji ve Telekomünikasyon alanları diğer sektörlere göre daha hızlı gelişme göstermektedir. Bu sektörlerdeki firmalarda da Proje Yönetim Ofisleri (PMO) ve proje yöneticiliğinin önemi anlaşılmış durumda.

Sertifikalı olmasının yanı sıra proje yöneticiliğinin gereklerini hakkıyla yerine getiren proje yöneticisi sayısının hızla artması dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: