Dinamikler Proje Yönetim Kongresi-2014 İzlenimlerim ve Notlarım

dinamikler

Proje Yönetiminin ülkemizde yaygınlaşması ve profesyonelleşmesi anlamında en etkin çalışan sayılı dernek / kurum arasında yer alan İstanbul Proje Yönetim Derneğinin (İPYD) her sene düzenlemiş olduğu etkinlik olan 15. Dinamikler Kongresi 2014 ün bu seneki teması “Geleceğimiz Projeler – Projects Are Our Future” olarak belirlenmişti. Geçen senelerde değişik konular ana tema olarak belirlenmişti. Örneğin; 2013′ te “Az İle Çoğu Yapmalıyız”, 2012′ de “Proje Yönetiminde Farklı Çözümler” ve 2011′ de de  “Çok Uluslu Projeler” vb.

Etkinlik geniş bir katılımla 11 – 12 Nisan 2014 tarihlerinde Sheraton Maslak otelinde düzenlendi. Yanlış hatırlamıyorsam Dinamikler Kongresi son 3 senedir Sheraton Maslak’da düzenleniyor.

Ayrıca Proje Yönetimi, Yeni Nesil Teknolojiler ve Gelişmelerle ilgili önemli kişilerin katıldığı bu etkinlikte hem proje yönetimi alanındaki son gelişmeleri dinleme hem de sektörde çalışan kişilerle tanışma ve bilgi paylaşımı fırsatı bulduk.

Etkinliğin açılış konuşması İPYD Başkanı Cenk Tolga Çığgın tarafından yapıldı.

Leadership-itay

Etkinliğin ana konuşmacısı alanında isim yapmış bir orkestra şefi olan Itay Talgam idi. Sunumunu ingilizce yapan Talgam, esprili anlatım biçimi ile bize farklı orkestra şefi tiplerini gösterdi. Sunumu boyuca Proje Yöneticilerinin beşeri, kişisel özellikleri üzerinde durdu. İnteraktif bir sunum oldu.

Itay Talgam aynı zamanda TED konuşmaılarından biri olup şu linkten bu konuşmalarını da izleyebilirsiniz:

Sonraki ana konuşmacı ise uzun yıllar sektörde yer alan ve KALDER (Kalite Derneği) Başkanı olan Hamdi Doğan idi. Kendisi de sunumunda daha çok Türkiye’nin mevcut yatırım durumları ve gelişme alanları ile bununla bağlantılı projeler üzerinde durdu.

20140411_114516

Bu ana konuşmaların ortak olarak tek bir salonda yapılmasının ardından sunumlara geçildi. Bu sunumlar ise 2 ayrı oturum alanında paralel olarak yapıldı. Kendi ilgili alanınıza giren sunumu istediğiniz anda girerek izleme şansına sahipsiniz.

Bu sunumlardan bazıları proje yönetimiyle doğrudan alakalı olmasa da etkili sunum olması nedeniyle öne çıkabilmektedir. Ayrıca bazı sunumlar da maalesef çok fazla detay verilmesi ve sunumun etkin olmaması nedeniyle istenilen etkiyi yaratmamıştır.

Bu zamana kadar katıldığım organizasyonlardan edindiğim izlenim, katılımcılar öncelikle sunumun etkin olarak yapılmasını önemsiyor. Sonrasında içeriğinin zengin ve farklı olması yada konunun popüler olması (Proje Yönetiminde yeni yaklaşımlar, Gerçekleştirilmiş ve başarıya ulaşmış önemli projelerin anlatımı ile eğer olursa Sosyal Medya, Big Data vb.) ve içeriği ile de insanlara yeni bir şeyler katabilmesi geliyor.

20140412_113015

Sunumlar arasında verilen çay-kahve aralarında sektördeki bir çok kişi ile görüşme, tanışma ve fikir alışverişi imkanı buluyorsunuz. Bu araların süre olarak uzunluğu (30 dk.)  yeterliydi.

Ayrıca PMP sertifikasına sahip tüm katılımcılar 12 PDU kazanma şansı da elde edebiliyorlar.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.dinamikler.org/anasayfa.aspx

Önerilerim ve Temennilerim:

– Proje Yönetimi alanında bu tür geniş katılımlı organizasyonların artması sektörün geleceği ve bilgi paylaşımı için çok önemli. Dinamiklerin dışında ayrıca PMI – TR Chapter’ın  her sene Eylül ayında düzenlediği geniş katılımlı PM Summit etkinliği oluyor. Şu anda sektör için 2 organizasyon var. Benzer etkinliklerin artmasını ve bir sonraki Dinamikler Kongresinin düzenlenmesini şimdiden bekliyor olacağız.

– Bu tarz organizasyonların etkinlikten çok önce (en az 4 ay önce) duyurularının hazırlanması ve sosyal medyada da aktif olarak paylaşılması gerekmektedir.

– Etkinlikte sunum yapacak kişilerin (ana konuşmacılar hariç) sunumlarının bizzat konuyla ilgili olması, sunumun etkin yapılıyor olması ve içeriğinin güzel hazırlanması sunumun kalitesini kesinlikle arttıracaktır.

– Bu sene yapılan 3 sunumun sırayla yapılması ve bunların başında da bir oturum yöneticisi olması iyi olmuş. Hem sunumların süresinin aşılmaması hem de sunum yapan kişilerin özgeçmişlerinin kısaca açıklanması zaman kazanımı sağlamış.

– Bence etkinlik ana temasının  1 cümleyle de olsa değinilmesi her sunumda değinilmesi çok yerinde olur. Katıldığım sunumdan sadece 1-2 tanesi etkinlik temasıyla ilgili yorumda bulundu.

– Etkinlik sırasında organizasyon ve sunumlar hakkında kısa bilgilerin sosyal medya (twitter, facebook, sunum sonrasında da youtube vs) ile verilmesi de sosyal medyada etkinliğe olan ilgiyi arttıracaktır.

– Ayrıca etkinlikten en geç 2 hafta sonra sunumların dijital kopyasının web üzerinden paylaşılması da çok faydalı olacaktır. Çünkü sunum sırasında not alınamayan ve atlanan bilgilere daha sonra ulaşma imkanı bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: