3- IT Proje Yöneticisinin Görevleri ve Sahip Olması Gereken Beceriler

SPS Akademi-1

Bu hafta sizinle paylaşacağım yazılarımın konusu IT Proje Yönetimi üzerine olacak. Bu yazıları daha önce hazırlamış olduğum bir sunumdan esinlenerek 4 ana başlık altında topladım.

Bu başlıklar ise şu şekilde;

1 – IT Projelerinde Başarısızlık Nedenleri ve Çözüm Önerileri

2 – IT Projelerini Diğer Projelerden Ayıran Özellikler

3 – IT Proje Yöneticisinin Görevleri ve Sahip Olması Gereken Beceriler

4 – IT Projelerinde Metodoloji Kategorileri

 

IT Proje Yöneticisinin Başlıca Görevleri :

 • Proje ekibini yönetmek ve motive etmek,
 • Proje hedeflerini ve proje kapsamında yürütülecek işleri ayrıntılı bir şekilde belirleyip yönetmek,
 • Projeyi belirli bir metodoloji dahilinde yönetmek,
 • Projeye paydaşları arasında bilgi akışını sağlamak ve proje iletişimini yönetmek,
 • Proje kapsamında kullanılacak teknolojilere karar vermek,
 • Projeye dahil olan insan kaynaklarını yönetmek,
 • Proje performansını değerlendirmek,
 • Projenin gidişatı hakkında proje üst yönetimini düzenli olarak bilgilendirmek,
 • Proje paydaşları arasında koordinasyonu sağlamak,
 • Projenin sonuçlarının tatmin edici olması için kaliteyi yönetmek,
 • Proje risklerini yönetmek,
 • Zamanı ve maliyetleri proje planları kapsamında yönetmek,
 • Projenin dokümantasyon ve raporlamalarını yönetmek.

it-management

IT Proje Yöneticisinin Sahip Olması Gereken Beceriler :

1-  Öncelikle IT proje yöneticisi proje sahibinin, teknik ekibin ve iş organizasyonunun dilinden anlamalı, onlarla aynı dili konuşabilmelidir. Bütün bu sayılanlar ise iyi bir iletişim bilgi ve becerisi gerektirir. Proje yöneticisi proje bileşenleriyle iletişim kurarken konuşmaktan ziyade dinlemeye önem vermeli projeyi daha iyi anlamaya ve kavramaya çalışmalıdır. Proje bileşenleriyle kurduğu iyi iletişim sayesinde edineceği bilgiler proje yöneticisine projede oluşabilecek olumsuzlukları önceden öngörerek tedbir alma imkanı sağlayacaktır.

2-  IT proje yöneticisinin iletişim, liderlik, proje ekibini motive edebilme becerilerine ve proje yönetim metodoloji bilgisi, IT alanındaki bilgisi ve söz konusu projenin sektörüne ait bilgiye sahip olması gerekmektedir.

3-  IT projeleri; insan, teknoloji ve iş süreci temel bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu özelliğiyle bilişim projeleri disiplinler arası bir çalışmadır. Bu sebepten dolayı bilişim projesi yöneticileri disiplinler arası çalışabilecek bilgi ve becerilere sahip olmalıdır. Proje yöneticisi eksikliğini hissettiği bilgi ve becerilerini gerek alacağı eğitimlerle gerek alanında uzman kişilerden alacağı danışmanlık hizmetiyle gerekse de çalışma ekibine dahil edeceği uzman personelden alacağı desteklerle geliştirmelidir.

ik

4-  IT proje yöneticisi projeyi belli bir bilimsel metodolojiye göre yönetmeli, işini kesinlikle şansa bırakmamalıdır. IT projelerini belirli bir metodolojiyle yönetmek, proje yönetim sürecine bir standart kazandıracaktır. Metodoloji, projenin etkinliği test edilmiş yöntemlerle, disiplinli, proje sonuçlarının kalitesinin göz önünde bulundurulduğu, belirli bir bütçe ve zaman kısıtı dahilinde gerçekleştirilmesine olumlu katkılar sağlar.

5-  Proje yöneticisi proje ekiplerini motive etmelidir. Başarılarını ödüllendirerek, sergilenen olumlu davranışları överek, kişiye özel hedefler koyarak, çalışan herkesin takımın bir parçası olduğunu ve her bir parçanın başarı için çok önemli olduğunu hissettirerek çalışanların motivasyonunu üst seviyede tutmalıdır.

6-  Proje yöneticisi proje bileşenlerinin desteğini almaya çalışmalıdır. Proje paydaşlarının desteğini almadan projede başarılı olmak pek mümkün değildir. Proje yöneticisi liderlik özellikleri göstererek paydaşların güvenini kazanmalı, yaptığı işleri bilerek planlı ve programlı yürütmeli, paydaşların problemlerini dinlemeli ve düşüncelerine değer vermeli, kendisini onların içinden biri olarak hissettirmelidir.

projeYakla_10

7-  IT proje yöneticisi, proje yönetimi esnasında bu alandaki deneyim ve yönetim bilgisini projede orantılı olarak kullanmalıdır. Yönetici, bilişim konularına daha çok ağırlık verir projenin maliyet, kapsam ve zaman hususlarını arka planda bırakırsa proje tamamen teknolojiye odaklanmış olarak proje sahibinin beklentilerinden uzak bir şekilde tamamlanabilir. Tersi durumda ise proje yöneticisi yönetim konularına ağırlık verir ve teknolojik konular arka planda kalırsa, yanlış ve yetersiz donanım seçimi, yanlış programlama dili seçimi ve uygun olmayan altyapı planlamalarıyla karşı karşıya kalarak projenin başarısız olmasına sebebiyet verebilir.

8-  IT proje yöneticisinin yöneteceği projede kullanacağı bilişim teknolojileri hakkında tecrübe ve bilgi sahibi olması projenin maliyet ve zaman tahminlerinin gerçekçi bir şekilde yapılmasında projeye büyük katkı sağlayacaktır. IT alanında tecrübeli ve bilgili proje yöneticisi proje sahibinin isteklerini proje teknik ekibinin anlayacağı dile çevirerek projenin teknik ekip tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

9-  Organizasyonlar işlerindeki verimliliği artırmak ve sektörde rekabet avantajı kazanmak için bilişim teknolojilerini kullanmaktadırlar. Bu yüzden IT proje yöneticisi yapacağı projeyi başarıyla sonuçlandırabilmek için çalışacağı sektöre ve yapılacak işe hakim olmalıdır. Proje yöneticisi proje sahibinin isteklerini iyi anlamalı ve ihtiyaçları tam ve net olarak belirleyerek uygun çözümler üretmelidir. Bu sayede projenin proje sahibi tarafından kabul edilme şansı artacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: