Geleceğin Meslekleri

11072013081753-HURRYE~1

Zamanın hızla akıp geçtiği günümüzde insanoğlunun ihtiyaçları çok hızlı bir şekilde değişmekte, her yıl bazı meslekler tarihin tozlu sayfalarına gömülürken yeni yeni iş alanları ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında bazı meslekler var ki önümüzdeki yıllara belki de damgasını vuracak ve vazgeçilmez kişileri yetiştirecek. Aynı doktorlar gibi insanoğlunun varlığı boyunca hiç ölmeyecek meslekler gibi…

Bu mesleklere ve detaylarına biraz bakalım isterseniz:

1- Şehir Planlamacısı:

simcity

Şehirlerdeki nüfusların artması yaşamı daha da içinden çıkılmaz hale getirmekte. Bu nedenle şehirlerin her türlü etkinlik ve ihtiyaçları için planlaması da zorlaşmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da bir çok şehir yeniden planlamaya zaruri gereksinim duymakta olup Şehir Planlamacılarına çok iş düşeceğini söylersem yanlış söylemiş olmam sanırım.

2- İnternet Güvenliği:

images (8)

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en büyük problemlerden biri haline gelen internet üzerinde yapılan ticari ve bilgi hırsızlıklarıdır. Hackerların web ortamında müşterilerin banka hesaplarına illegal yollarla girebilmesi, müşteri bilgilerine kolayca ulaşabilmesi bu konuda ciddi önlemler almayı gerektirmektedir. Benzeri açıkların bu sektörde çalışacak bir çok insana önemli ölçüde paralar kazandıracağını söyleyebilirim.

3- Web Tasarımcısı:

images (7)

Web ortamında kendine ait kurumsal bir internet sitesi olmayan şirketler artık önemli sayıda müşteriyi kaybedebilmekte. Müşteriler artık ilk olarak alış veriş yapacağı şirketin internet sitesi olup olmadığına bakmakta, site içeriğini ve ürün yelpazesini detaylı bir şekilde incelemektedir. Artık şirketleri bırakın sade bir vatandaşın bile kendine ait web siteleri, blogları bulunmaktadır.

4- Tıp Araştırmacıları:

images (29)

Müthiş bir hızla gelişmekte olan teknolojiye paralel olarak a geliştirilen yeni nesil iyileşme yöntemleri bu alandaki en önemli kazanımlardır. Bununla beraber bu alanda araştırma yapanlar da manevi tatmin ve itibarın yanı sıra önemli derecede maddi getirilerin sahibi olacaklardır.

5- Veri Madenciliği ve Analistliği:

images (9)

Özellikle bankalar, telekom operatörleri, perakende firmaları gibi müşteriyle temasta olan ve büyük datalara sahip olan şirketler için en önemli kişiler Veri Analistleri olmaktadır. Şirketler hem müşteri verilerini hem de kendi sistem verilerinin incelenmesini, izlenmesini ve raporlanabilmesini istemektedirler. Hatta buradan çıkan verilerin değişimi özellikle finans kuruluşları için saniyeler mertebesinde kritik öneme sahip olabilmektedir.

6- Yetenek Avcıları: 

Artık bir çok sektörde parlayan, önü açık kişileri arayan bulan ve onların önünü açan kişiler mevcut: Yetenek Avcıları (Head Hunters). Bu kişileri çalıştıkları alan ne olursa olsun (spor, eğlence vb.) gelecek vadeden gençleri fark edip bunların önünü açmaktadır.

7- Haber Analistliği: 

images (1)

İnternet haberciliği ekmeğini haber peşinde koşarak kazananlar için yeni alan yeni bir ortam sunmaktadır. İşte hem internet haberlerinde hem de haberin seçimi ve düzenlenmesi aşamasında Haber Analistlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Haberin kaynağını doğrulayan, izleyen, haberin içeriğini hazırlayan ve son halini veren kişilerin sektörde aranan kişiler olabileceğini söyleyebilirim.

8- Kod Kırıcılar:

images (3)

Bilgisayarların hayatımızın her alanına girmesinden bu yana her şirket için önemli kişiler haline gelen kod kırıcılar veya yazılımcılardır.

9- Bilgi Mühendisliği:

bilgisayarlar-bilisim-sistemleri

Özellikle son 15 yılda olduğu gibi sistemlerde bulunana veriyi efektif şekilde saklayabilen ve kullanabilen Bilgi/Bilgisayar Mühendisleri gene ileride de aranan kişiler olmaya hiç kuşkusuz devam edecektir.

10- Genetik Bilimleri: 

images (6)

Tıpta kalıtsal hastalıkların tanısının konulması ve tedavisinin gerçekleştirilmesi için çalışmalar hızla artarken bir yandan da istenilen bitki ve hayvanların yetiştirilebilmesi imkanı sunulabilmektedir. Bu da ileride çok aranılacak kişiler olarak Genetik bilimcilerin olduğunu ortaya koymaktadır.

11- Psikoloji:

psikoloji

Ülkemizde hızla gelişen bir alan olan Psikolojiden mezun olan kişiler; insan kaynakları, pazarlama ve denetim şirketleri ve farklı kurumlarda araştırmacı olarak çalışabilmektedir. Ayrıca asli görevleri olan insanların sorunlarına çare bulmak ve onları yönlendirme görevlerine de devam edebilmektedir. Teknolojinin hızla gelişmesi ile iyice asosyalleşen ve yalnızlaşan kişilerin artması ile psikologlara olan ihtiyacın da artacağını öngörebiliriz.

12- Estetik Cerrahi:

images

İnsanların ve özellikle de bayanların dış görünümlerine gösterdiği ilgi sürdükçe bu alanın daha da gelişebileceğini söyleyebilirim.

Bu mesleklerin dışında Koruyucu Hekimlik, Güvenlik Hizmetleri, Uluslararası Hukuk,  Fiziksel İyileştirme Uzmanlığı, Diyetisyenlik, Danışmanlık, Gıda ve Beslenme Uzmanlığı, Gayrimenkul Uzmanlığı gibi meslekler de geleceğin meslekleri olmaya aday….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: