Proje: Olmak yada Olmamak

Proje nedir? ne değildir? Hangi işler operasyondur hangileri de projedir bunlara bakalım.

ProjeYonetimi1

Projeleri diğer çalışmalardan ayıran en önemli özellikleri benzersiz, sınırlı süreli ve kendine özgü dinamikleri olan çalışmalar bütünü olarak sıralamak mümkündür.

Bu 3 unsuru örneklerle anlatmak daha anlaşılır kılacaktır.

1- Örneğin bir iki ayrı inşaatı düşünün. İkisi de 5 katlı, 120 m2 lik 10 daireden oluşuyor ve tüm çizimleri aynı. İçinde kullanılan malzemeler de aynı olsun. Bu iki proje birbirinin aynısıdır diyebilir misiniz?

Cevap: Tabi ki Hayır. Her şeyi aynı gibi görünse de detaya indiğinizde her noktanın farklı durumları olduğunu anlarız. Mesela iki inşaatın fiziki temeli, sahası birbirinden farklı olacaktır. İki temeldeki kaya, kum oranları farklıdır. Gene binayı yaparken kullanılan çimento/kum/su oranları birebir aynıdır demek zordur. Son bir örneği de şöyle verebiliriz. Her iki projede kullanılan ürün/malzemelerin satın alma süreçleri de birbirinden farklı olacaktır.

2- Diğer bir örnek “Sınırlı Süreli” özelliği için verelim: Her projenin bir başlangıç ve bitiş zamanı olacaktır. İki proje aynı anda başlayabilir ancak aynı anda bitemeyebilir. Fakat ikisinin de mutlaka biteceği bir zaman olacaktır. Belirli bir bitiş zamanı (deadline) olmayan çalışmalar bütününe “Operasyonel Faaliyetler” deriz. Örneğin, Arıza çözümleri, şikayet çözümleri, seri üretimler vb…

3- Projenin “Kendine Özgü” olmasında kasıt ise her projede kullanılan alanların ve yapılan çalışmaların başka bir projeye benzemeyeceğidir. Genel olarak bakıldığında aynı gibi görünen işler aslında detayda birbirinden çok farklı işlerdir. Çünkü her birinin Kapsamı, Zamanı, Maliyeti, İnsan Kaynağı, Riski ve Tedarik süreçleri birbirinden farklı olacaktır. Bir proje bütçesinin altında biterken başka bir proje bütçeyi aşabilir.

Bu 3 önemli unsur yapılan bir çalışmanın Proje olup olmadığını anlamanızı sağlar. İşte ilk aşamada o işin proje olduğunu anlarsanız bundan sonra Proje Yönetim Yaklaşımlarını (PMI metodolojilerini) uygulayabilirsiniz demektir.

Başarılı projeler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: