İletişim Yönetimi ve Güç/Çıkar Tablosu

indir

İLETİŞİM YÖNETİMİ

İletişimin Anatomisi:

Ekibinizden olsun veya olmasın kişilerle iletişim kurarken iletmek istediğimiz mesajı karşı tarafın anlayabilmesi için bir telefon görüşmesine, bir belgeye veya yazışma cihazlarına ihtiyaç duyarsınız. Hatta bazen mesajı başka bir dile kodlamanız da gerekir. Karşı taraf olan ekibiniz de bu mesajı deşifre ettiğinde anlayacaktır.

Mesajın gönderildiği ortama kanal denilir. Ve görüşme sırasında ortaya çıkabilecek sorun ve problemlerle mesaj karşı tarafa istenildiği kalitede gönderilmeyebilir. Buna da parazit adı verilir.

 

iletişim  nedir

 

 

İletişim Yönetimi Süreçleri

İletişim süresince her türlü sorunlar karşılaşmak mümkündür. Mesajı alan kişi yanlış kişi olabilir, mesaj iletimi sırasında sorunlar olabilir, mesaj yanlış kodlanabilir ya da yanlış deşifre edilebilir ve okunamayabilir. Dolayısıyla mesaj amacına ulaşamayacaktır.

Bir Proje Yöneticisinin işinin % 90’ı İletişim üzerine kuruludur diyebilirim. Bu nedenle ne kadar iyi bir iletişim planı hazırlanır ve buna uyulursa proje yöneticisinin işi kolaylaşacaktır. Ayrıca projedeki paydaşların iletişimi aynı oranda sağlıklı ve etkin olacaktır.

Aşağıda detayını paylaştığım İletişim Yönetimi Süreçleri işte tüm bu sorunları ortadan kaldırıp idealde istenilen proje iletişimini kurmanıza yardımcı olacaktır.

13.1 Paydaşların Belirlenmesi (PMBOK 4 Versiyonunda 10.1 İletişim Bilgi Alanında Yer Almaktadır):

Projeye dahil olacak olan paydaşların ve proje ekiplerinin ilk kez netleştirildiği zaman dilimidir. Başlangıç Süreç grubunda yer alır. Bu noktadaki en önemli çıktımız olan Proje Listesini oluşturmak için de Paydaş Analizi metodunu kullanacağız. Ayrıca en önemli ayrıntı hiçbir proje paydaşının atlanmaması gerekliliğidir. Zira başta önemsemediğiniz kişiler olabilir ve bunlar daha sonra çok önemli bir noktaya gelebilecek ve hatta projeniz için olmazsa olmaz paydaş olabilirler.

Not: Paydaş Analizi sırasında tüm paydaşları yazabilmek ve onları proje için önem sırasına göre konumlandırabilmek için Güç/Çıkar Tablosunu kullanabilirsiniz. Tablodaki 4 alana uygun paydaşların ismini yazmanız gerek. Burada dikkat çekmek istediğim alan Gücü ve Çıkarı Yüksek olan kişilere çok dikkat etmeniz gerektiğidir. Bu kişileri hem devamlı bilgilendiriyor olmanız hem de projeye karşı olan ilgilerini üst seviyede tutmanız gerekecektir. Bu alana örnek olarak; Proje Direktörü, Proje Sponsoru ve Projeden çıkarı olan ana paydaşları verebilirim. Bu tabloyu kullanmaya başladıkça ne kadar faydalı olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Aşağıda örneğini görebilirsiniz.

güççıkartablosu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: