Projelerin İş Hayatındaki Yeri ve Önemi

three darts symbol of strategy or business success

Projeleri sınırlı süreli ve daha önce yaptığımız işlerden ayrı olarak benzersiz çalışmalar bütünü olarak tanımlamaktayız. Operasyonlar ise sürekli yaptığımız aynı ve benzer çalışmalar bütünüdür.

Şirket içinde yürüttüğümüz projelere ne kadar önem veriliyor? Ne kadarında üst yönetim desteği alıyoruz? Ve başlanan projelerin % kaçı başarıyla tamamlanıyor? Maalesef bu oranlar düşük seviyelerde.

Proje bazlı olarak çalışan bir şirket için projeler olmazsa olmaz çalışmalardır. Şirketin ana hedefleri olan gelir kazanımı ve stratejik hedefleri sağlayan doğrudan bu projeler olduğu için şirketin hayatta kalmasını sağlayan en önemli unsurlardır. Operasyon yapısında olan ve ana amacı satmakta olduğu ürünlerin getirisi olan şirketlerde ise projeler ilk sıralarda yer almıyor. Bu şirketlerde öncelik üretilen ürünün satılması, geliştirilen hizmetin veya servisin kalitesinin arttırılmasıdır. Projeler ise bu hedeflere ulaşılması için yapılan ara çalışmalar olarak yer almaktadır.

Günlük rutin operasyon çalışmaları zamanının çoğunu alan kişi ve birimler için doğal olarak öncelik projelerden ziyade bu çalışmalardır. Çünkü bu çalışmaların başarısı KPI larında yer almakta olup ana hedefi bu işlerde başarılı olmaktır. Projeler ise genelde ikinci hatta üçüncü planda yer alır. Projeleri ilk sıraya almanın yolu ise proje hedef ve çıktılarını da KPI lara eklemek olabilir. Ayrıca projelerin şirkete, birime ve çalışana olan katkısının da net olarak belirlenmesi ve kişilere anlatılması çok yerinde olacaktır.

12.06.28_21.59.02_545x340_2

Projelerdeki başarıları 3 ana yapıya ayırabiliriz:

1- Ürün Başarısı

2- Proje Başarısı

3- Proje Yönetim Başarısı (Metot,Yöntem)

1- Ürün Başarısı: Ürün Döngüsü projenin tamamlanmasından sonra başlayan süreçtir. Bu süreç ürünün piyasaya sürülmesi, satış çalışmalarının yürütülmesi, reklam ve pazarlama faaliyetleri, satış sonrası destek hizmetleri, servis kalitesi ve süreçlerin iyileştirilmesi ile ürüne ait arıza ve sorun takibi, satış değerleri ile müşteri memnuniyet oranlarının izlenmesini içermektedir.

Ayrıca proje sürecinde çok başarılı olarak yürütülmemiş bir ürünün piyasaya sunulduğunda başarılı olma şansı da vardır. Zira piyasanın ürüne ihtiyacı, firmanın sektöre hakim olması ile teknolojik yenilik ve müşteri gereksinimleri nedeniyle ürün çok satabilir.

2- Proje Başarısı: Ürünün teklif ve fikir aşamasından gerçeğe dönüştüğü sürecin tamamı aslına proje süreci içerisinde yer almaktadır. Proje döngüsünün bitmesiyle ürün döngüsü başlamaktadır. Proje Başarısını ise işte bu süreç içerisindeki ana hedeflerin (Kapsam, Zaman, Maliyet ve dolasyısıla Kalite) başarısı olarak tanımlayabiliriz.

3- Proje Yönetim Başarısı (Metot,Yöntem): Proje Yönetim Başarısını ise proje döngüsü içerisinde hedefe ulaşmak amacıyla yaptığımız tüm çalışmaları proje yönetim mantığına uygun olarak yapıp yapmadığımızı ifade etmektedir. Bu çalışmalar projenin başlatılması, planlanması, yürütülmesi, izlenmesi ve kontrolü ile kapatılması süreçlerinin tümünü kapsar. Ayrıca 10 adet bilgi yönetim alanı olan Entegrasyon, Kapsam, Zaman, Maliyet, Kalite, İnsan Kaynakları, İletişim, Risk, Tedarik ve Paydaş Yönetimi alanlarını içermektedir. İşte hem zaman hem de bilgi alanları ne kadar başarılı ve etkin bir şekilde yönetilirse bu proje yönetim başarısı olarak hanemize yazılır. Buradaki metot ve yöntemlere uygun gittiğiniz takdirde projede işlerin ne kadar kolay izlenebildiğini ve kontrolünüz altında olduğunu göreceğinize eminim.

proje_965315137

Projenizin başarıya ulaşması için;

1- Proje Sponsoru ve üst yönetimin proje olan desteğini canlı tutmalısınız,

2- Proje Sponsoru, üst yönetim ve proje yönlendirme komitesini devamlı olarak proje ilerlemeleri hakkında bilgilendirin,

3- Projede iletişimden yana olan kişi olup özellikle proje ekibi ve tüm paydaşlarla devamlı iletişim içinde olun,

4- Detaylı ve etkin bir proje planı oluşturun (Unutmayın başarılı bir proje detaylı proje planı oluşturmaktan geçer),

5- Yapılması gereken çalışmaları ve aktiviteleri devamlı kontrol ederek güncelleyin,

6- Riskleri proje planı aşamasında belirleyin ve soruna dönüşmesi durumuna karşı Risk Yanıt Planlarınız hazır olsun,

7- Proje Sponsoru, Proje ekibi ve tüm paydaşları projenin ilerlemeleri konusunda devamlı olarak bilgilendirin,

8- Paydaşların ve özellikle fonksiyonel birimde çalışanların projeye olan ilgisini arttırmak için projenin onlara sağlayacağı faydaları anlatın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: