Proje Yönetiminin Tarihi Gelişimi

first people

Artık hayatımızın her alanına girmiş olan Proje Yönetiminin iş hayatı ile beraber günlük hayatımızdaki önemini de çok iyi anlamaktayız. Proje Yönetimi eğitimi almış hatta bunu sertifikalandırmış bireyler bu konuda daha dikkatli olmakla beraber aslında her birimiz hayatın her alanında istemeden de olsa projeler yönetmiş oluyoruz. İşte metodolojisine dikkat ettiğimiz bu anlayışın doğuşuna hep beraber bakalım:

Proje Yönetimi medeniyetlerin ilk tarihi kadar eskidir. Dolayısıyla bu anlayışın metodolojisinin oluşması ve kurallarının belirlenmesi tabi ki daha yakın dönemlerde olmuştur. Özellikle 18. ve 19. yy kadar olan dönemde en önemli proje yönetimi örnekleri inşaat ve mimari alanda gösterilebilir. Buna da en güzel ve en eski proje olarak Mısır Piramitlerinin yapılışını gösterebiliriz. Bunun dışında medeniyetin belirli dönemlerinde yapılmış olan Çin Seddi, Machu Picchu Şehri (Peru) ve Petra Şehirini (Ürdün) de örnek verebiliriz.

Giza Piramitleri: 1- Keops Piramidi (Dünyanın 7 harikasından biri idi) 2- Kefren Piramidi 3- Mikerinos Piramidi

Giza project constructing up4

İlk Proje Yönetimi Danışmanı olarak Frederick Taylor 20. yy başlarında bilimsel yaklaşımlar getirdi. Taylor çalışmalarında daha çok verimliliğin arttırılması üzerinde yoğunlaştı. Taylor iş süreçlerinin bileşenlerini tek tek analiz ederek, iş planlamasını daha verimli hale getirdi. Mezarına bu çalışmalarından ötürü “Bilimsel Yönetimin Babası” yazılmıştır.

Henry Gantt (1861 – 1919) ise Taylor’ın yaklaşımını benimsemiş olup modern proje yönetimini geliştirmiş olan kişidir. Soyadından da anlaşıldığı üzere ünlü GANTT Şemasını 1917 yılında geliştirmiştir. Çalışmaları arasında, planlama kontrol teknikleri araçları olan Gantt Diyagramı, Görev Çubuğu ve Kilometre Taşı kavramları yer almaktadır. Ayrıca PERT (Program Evaluation and Review  Techniques) ve CPM (Critical Path Method) teknik ve metodları da Gantt’ın geliştirdiği metodlardı.

Gantt’ın  çalışmaları daha çok 1. Dünya Savaşı sırasında yürütülen donanma gemisi inşaatları üzerineydi. Gannt şemaları bir süreçteki tüm işlerin sıralama ve sürelerini görselleştiriyordu. Bu aracın MS Project geliştirilene kadar neredeyse 1 asır hiç değiştirilmediğini söyleyebiliriz.


1930 ve 1940’larda proje yönetimi terimi özellikle savunma ve silah sanayilerinde kullanılmaya başladı.  Ancak, ilk modern proje yönetiminin ABD askeri kuvvetleri tarafından atom bombasının geliştirildiği 1941 yılında tasarlanan Manhattan Projesi ile başladığı kabul ediliyor.

Amerika’da 1950’lerden önce projeler genellikle Gantt şemaları kullanılarak, standart bir metodoloji kullanılmadan yürütülüyordu. 1950’li yıllar ise modern Proje Yönetim çağının başlangıç noktası oldu.

hist.of.projectmng

Modern proje yönetimi teknikleri ise 19. Yüzyılın sonlarında  karmaşıklaşan iş yaşamı ile gelişen yönetim ilkelerinin  değişmesi ile elde edilmiştir. Özellikle bu dönemlerde gerçekleştirilen büyük  ölçekli devlet projeleri de proje yönetimi tekniklerinin gelişmesinde rol oynamıştır.

Proje’ nin kelime kökenine baktığımızda Latince ‘pro’ ve ‘jectum’ kelimelerinin birleşmesinde oluşur. ‘pro’ ön, ileri gibi anlamlara gelirken, ‘jectum’ ise fırlatmak, çıkarmak anlamlarına gelir. ‘projectum’ ileriye doğru fırlatma, çıkarma anlamlarını taşır.

Yönetim kelimesi ise Türkçe’de ‘yön’ ve ‘etmek’ kelimelerinin birleşiminden, yön göstermek, hedef göstermek temel anlamlarından gelir.

Bu kapsamda baktığımızda ise ‘proje yönetimi’ ileride yapılacak bir işin yönünün ve hedeflerinin belirlenmesi, izlenmesi ve kontrolünü içerir.

Akademik olarak anlamı ise; ‘sadece bir kez yapılan, belirli bir başlangıç ve bitiş tarihleri olan, hedefi ve amaç gözeten, kendine özgü işleri yer alan, ve tüm bu işlerin planlanması, yürütülmesi, izlenmesi ve kontrolü ile kapatılmasını barındıran süreçler bütünüdür.

Kaynaklar:

http://www.brighthub.com/office/project-management/articles/11643.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_management

http://civilengineerlink.com/history-project-management-2/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: