Buzdağı (Iceberg) Projesi

BuzdağıProjesi

Proje Yönetimi sırasında takip ettiğimiz önemli maddeleri resimde görebilirsiniz. Proje Yöneticisi olarak bir çoğunu takip ettiğimizi ve idare ettiğimizi düşünebiliriz ama hiç bir şey göründüğü gibi değildir aslında….

Proje Yönetiminde “Üçlü Sac Ayağı” benzetmesi yaptığım ana konularımız ve devamlı takip ettiğimiz maddeler : Kapsam, Zaman, Maliyet üçlüsüdür. Bunların her biri birbirine bağlı olup ters orantılı olarak değişkenlik gösterir. Şöyle ki; Siz projenin kapsamını genişletirseniz belirli bir zaman dilimi içinde bu işleri bitirebilmek için ekstra kaynak (İnsan kaynağı veya maddi kaynak) ayırmanız gerekir ki bu maliyetin artması demek olacaktır. Veya siz projenin zamanını daralttınız yani proje bitiş tarihini (deadline) önce çektiniz diyelim eğer sınırlı bütçeniz de varsa kapsamda değişikliğe gitmeniz gerekecektir.

Bu üçlünün dışında en çok kontrol ettiğimiz bilgi alanının “Kaynaklar” olduğunu söyleyebilirim. Bu kaynaklar da genelde insan kaynağıdır. Matris bir organizasyon yapısında Proje Yöneticisine insan kaynağını yönetme yetkisi tam olarak verilmez. Burada fonksiyonel yöneticiye bağımlılık vardır. Ama Proje Bazlı çalışan şirketlerde tüm yetkiler Proje Yöneticisinde olduğu için hepsini yönetme yetkisi vardır.

Bu maddelerin dışında görünür olarak takip ettiğimiz alanın “Kalite” olduğunu söyleyebilirim. Aslında yönetiriz ama ne zaman? Genelde projenin sonlarına doğru. Projenin sonuna doğru yapılan “Kalite Kontroller” hazırlanan prototipler üzerinde yapılır ve kontrolden geçemezse bize ekstra maliyet olarak yansır.

Gelelim projelerin ilerleyen safhalarında karşımıza çıkan buz dağının  görünmeyen kısmına. Bunlar da aslında yönettiğimiz görünen alanların içinde yer alırlar. Ama proje yönetimi sırasında bu işlerle o kadar çok uğraşırız ki hiç farkında bile olmayız. Bu alanlar karşımıza genelde sorun olarak yada belirsiz konular olarak gelir. Örneğin ekibin motivasyonunun sağlanması, birbiriyle uyum içinde çalışması yani adaptasyonu bir sorun ortaya çıktığında fark edilir. Ekip yönetiminde olmazsa olmaz maddeler bunlardır. Ekibi oluşturma aşamasında tam randımanlı çalışmasına kadar geçen sürede Proje Yöneticisi aktif olarak rol oynar.

Bunun dışında bırakın projenin paydaşlarını, projenin çekirdek ekibi içinde dahi kişisel çekişmeler yaşanır. Birbirine küsen, alınan çalışanlar dahi göreceksiniz. Eğer bu kişiler size bağlı olarak çalışıyorsa motivasyonlarını yükseltmek konusunda biraz daha şanslısınız demektir. Yok eğer bu kişiler size geçici süre atanmış ve proje dışında operasyonel işleri de varsa işiniz biraz daha zordur.

Eğer uluslararası bir proje yönetiyorsanız bu maddelere bir de kültürel farklılıkları da ekleyebiliriz. Hayat görüşlerinin dışında dilleri de farklı olan bir çok insanı aynı projede ortak hedeflere odaklamak çok zordur. Böyle bir projeye atandıysanız yapacağınız ilk iş çok iyi bir İletişim Planı hazırlamak ve nasıl iletişim sağlanacağının kurallarını çizmek olmalıdır. Dil farklılıkların önüne geçmek için önlem almalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: