Çatışma Yönetimi Teknikleri

images (2)

Çatışmalar, çekişmeler ve anlaşmazlıklar projelerimizde, yaptığımız ortak çalışmalarda en sık karşılaştığımız konuların başında gelmektedir.

Özellikle Proje Yöneticileri bu sorunları çözmek için belki de vakitlerinin yarısını harcarlar. Veya bazen harcayamazlar. Ancak şunu söyleyebilirim ki her çözülen anlaşmazlık ve sorun sadece çözüme ulaşmakla kalmaz beraberinde ekibin ortak çalışmaları için de uygun zemini hazırlar.

Bence bir ekibin uyumlu bir şekilde verimli ve efektif çalışabilmesi sırasıyla “Karşılıklı Güvene”, “Anlayışa-Empatiye”, “Ortak Hedefler Peşinde Koşmaya” bağlıdır.

Özellikle farklı birimlerden gelen proje ekiplerinin birarada çalıştırılması çok daha zordur. Burada bir çok etkeni göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin, ekibe kattığınız bir ekip üyesi farklı bir fonksiyonel yöneticiye (müdüre) bağlıdır ve doğrudan ona raporlar. Ancak sadece proje için size raporlayacaktır -raporlaması beklenir- ama idealde bu gerçekleşmeyebilir. Özellikle bu tür çalışanlarınızı takım içerisinde tutmanın yollarını aramanız gerek.

İlk önce Ekip oluşturma aşamalarına bakacak olursak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1- Oluşum (Forming) Aşaması

2- Karışma (Storming) Aşaması

3- Düzenlenme (Norming) Aşaması

4- Çalışma (Performing) Aşaması

5- Çözülme (Adjourning) Aşaması

Ekibinizi oluştururken yukarıdaki aşamaları birer birer yaşarsınız. En sonunda “Çözülme Aşaması” ile ekibiniz oluşmuş olur.

Özellikle “Karışma Aşaması” sırasında ekip üyeleri birbirlerini ilk kez gördüklerinden bir çok anlaşmazlık yaşanacaktır.

images (3)

 

Tabi ki çatışmalar sadece ekip kurma çalışmaları sırasında yaşanmaz. Projelerde ortak yapılan işlerde de bir çok kez sorunlar yaşanabilir. Bu çatışmaların en başında da kişisel anlaşmazlıklar gelmektedir. Bazı çalışanlar sadece kendilerinin sevmediği başka bir ekip üyesi yer aldığından dolayı bile sorunlar çıkarabilmektedir. Kişisel problemlerin yanısıra projelerde en çok çatışma sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Projelerde Çatışmaların En Önemli Sebepleri:

1- Kişisel Problemler

2- Zaman kısıtları olması

3- Kaynak Yetersizlikleri (İnsan ve Malzeme Kaynakları)

4- Projelerde Önceliklendirmeler

İşte yaşanan sorunları çözmek Proje Yöneticisi veya o ekibin lideri ne kadar kısa zamanda çözerse o kadar faydalı olacaktır. Gereksiz yere uzayan çatışmalar hem diğer ekip üyelerinin motivasyonunu düşürmekte hem de işler ya yarım kalmakta ya da çok kaliteli çıkmamaktadır.

ong project8

Çözümler:

1- Proje Yöneticisi, kişisel problemleri çözerken iki çalışanı ayrı bir ortamda görüştürür ve aralarındaki problemleri çözmesini isteyebilir. Eğer bu iki çalışan buna karşı gelirse o zaman ya bu kişileri ekip dışına alabilir ya da fonksiyonel yöneticisiyle iletişime geçebilir.

2- Eğer zaman kısıtından dolayı sorunlar yaşanıyorsa o zaman Proje Yöneticisi, ekibe ara zaman bitiş tarihleri (deadline) vererek projeyi takip edebilir. Bu sayede Önemli Kilometre Taşları da ortaya çıkar. Ekip üzerindeki zaman baskısı da bir nebze olsun azaltılmış olur.

3- Eğer kaynak sıkıntısı yaşanıyorsa, Proje Yöneticisi insan kaynağı için İK departmanıyla, malzeme desteği için de Satınalma birimleriyle iletişimde olmalıdır. Buradaki işlemleri hızlandırarak sonuca ulaşılmasını sağlamalıdır.

4- Eğer projenin önceliklendirmeleri ile ilgili sorunlar yaşanıyorsa bu konuda Proje Yöneticisinin kişisel etkinliği çok önemlidir. Zira ekibi Proje Önceliklerine ve Proje Hedeflerine kanalize etme yetisine sahip olmalıdır. Proje hedeflerine odaklanmış bir ekip her zaman çok başarılı olacaktır. Hem gerçek bir ekip gibi bir arada çalışır ve sorunlara göğüs gererler hem de proje müşterinin istediği ürünleri çıkarmaya bir adım daha yaklaşır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: