Farklı İnsanlarla Nasıl Çalışılır?

farklıinsanlar

İş hayatını bir Puzzle’ a benzetiyorum. İşleriniz büyüdükçe Puzzle’lar daha da büyüyor. Siz de büyük resmi tamamlamaya çalışıyorsunuz. Yöneticinin görevi de bu  Puzzle ı tamamlamak oluyor.

Puzzle‘ı dikkatlice incelediğinizde her parçanın ayrı bir görevi olduğunu ve  birbirinden farklı olduğunu görüyorsunuz. Bu farklı parçaları bir araya getirerek resmi tamamlamaya çalışıyorsunuz. Yöneticilerin bu tamamlama işlemi sırasında;  farklılıkları bir araya getirip doğru sonucu alma özelliği ortaya çıkıyor. Çünkü sonuca ulaşmak için aynı parçaları değil,  farklı parçaları bir araya getirmek gerekiyor. Yani iş hayatında gerçekleşme tarzı  ile; farklı insanların aynı hedef için çalışmalarını sağlamak. Ama bunu yapmak,  anlatıldığı kadar kolay olmuyor.

Çünkü farklı insanlar,  genelde zor insanlardır. Ya da normal çalışma mantığına sahip olmadıkları için,  onları idare etmek zordur. Kurallara uymak, her söyleneni yapmak istemiyorlar. Farklılığının getirdiği yapıyla,  sabit düzene karşı çıkıyorlar. Aynı büyük takımlarda oynayan yıldız sporcular gibi. Yöneticinin mahareti bu farklılıklardan en verimli şekilde yararlanmaktır.  Bu farklılıkları iyi değerlendirebilen yöneticiler,  başarılı oluyor. Peki  farklı insanlarla nasıl çalışılır? Şimdi bu konuyu inceleyelim.

1) Farklılık zenginliktir. Farklılık,  marjinallik seviyesine ulaşmadıkça, zarar veren bir yapıya dönüşmedikçe,  zenginliktir. Çünkü yeni bakış açıları, yeni vizyonlardır. Bakılmayan yerden bakabilme özelliğidir. Tabi bunu çok doğru harmanlamak gerekir. Bunu yapabilmek için de resmin tamamına hakim olup,  farklılığın nerede ön plana çıkarılacağını iyi bilmek gerekir. Temeli iyi kurar, yapıyı doğru yürütürseniz, yapacağınız farklı çalışmalar sizi zenginleştirecek, ileriye götürecektir.

2) Farklı insanlar kalıba girmek istemezler. Farklı insanlarla çalışmada yaşanan en büyük sıkıntı,  onların bir kalıba girmek istememeleridir. Düşünce mekanizmaları farklı olduğu için,  farklıdırlar. Bu yüzden herkesin yaptığını yapmazlar. Çünkü genelin düşüncesine sahip olmazlar. Yöneticiler bu tür insanlara daha esnek yaklaşmak zorundadırlar. Diğer çalışanlara davrandıkları gibi davranırlarsa sonuç alamazlar.  Onları kurallara hapsetmek yerine, sonuçlarla netleştirmek daha iyidir. Yaptıkları işlerin sonuçlarını değerlendirmek, iş takiplerini iyi yapmak ve işleri tamamlamaları sağlamak en doğru çözümdür. Önemli olan işlerin tamamlanmasıysa sonuca odaklanmak, bu tür insanlar için yararlı olacaktır.

3) Eşit değil, adaletli olmak. Bir insan bir işi uzun sürede yapabiliyorsa,  diğeri aynı işi çok daha kısa sürede bitirebiliyorsa ikisine aynı şekilde davranmak eşitlik olabilir ama adalet değildir. Yönetici çalışanları arasında adaleti tesis etmek zorundadır. Herkes aynı şekilde ve aynı şartlarda çalışmak zorunda değildir. Ama görevini yerine getirmek zorundadır. Son dönemlerde hızla büyüyen şirketlerde bu durum daha net şekilde görülüyor. Şirketlerde çalışanlara bir sürü imkan sağlanıyor ve proje başı görev veriliyor. O projeyi tamamlarsa çalışan görevini yerine getirmiş oluyor. Bu şekilde hem çalışan sıkılmıyor, mutlu oluyor. Hem de işveren sonuçları gördüğü için memnun oluyor.

Farklı insanlar işletmeler için doğru değerlendirildiğinde fayda sağlarlar. Onların farklılıklarını zenginliğe çevirmek, kuralları dayatmadan en doğru sonucu almak,  yöneticinin görevidir. Bunu yaparken de en çok dikkat etmesi gereken,  adil olmaktır. Bunu başarabilen işletmeler diğerlerine göre daha öne geçeceklerdir. Çünkü farklılığı fırsata çevirmiş olacaklardır.

 

Kaynak: http://markafikirleri.com/farkli-insanlarla-nasil-calisilir/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: