Büyük Veri (Big Data) İstatistikleri

Word Cloud "Big Data"

Büyük Veri (Big Data) konusu gittikçe önem kazanıyor. Sektörü ne olursa olsun müşterilerine ait verileri sistemlerinde tutan tüm şirketler için bu verileri anlamlandırmak çok önemli hale geldi. Verileri doğru şekilde tutmak, uygun segmentlere  ayırmak ve bu datadan anlamlı sonuçlar üretmek artık şirket üst düzey yöneticilerinin ana amaçlarından biri.

Hızla gelişen teknolojik gelişmeler ve pazardaki konumlarını kaybetmemek ve hatta güçlendirmek isteyenler için Big Data kullanımı üzerine 2013 yılı için hazırlanmış bazı istatistikleri ve bunlardan çıkardığım önemli noktaları yorumlarımla beraber paylaşacağım.

big data

Mevcut datanın %92 sinin geçtiğimiz 2 yıl içerisinde oluşturulmuş olması son gelişmeler ve bundan sonraki senelerde verilerin ne hızla büyüyeceği konusunda bize fikir verebilir. Bu kadar hızla büyüyen verilerin doğru şekilde korunması bence veri toplamaktan daha önemli hale gelecektir. Yani 1 milyon anlamsız müşteri verisi olacağına anlamlı ve doğru olan 100 bin müşteri verisi daha faydalı olabilir.

Ayrıca her 1 dakikada Youtuba’ a eklenen video süresi 72 saat, 1 ayda Facebook’ a eklenen veri parçası 30 milyar seviyelerinde…

Beyond-the-Hype-Big-Data_infographic_30Apr2013

Verilerin geliş noktası müşteri bilgilerinden olduğu gibi sensörler, RFID ve mobil cihazlardan ve internet ortamlarından gelmekte. İnternete bağlı cihaz sayıları her 5 senede bir 2 katına çıkarak artmış olup 2020 yılında bu sayının 50 milyar olacağı ön görülmüş.

2018 yılında ABD de yaklaşık 1,5 milyon yönetici ve çalışanın Big Data kullanımı ile çalışmalarına yön verecek.

Ayrıca her 1 dakikada; 100 binden fazla tweet atılırken, 2 milyon Google araması yapılmakta ve 204 milyon e-mail gönderilmekte.

big_data_660

Şu anki IP Trafiğinin 2015 yılında 4 katına çıkması bekleniyor. Gene 2015 yılında 3 milyar insanın web de online olması ve 8 Zattabyte kadar (yani 8 milyar Terabyte) veriyi paylaşmaları beklenmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: