Linkedin Kullanırken Yapılan 7 Hata

 

linkedin_kullanimi_

5 yıllık geçmi olan Linkedin; profesyonel verenleri, çalışanları,  ve staj arayanları bir araya getiren çok önemli bir sosyal ağ artık. Bugün birçok çalışan, Linkedin kullanıyor. Kullanıyor ama ne kadar doğru kullanıyor?

Uzmanlar, Linkedin hesaplarında birçok hata yapıldığını söylüyor. Kurumlara sosyal medya hizmeti veren OttoPilot’un sosyal medya uzmanı Alexandra Gibson, Linkedin’de en çok yapılan 7 hatayı şu şekilde sıralıyor:

1. Sadece  ararken kullanmak: Linkedin‘de birden canlanan profiller görüyorsanız muhtemelen  arayışına girm birileri var demektir. Sadece  ararken değil, profili ve bağlantıları sürekli güncel tutmak, sadece ihtiyaç olduğunda kullanmaktan çok daha iyidir.

 2. Profili tamamlamamak: Sizin veya şirketinizin profili zayıfsa, bilgiler eksikse, bu size bir fayda sağlamaz. Eksik bilgileri mutlaka tamamlayın. Ayrıca aramalarda daha kolay bulunabilmek için de birkaç anahtar kelime kullanarak profilinizi zenginleştirin.
3. Doğru gruplarda olmamak: Linkedin‘de birçok grup var. Nasıl başlayacağınızı, hangisine katılacağınızı bilmiyorsanız mezun gruplarından başlayın. Lise, üniversite olabilir. Ardından sektörel gruplara geç yapabilirsiniz. Hem kendi alanınız hem de çalıştığınız şirketin alakalı olduğu gruplara katılabilirsiniz.
4. Faydalı içerik paylaşmamak: Blog yazıyorsanız ve gerçekten faydalı bilgiler paylaştığınızı düşünüyorsanız bunu Linkedinhesabınızda da paylaşın. Şirketinizin sitesinde yer alan bir bilgi, makale de olabilir bu. Veya hoşunuza giden, birçok kinin ilgi duyabileceği bir site. Eğer paylaşacağınız yazı, makale dahil olduğunuz grupları ilgilendiriyorsa oralara da gönderin. Bu hem sizi düşünceli, paylaşımcı biri olarak gösterir hem de sitenize daha çok kinin girmesini sağlar.
5. Bağlantıları geltirmemek: Tekrar söylüyoruz, bu siteyi kullanmak için inizin düşmesini beklemeyin. Belirli aralıklarla yeni kileri ağınıza ekleyin. Gibson, çok da tanımadığınız kileri eklememeniz gerektiğini düşünüyor: “Bunun gerçekten profesyonel bir ağ olmasını istediğinizi düşünelim, biri gelip size ‘Bağlantıların arasında X’i gördüm’ dediğinde birlikte yaptığınız leri anlatmak var, bir de ‘Öylesine ekledim te’ demek var.”
6. Linkedin cevaplar kısmından yararlanmamak: Çok da bilinmeyen, kullanılmayan bir Linkedin Cevaplar kısmı var. Burada bildiklerinizi paylaşabilirsiniz veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Soru soran birçok ki var, eğer konuyla ilgili bilginiz varsa bunları paylaşabilirsiniz. Hatta soruyla ilgili olarak yazdığınız bir yazı, okuduğunuz bir makale varsa onun linkini de koyabilirsiniz.
7. Çalışma arkadaşlarınızı dahil etmemek: Çalışma arkadaşlarınızı sosyal ağlara çağırma fikri biraz garip gelebilir. FakatLinkedin profesyonel bir ağ olduğu için  arkadaşlarınızı da buraya dahil etmekte bir sakınca yok. Hatta ileriyi de düşünün, bir şirket kuracağınız zaman eski  arkadaşlarınızı yanınızda görmek isterseniz şu an neredeler, ne yapacaklar biliyor olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: