Projelerde Yaratıcı Süreç Analizi

yaratıcı süreç

Son zamanlarda en çok paylaşılan ilginç bir süreç tasarımını sizinle paylaşmak istedim: Projelerde Yaratıcı Süreç.

Gerçek bir proje yönetiminde tabi ki olmasını istemediğimiz ama bir çok projede maalesef gerçek olan bir süreç bu.

Projelerdeki bir çok işimizi maalesef detaylı olmasını bırakın plansız bir şekilde yapıyoruz. İyi bir proje için işin % 50 sini Proje Planı oluşturmaktadır. Detaylı ve tüm kuralları belirlenmiş bir plan işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Diyeceksiniz ki her şey istenildiği gibi gitmedi ve riskler gerçekleşti. İşte o zaman da zaten Proje Planı içinde belirlediğiniz Risk Yanıt Planları ile bunlara karşı zaten önlemleriniz hazır demektir.

Çizilen bu süreçte dikkati çeken diğer bir noktada “kırmızı” renk ile belirtilen “Hallederiz” süreci. Burada işler genelde üstünkörü ve yüzeysel olarak geçilmekte ve Hallederiz Abi yaklaşımı ile ilerlenmektedir. Ortada duran bir çok sorun ise halı altına süpürülmektedir.

Eee tabi sonlara doğru yaklaşınca hele bir de zaman kısıtı varsa işte o zaman görün proje ekibi nasıl çalışıyor. Diğer bütün operasyonel işler bırakılır herkesin işi gücü o proje olur.  İşte bu döneme verebileceğimiz diğer bir isim de sanırım “Yumurta Kapıya Dayanınca” olabilir  🙂

finallerle-ilgili-karikaturler-yumurta-kapiya-dayaninca

İşte “Çılgınca Çalışılan Süre” olan son dönemde artık herkesin işi gücü bu proje olmuştur ve ortaya son dakikada bir ürün, prototip ya da hizmet çıkarılır. Ve tabi ki son anda çıkarılan bu üründe kaliteden de ödün verilmiştir.

Müşteriden onay alınması noktasında bu prototip % 90 olasılıkla da geri dönecektir. Bu da bize ekstra zaman, maliyet kaybı olarak geri döner.

İşte proje yönetimindeki süreçlerin “Başlangıç, Planlama, Yürütme, İzleme-Kontrol ve Kapanış” şeklinde olması boşuna değildir. Bu sürece ve planlara ne kadar çok uyulursa işler o kadar yolunda gidecektir. Tabi ki sorunlar pürüzler ortaya çıkar. Ama hepsinin yanıtları ve çözümleri hazır olduğu için bunları da kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Son söz olarak şunu söyleyebilirim ki, Projelerde Yaratıcı Süreç aramayı bırakıp bildiğimiz Proje Yönetim Süreçlerinde ilerlemeye çalışalım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: