Büyük Verinin 4 Adımı (4 Vs Of Big Data)

big_data

Sektörü ne olursa olsun aktif olan tüm şirketler için Veri Yönetimi çok kritik bir noktaya geldi. Zira her şirket için olmazsa olmaz müşteridir. Müşteriyi iç müşteri ve dış müşteri (dış kaynaklar, tedarikçiler de dahil) olarak sınıflandırmak mümkün. Özellikle dış müşteri sayısı yüksek olan bir şirkette veriler anlamlı şekilde düzenlenmemişse bu verilerin kapasitesi ne kadar büyük olursa olsun bunlar maalesef sadece veri yığını olarak kalacaktır….

Büyük Veriyi oluşturabilmenin ilk adımı da CRM sistemlerinize girişi ilk kez yapılan bir müşteri verisinin doğru girilmiş olmasıdır. Bunun için CRM sistemleri üzerindeki süreçlerin sıralı ve anlamlı olması gerekir.  Ayrıca CRM sistemindeki veri giriş alanlarında kullanım kolaylığı sağlanması, sistem performasının arttırılmasnın faydası da kullanıcılar ve dolayısıyla müşteriler için azımsanmayacak seviyede olacaktır.

Mevcut müşteri verilerinin doldurulmasının yanında doğru hale getirilmesi ve düzenlenmesinin en büyük kazanımı müşteriye ulaşılması olacaktır.. Bu durumda en önemli kazanımlarınız; Müşteri memnuniyetinin sağlanması, müşteriyi tanıma imkanı elde edilmesi, müşterilere sunulan ürün ve hizmetler hakkında geri bildirim alınmasıdır.

Büyük Veriyi 4 adımda irdelememiz mümkün:

1- Veri Hacmi (Volume – Scale Of Data):

Volume Data

Bu adım aslında elinizdeki verinin büyüklüğü ve hacmi hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar. Yani verileri anlamlandırıp çeşitli işlemler yapmaya başlamadan önce ilk adım büyüklüğü anlamak olmalıdır. Bu sayede aslında yürüteceğiniz projenin de kapsamını da öngörmüş olacaksınız. Tahmini bir proje zaman planı ve proje yönetim planı çıkarma şansınız da olabilir. Risk analizini bu aşamada yapmanız zor olacaktır. Risk ve sorunları ancak veri analizlerine başladığınızda tahmin edebilir hale geleceksiniz.

Verinin hacimsel örneklerine bakacak olursak;

 • Dünyadaki 7 milyar insanda 6 milyar cep telefonu bulunuyor. Ancak şunu da belirtmek lazım; bir kişide birden fazla telefon bulunmakta. Ayrıca dünyanın yarısına yakını halen bir “Alo” bile dememiş durumda.
 • 2020 yılında yani sadece 6 yıl sonra 40 ZB (43 trilyon GB) büyüklüğünde veri üretilecek. Bu miktar 2005 yılındaki verinin 300 katı büyüklüğünde olacak. Yani her yıl bir önceki yılın yaklaşık 20 katı kadar veri üretiliyor.
 • Şu anda her gün 2,3 trilyon GB veri üretiliyor.
 • ABD nin bir çok firması tarafından 100.000 GB veri depolamakta.

2- Veri Aktarım Hızı (Velocity – Analysis Of Streaming Data):

Velocity Data

Bu adım ile verinin aktarım hızı olarak adlandırabiliriz. Bu sayede birbiriyle bağlantı halinde olan cihazlar, sensörler ve her türlü dijital ekipmandan alınan bilginin aktarım hızı hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bunun bize sağlayacağı etkiyi özellikle zamanla yarışan sektörlerde daha net anlaşılmaktadır. Örneğin finans ve savunma sektörlerinde anlık değişimler ve müdahaleler gerekebilir. Gene örneğin bir nükleer enerji santrali veya enerji firmasında anlık sistem incelemeleri için gereken bilgiye ne kadar hızlı ulaşılırsa o kadar güvenlik sağlanacak ve karar verilebilecektir. Gene bir müşteri karşısında işlemlerini gerçekleştiren müşteri temsilcinizin işlemleri ne kadar kısa sürede yapacağı da verilerinize ulaşım ve aktarım hızınıza bağlıdır.

Verilerin aktarım hızı için örnekler;

 • New York Borsasında her bir oturumda 1 TB data aktarımı yapılmakta.
 • 2016 yılında tüm dünyada 18,9 milyar adet cihaz birbiriyle bağlantı haline olacak. (kişi başı 2,5 cihaz).
 • Her araçta lastik basıncı ve benzin seviyesini ölçen yaklaşık 100 sensör olacak.

3- Veri Çeşitleri (Variety – Different Forms of Data):

Variety Data

Bu adım elimizde verinin sınıflandırılmasını amaçlamaktadır. Üzerinde çalıştığınız verileri kullanım amacına göre kategorize etmeniz mümkün. Örneğin sosyal medya verileri, sağlık sektörü, telekom sektörü veya finans sektörü gibi. Sektör ayrımı yapıldıktan sonra alt kırılımlar da yapmanız mümkün. Örneğin sosyal medya verilerini görsel (youtube, vimeo vb.) ve yazı paylaşım platformları (twitter, forumlar vb.) ayırabilirsiniz. Ya da telekom ve GSM sektöründe müşterilerinizin hangi yöne ne kadar arama yaptığı (il, bölge bazlı sınıflandırmak), hangi kampanya ve tarife kullandığını anlamak da olası.

Veri çeşitleri için bazı örneklere bakacak olursak;

 • 2011 yılında sağlık sektöründeki yaklaşık veri miktarı 161 milyar GB civarında idi.
 • Bu yıl içerisinde yaklaşık 420 milyon giyilebilir ve kablosuz cihazlar olacak.
 • Her ay Youtube üzerinde 4 milyar saatten fazla video izleniyor.
 • 200 milyon aktif kullanıcı tarafından aylık 400 milyon tweet atılıyor.
 • Her ay facebook üzerinde 30 milyar içerik paylaşılıyor.

4- Verilerin Doğruluğu (Veracity – Uncertainty of Data):

Veracity Data

 

Bu adım elimizdeki verinin doğruluk seviyesini göstermektedir. Zira müşteriye ulaşabilmemiz verinin doğruluğuna bağlı. CRM sistemlerindeki doğruluğu sağlamanın çeşitli yöntemleri olabilir.

Veri doğruluğu hakkında bazı örneklere bakacak olursak;

 • Yöneticilerin 3 te 1 i karar aşamasında ellerindeki veriye güvenmiyor.
 • Kalitesiz verinin Amerika’ ya maliyeti yıllık 3,1 milyar dolar seviyesinde.
 • Yapılan bir araştırmaya katılanların % 27 si verilerin doğru olmadığını düşünüyor.

 

Kaynakça: Görseller IBM Big Data Survey‘ den alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: