Proje Süreçlerinde Etkileşim-Zaman Grafiği

karşılaştırma

Proje Başlatma Belgesini yayınladığımız anda artık projemizi ilerletmeye koyulduk demektir. Buradaki en önemli Süreç olarak karşımıza Planlama gelmektedir.

Maalesef planlama aşamasına gereken önem verilmediğinden dolayı bir çok proje plansız ilerlemek durumunda kalmıştır. Tamamen kervan yolda düzelir mantığıyla hareket edildiğinde de karşımıza hiç öngöremediğimiz bir çok sorun ortaya çıkmaktadır.

İşte bu muhtemel sorunları öncesinde en aza indirmek hatta yok etmek için planlamaya gereken önemi vermek yeterli olacaktır.

Planlamanın, proje yönetiminin % 50 si olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz sanırsam.

Aynen bir işe inanmanın başarmanın yarısı olduğunu söylediğimiz gibi planlama da inanmak kadar önemli.

Yukarıda belirtmiş olduğum grafik ise bize proje süreçlerindeki etkileşim düzeylerimizi gösteriyor.

Projenin başlangıcında çok fazla paydaşla kontakta olmadığımız için etkileşim oranı düşük seviyededir. Ancak Planlama döneminde Proje Yöneticisi olarak tüm paydaşlarla iletişim halinde olduğumuz, beyin fırtınası toplantıları ve çalıştayları düzenlediğimiz için son derece aktif bir dönem geçiririz.

Sonraki süreçte yani projenin yürütülmesinde ise etkileşim düzeyimiz en üst seviyeye gelir. Bu süreç tüm proje paydaşları ile temas halinde olup aktiviteleri takip ettiğimiz dönemdir.

Dikkat ederseniz İzleme-Kontrol sürecinin grafik üzerindeki yatay seyri çok daha fazla zamanı içermektedir. Bunun nedeni ise projenin başlangıcından kapanışına kadar geçen sürede Proje Yöneticisi bir yandan da projenin ilerleyişini kontrol etmektedir. Ancak etkileşim düzeyi daha alt seviyededir. Çünkü izleme ve kontrol sürecinde daha çok uzaktan izleme ve raporlama yapmaktayız.

Son sürecimiz olan Kapanış aşamasında ise etkileşim düzeyimiz bir pik noktasına çıkmakta ve sönümlenmektedir. Bunun nedeni de bu pik sırasında Proje Kapanış Dokümanları, Alınan Ders Dokümanları kaydedilmektedir. Bu aksiyonlar sırasında Proje Yöneticisi görüşebildiği kadar proje paydaşıyla temasa geçmektedir.

Bu grafik bize proje süreçlerini biraz daha irdelememiz ve proje yönetim mantığına bir üst perdeden bakabilmemiz sağlamaktadır.

Başarılı projeler dileklerimle…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: