Başarılı Bir Proje Yönetim Planının Getirdikleri

plan

Proje Yönetiminin olmazsa olmazı detaylı hazırlanmış bir Proje Planıdır. Eğer projeye uygun bir plan hazırlamışsanız projenin % 50 sini tamamlamışsınız demektir…

Proje Yönetim Planı, PMBOK (Proje Yönetimi Bilgi Birikimi) Kılavuzundaki en önemli belge konumundadır. Çünkü bu plan proje esnasında karşınıza çıkabilecek olan her şeye kılavuzluk edecektir. Ayrıca tüm bilgi alanlarına dayalıdır.

Proje Yönetim Planı daha çok projede karşılaşılacak olan problemlerden oluşur. Proje Planı da işte bu problemlere karşı neler yapmanız gerektiğini veya nasıl yok etmeniz gerektiğini içerir.

Proje Yönetim Planının Geliştirilmesi sürecinde projenizle ilgili tüm bilgileri tek bir noktaya doğruya organize edersiniz ki bu sayede tüm proje paydaşları proje hedeflerinin ne yönde olduğunu bilirler.

Proje Yönetim Planının Geliştirilmesi Adımındaki,

Girdilerimiz:

1- Planlama Süreçlerinin Çıktıları: Tüm bilgi alanlarındaki süreçlerde oluşturulan planlar Proje Yönetim Planını oluşturur.

2- Organizasyonel Süreç Varlıkları: Projemiz için üst seviye gereksinimlerin hepsini listeler.

3- Çevresel İşletme Faktörleri: Şirketinizin personel yönetimi kılavuzu ve paydaş risk toleransları buradadır.

Araçlar:

1- Uzman Görüşü: Girdiler olarak toplanan Proje Planları deneyime dayalı olarak uzman görüşü ile bir araya getirilir.

Çıktılar:

1- Proje Yönetim Planı: Bu süreç grubu projeyi nasıl yerine getireceğimizi belirlediğimiz yerdir. Çünkü iş yapmak üzere ekibi çalışmalara dahil etmeden hemen önce bir plan belirlememiz gerekir. Proje süresince karşılaşabileceğiniz her tür sorun veya konu hakkında çalıştığınız ve projeyi mümkün olan en az hata ile tamamlamak için ilerleme planı belirlediğiniz yerdir.

Ayrıca oluşabilecek her tür değişikliği de nasıl ele alacağımızı da burada belirleriz.

Proje Yönetim Planı tek bir belge olup buna bağlı alt planlardan oluşmaktadır. Bunlar; Kapsam Yönetimi, Zaman Yönetimi, Maliyet Yönetimi, Kalite Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İletişim Yönetimi, Risk Yönetimi ve Tedarik Yönetimidir.

Proje Yönetim Planı sizin için ana araç olup tamamen problemleri planlamak ve ortaya çıktığında bu problemler için nasıl önlem almanız gerektiği bilgilerini içerir.

Eğer mevcutta devam eden bir projeyi devraldıysanız ve bir proje planı yoksa ya da güncel değilse yapmanız gereken ilk iş; hatasız, güncel ve detaylı bir plan hazırlamak olmalıdır.

Friday-Funny_thumb_377C0C12Risklere karşı alt plan olarak Risk Yönetim Planı oluşturulur. Amacı da projeyi yürütürken karşılaşabileceğiniz her türlü sorunu önceden planladığınız ve hazırladığını cevaplarla önlemini almanızdır.

İletişim Yönetim Planı ile de projedeki paydaşlarla nasıl iletişim kurulacağı, nasıl ve ne sıklıkta bilgilendirme yapılacağı belirlenir. Paydaşların telefonları ve iletişim bilgileri eklenerek ve iletişimde sorunlar yaşamamak adına not alınması gereken her konu dahil edilir.

Proje Yönetim Planı ayrıca bazı Temel Çizgilere sahiptir. Bu temel çizgiler proje için kullanabileceğiniz ve özellikle Üçlü Sac Ayağına benzettiğim Kapsam, Zaman ve Maliyet üçlüsüdür. Bu çizgileri izlemeniz projenin hedeflere doğru şekilde gidişatı için olmazsa olmazlarımızdır. Bu çizgileri devamlı olarak takip ediyor olmanız gerekecektir.

Dont-get-left-behind-in-Project-ManagementZaman Çizelgesi Yönetim Planı size, zaman çizelgesine getirilen, güncellenmiş son teslim tarihleri veya kilometre taşları gibi değişimlerle nasıl baş edeceğimizi gösterir.

Kalite Yönetim Planı bir ürün, müşteri yada alıcının istediği standartlara ulaşılamadığında karşılaşılabilecek problemlerin üstünden gelmemizi sağlar.

İnsan Kaynakları Yönetim Planı, projenize atanmış olan paydaşlar ve çalışanlarla ilgili ortaya çıkabilecek değişiklikler ve sorunlar ile ek personel ihtiyacı ve kısıtların tespit edilip bunlarla ilgilenmenizi kolaylaştıran bir plandır.

Tedarik Yönetim Planı ise şirket dışındaki tedarikçi firmalarla ilgilenmenizi amaçlar ve bu konuda uyulması gereken kuralları belirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: