Sosyal Medya ve İnternet Kullanım Oranları 2014

social-media-trends-2014Sosyal Medya ve İnternetin dünya genelinde penetrasyon, aktif kullanıcı sayıları ve kullanıcı paylaşım oranlarına bakmamız bu mecralarda gelinen son durum hakkında bize fikir verecektir.

Social Media Penetration 2014Kıtalara göre sosyal medya penetrasyonlarında dikkate çarpan oran ABD nin bu alanda lider iken Çin ve Afrika ülkelerinde bu oranların çok düşük olmaları. Çin’deki % 5 lik oranın en mantıklı açıklaması bu ülkede sosyal medya kullanımına yönelik büyük kısıtlamaların ve yaptırımların olması iken Afrika ülkelerinde de malum sebeplerle teknoloji kullanımının çok düşük seviyelerde olmasıyla açıklanabilir.

share of global usersKıtalar bazında kullanıcı paylaşım oranlarını görebiliriz.

active users social platformBu raporda ise sosyal platformlarda yer alan aktif kullanıcı sayılarını görebiliriz. İlk sırada beklenildiği gibi yaklaşık 1,2 milyar kullanıcı ile Facebook yer alırken ikinci sırada Çinli sosyal paylaşım sitesi QQ (816 milyon kullanıcı) ve üçüncü sırada da 632 milyon aktif kullanıcı ile bir diğer Çinli sosyal paylaşım sitesi QZone yer alıyor. Burada şunu da belirtmek lazım bundan 2 yıl kadar önce QQ oldukça düşük kullanıcı sayılarına sahipken şu anda QZone’u geride bırakmış.

Ayrıca diğer dikkat edilmesi gereken noktalar; profesyonel kariyer sitesi olan Linkedin ve anlık paylaşım sitesi Twitter’ın yükselişidir.

internet penetration 2014Son raporda ise kıtalara göre internet kullanım oranları yer almakta. Burada gene en düşük oran Afrika ülkelerinde. Buna benzer bir raporu da Mobil cihaz kullanım penetrasyonlarında görmek mümkün. Buradaki oranlar doğrudan ülkelerin gelişmişlik düzeyi ve buna bağlı olarak teknolojik altyapılarıyla alakalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: