1- IT Projelerinde Başarısızlık Nedenleri ve Çözüm Önerileri

 

it-projects (1)

Bu hafta sizinle paylaşacağım yazılarımın konusu IT Proje Yönetimi üzerine olacak. Bu yazıları daha önce hazırlamış olduğum bir sunumdan esinlenerek 4 ana başlık altında topladım.

Bu başlıklar ise şu şekilde;

1 – IT Projelerinde Başarısızlık Nedenleri ve Çözüm Önerileri

2 – IT Projelerini Diğer Projelerden Ayıran Özellikler

3 – IT Proje Yöneticisinin Görevleri ve Sahip Olması Gereken Beceriler

4 – IT Projelerinde Metodoloji Kategorileri

IT Projelerinin başarısız olmasının nedenleri ve çözüm önerilerine girmeden önce bu konuyla ilgili istatistiklere bir göz gezdirelim:

IT Projelerinde Başarısızlık Nedenleri:

Gartner Institute‘ un IT sektörüne yönelik araştırmasına göre; IT Projelerinin % 74′ ü başarısız oluyor yada Maliyet ve Zaman hedeflerini aşıyor. Ayrıca IT projelerinin % 51′ i hedeflenen bütçesini tamı tamına % 200 oranında aşıyor ve gene hedeflenen özelliklerin de sadece % 75 ‘ ini karşılayabiliyor. Yani müşterinin proje başında istediği özelliklerin yalnızca 4 de 3 ünün karşılanabildiği açıkça görülüyor.

Standish Group’ un 2000 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmaya (Chaos in thenewMillenium 2000) göre: Yazılım projelerinin başarıya ulaşma oranı sadece %28 olarak veriliyor. Diğerleri ya başarısız (%23) ya da zorlanarak kabul edilmiş (%49) projelerdir. Aynı araştırmaya göre yazılım projeleri özelinde de proje maliyetlerinin tahmin edilenin üzerinde olduğu veya zaman aşımı olduğu ya da niteliklerin istenilene tam uygun olmadığını gösteriyor.

risk_mgt_picture

IT projelerindeki başarısızlık nedenleri ise;

Genellikle birbirini etkileyen birçok etmenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu etmenler arasında; deneyimsiz proje yöneticisi ve yetersiz eğitimler, zayıf liderlik, gereksinimleri gerektiği şekilde belirlemek/dokümante etmek ve yönetmekten kaçınmak, beklentileri belirleme ve yönetmedeki başarısızlıklar, planlama surecinin ve yapılan planların zayıf/yetersiz olması, proje ekibinin alan bilgisi eksikliği, kaynak tahminlerinin zayıflığı, kültürel ve etik zaaflar, hatalı metotların kullanılması veya metodoloji kullanılmaması, alanın gerekleri konusunda fikir sahibi olunmaması, iletişim eksikliği/sorunları ve proje gelişiminin paylaşım ve raporlanmasındaki eksikler sayılabilir.

itconsulting

Çözüme yönelik önerilerim ise;

  1. Yapılan araştırma sonuçlarını değerlendirdiğimizde başarılı IT projelerinin suresinin 1 yılı aşmadığı görülmektedir. Bütün bu nedenler projenin risklerine işaret ediyor. Projelerde risklerin artıyor olması, proje yönetim ihtiyacını arttırır, projenin daha iyi yönetilmesi gereğini ortaya koyar.
  2. Gene başarılı bir planlama sürecinin geçirilmesi, tüm risklerin proje planlama aşamasında şeffaf şekilde ele alınıyor olması, tüm ihtiyaçların (malzeme, tedarik, insan kaynağı vb.) açıkça belirtilmesi ve proje sponsoru ile üst yönetimden talep ediliyor olması gerekmektedir.
  3. Ayrıca konusunda uzman ve deneyimli bir proje yöneticisinin atanarak etkin bir şekilde proje yönetiminin yapılması başarıya ulaşılmasındaki en büyük etkenlerden biridir.
  4. IT projeleri için açılan taleplerin sistematik bir şekilde toplanması, incelenmesi ve anlamlandırılması çok çok önemli. Bunun için otomatize olmuş bir arayüz kullanılması ve projenin teknik analizleri sırasında kafada soru işareti bırakmayacak şekilde daha en baştan tüm verilerin girilmiş olması sağlanmalıdır.
  5. IT Projelerinin yönetimini üstlenen ekibin projenin başından sonuna kadar iş birimleriyle ortak çalışmaya başlaması ve teknik birimlerle de devamlı kontakta olması gerekmektedir. Buradaki başarı köprü görevi gören IT Proje Yöneticilerinin buradaki dengeleri çok iyi kurabilmesinde yatmaktadır.
  6. İş analiz veya teknik analiz ekiplerinin konumlanacağı alan şirketin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Edindiğim deneyimlere göre eğer şirket çok büyük kurumsal bir şirket ise ve ayda girilen talep sayısı 50 nin üzerindeyse bu tür organizasyonlarda analiz ekipleri Proje Yönetiminden ayrı konumlandırılabilir. Ancak bu durumda da hem Proje Yönetimi hem de Analiz birimlerinin çok iyi koordine olması gerekecektir.
  7. Kurumsal şirketlerdeki çok fazla sayıda girilen taleplerin en iyi şekilde ele alınması için iyi bir Talep Yönetim (Demand Management) birimi kurulması gerekir. Konusunda uzman analistlerin iyi bir koordinasyon ile yönetilmesi projelerin zamanında ve kapsamında tamamlanması için en büyük etkenlerden biridir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: