Networking Konusunda Hatayı Nerede Yapıyoruz?

networking

Networking, iş hayatı için çok öneml bir konu. Birçok iş bağlantısını iş ağlarımız, tanıdıklarımız sayesinde kuruyoruz. Çevremiz bize yeni kapılar açıp, daha fazla insana ulaşmamızı sağlayabiliyor.

İş hayatındaki kişiler ve şirketler çevreleri ve çevrelerine etkileri kadar güçlüler. Bu yüzden çevrenizi geliştirmek için, çaba sarf  etmek, networking yapmak çok önemli. Fakat böyle önemli bir konuda bazı insanlar başarılı olamıyorlar. Networking konusunda başarısız oluyorlar. İsterseniz gelin bu başarısızlık nedenlerine birlikte bakalım:

1)Acele etmek

Seminer, konferans gibi geniş katılımlı buluşmalar, networking için çok önemli. Bu etkinliklere katılıp çok sayıda insanla tanışabilir, iş kapasitenizi arttırabilirsiniz. Fakat abartıya kaçmamak şartıyla. Bazı insanlar bu konuda dozu ayarlayamıyor.

Onları hemen tanıyabilirsiniz. Ellerinde kartvizitleri sizinle bir an önce kartvizit değişimi yapmak için beklerler. Networkingi kartvizit değiştirmek olarak görürler. Gün sonunda ellerinde birçok kartvizit olur. Ama somut bir adım atamamış olurlar.

Networking uzun soluklu bir süreçtir. Emek vermek, zaman harcamak gerekir. Kısa yoldan sonuç almak mümkün değildir. Acele eder, bu süreci kısaltmaya çalışırsanız, bu süreçte başarısız olursunuz.

2)Çok kişiye ulaşmak

Sanıldığının aksine networking çok kişiye ulaşmak değildir. Doğru insanlarla bağlantılar kurmaktır. Size fayda sağlamayacak, sizin fayda sağlayamayacağınız çok sayıda kişiye ulaşmak sizi bir sonuca ulaştırmaz.

Networkingde önemli olan doğru insanlar, güçlü ve sağlıklı bağlantılar kurmak. O yüzden önemli olan nicelik değil, nitelik. Çok kişiye ulaşmaya çalışır, nitelik kısmını ihmal ederseniz etki gücü zayıf bir çevreniz olur. Bu da size yeterince fayda sağlamaz.

3)Aşırı çıkarcılık

Networking konusunda yapılan diğer hata, aşırıcı cıkarcı bir yaklaşımdır. Çıkarlarınızı başka insanların çıkarlarının üzerinde tutarsanız, insanlar bunu hemen anlarlar. Ve sizi çevrelerinden uzaklaştırırlar.

Networkingde amaç karşılıklı fayda sağlamaktır. Sadece kendi çıkarlarınızı düşünür ve bunun için çaba sarf ederseniz başarısız olursunuz. Sadece kendi çıkarını düşünen bir kişi kısa zamanda tek kalmaya mahkumdur.

4)Güven vermemek

İnsanların ilişkilerinde ilk dikkat ettikleri faktör, güvendir. Karşılarındaki insana güven duymazlarsa ondan uzaklaşırlar. O yüzden networking konusunda güven çok önemlidir. Karşınızdaki insana güveni hissettirmezseniz, sağlıklı bir bağlantı kuramazsınız. Karşı tarafa güveni hissettirmek için ise, tutarlı hareket etmek, davranışlarınız ve söylediklerinizin uyumlu olması şarttır.

5)Bağlantıları dışarı aktarmamak

Networking  uzun soluklu ve dinamik bir süreçtir. İnsanlarla bağlantı kurmak tek başına yeterli değildir. Çoğu insan pasif bağlantı sorunu yaşar. Çevrelerini genişletirler, birçok insanla tanışırlar. Fakat devamını getirmezler. Böyle olunca da yaptıkları çalışmalar yarıda kalmış olur.

Networkingde başarılı olmak için bağlantıları dışarı aktarmak ve aktif olarak tazelemek gerekir. İnsanlarla birlikte işler yaptıkça, karşılıklı olarak fayda sağladıkça ilişkiler güçlenir. Dostluklar artar. Hem sizin başarınız hem de çevrenizdeki insanların başarısı ivme kazanır.

Networking iyi değerlendirildiğinde iş hayatı için önemli bir güç. O yüzden networkingin temellerini iyi bilip, ilişkileri bu temeller üzerine inşa etmek gerekir. Bu sayede iş  ve özel hayatınızda daha başarılı olabilir. Birçok sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

 

Not: Networking konusunda daha detaylı bilgi edinmek için Networking Neden Önemlidir?Adlı yazıyı da okuyabilirsiniz.

 

Kaynak:  http://markafikirleri.com/networking-konusunda-hatayi-nerede-yapiyoruz/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: