Başarılı İnsanlarla Başarısızları Ayıran Farklar Neler?

başarılı-insan-

Başarı ve başarısızlık uzun zamandır merak ettiğim, araştırdığım iki kavram. Bir insan neden başarılı olur? Ya da  bir insan neden başarısız olur? Başarılı insanlarla başarısız olanları ayıran farklar neler? Bu sorular hep ilgimi çekti.

Yaptığım araştırmaların sonuçları genelde aynı noktaya çıkıyordu. İlk bakışta bariz farklar yok. Fakat biraz detayına girdiğinizde, işin temelinde farkların belirginleştiğini görüyorsunuz.

Şimdi isterseniz bu farkları inceleyelim…

Olumlu tavır

İlginç bir şekilde 2 taraf arasındaki farklar tavırlarda ortaya çıkıyor. Düşünce yapısında belirginleşiyor. Başarısız insanlar hayata daha eleştirel ve umutsuz bakıyorlar. Bu durum hayat kalitelerini etkiliyor.

Başarısız insanlara göre, başarılı olmak zor bir durum. Başarılı olmayı birçok nedene bağlıyorlar. Başarısızlığa dair onlarca bahaneleri var. Bu bahaneler onların içini rahatlatıyor.

Başarılı insanlar, özünde başarısız insanlarla aynı hayatı yaşıyorlar. Fakat hayata karşı daha iyimserler. Bardağın dolu tarafını görüyorlar. Özgüvenleri yüksek. Bir işin neden yapılamayacağını açıklamak yerine, yapılabileceğini göstermek için çaba sarf ediyorlar.

Alışkanlıklar

Alışkanlıklar hayatımızı ciddi oranda etkiliyor. Çoğu zaman kararlarımızı alışkanlıklarımıza göre veriyoruz. Alışkanlıklarımız hayatımızı şekillendiriyor. Başarı ve başarısızlık konusunda da durum böyle. Başarılı ve başarısız insanların alışkanlıkları birbirinden farklı.

Başarılı insanların alışkanlıkları bir işi takip etme, araştırma, sonuçlandırmaya yönelik. Başarısız insanlar ise ertelemeye, görmezden gelmeye yönelik alışkanlıklara sahipler. Bu alışkanlıkları her gün tekrar tekrar yaptıklarını düşündüğümüzde aralarındaki farklar derinleşiyor. Temelde 3-4 alışkanlık, tüm hayatlarını etkileyebiliyor.

Deneme Cesareti

Deneme cesareti aradaki ayrımın, en net olduğu yerlerden biri. Başarısız insanlar denemiyorlar. Denemeden kaybetmeye odaklanmış durumdalar. Denemeyi, çaba sarf etmeyi gereksiz buluyorlar. Zaten başarısız olacaklarını düşünüp, o iş için emek vermeyi gereksiz görüyorlar.

Başarılı insanlar, denemeyi çok seviyorlar. O işin olmayacağını, başaramayacaklarını bilseler bile ısrarla çaba sarf ediyorlar. Çünkü bir işi başaranların, denemekten vazgeçmeyenler olduğunu düşünüyorlar. Başlangıçta, başarılı ve başarısız insanlar aynı yerden başlıyorlar. Daha sonra başarısız insanlar vazgeçtiği için, denemeye devam edenler kazanıyor.

Kararlılık

Başarılı insanlar kararlılıkları ile ön plana çıkıyorlar. Er ya da geç bir karar veriyorlar. Ve bu kararlarının arkasından gidip, harekete geçiyorlar. Başarısız insanlarda ise kararsızlık hakim. Bir türlü ne istediklerine karar veremiyorlar.

Karar vermek sorumluluk istiyor. Çünkü verdiğimiz her kararın iyi ya da kötü bir bedeli oluyor. Başarısız insanlar bu bedeli ödemek istemiyorlar. Onlara göre bir kararın sorumluluğuna göre, başarısızlık daha kolay. Ayrıca başarısızlık hayatlarına sindiği için öğrenilmiş bir çaresizlik yaşıyorlar.

Dayanıklılık

Başarılı olmayı sağlayan en önemli unsurlardan biri dayanıklılık. Çünkü çoğu zaman başarı pes etmediğinizde geliyor. Vazgeçmenize ramak kala attığınız bir adım sizi başarıya ulaştırıyor.

Başarılı insanlar, başarısızlara göre daha dayanıklılar. Hayalleri ve hedeflerinin peşinden vazgeçmeden yürümeye devam ediyorlar. Moralleri bozuluyor, yenilgiyi, korkuyu hissediyorlar. Ama pes etmiyorlar. Bu da onları başarıya taşıyor. Başarısızlar ise, ilk fırsatta vazgeçmek istiyorlar. Zaten kaybedeceğiz, neden uğraşıyoruz diye düşünüyorlar. Çıktıkları her maça hükmen yenik başlıyorlar.Ve en büyük başarısızlıkları kendi hayatları oluyor.

İstikrar

Başarı, istikrar varsa anlamlıdır. Geçici başarılar bir önem ifade etmiyor. Kalıcı ve başarılı olmak için istikrar çok önemli bir yer tutuyor.

Başarısız insanlar, istikrar konusunda çok gerideler. Nadir de olsa başarılı oldukları dönemler oluyor. Fakat bu başarıyı sürdürebilir kılamıyorlar. Belki başarının en önemli özelliği sürdürülebilir olması. Bunu sağlayamadığınızda, başarınızın bir kıymeti kalmıyor.

Başarılı insanlar başarılarını zamana yayıyorlar. Dönem dönem başarısızlıklar yaşıyorlar. Fakat onları farklı kılan başarıda ısrar etmeleri ve başarılarının uzun soluklu olmasıdır.

Hayatta, kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız oluyoruz. Bunların sıklığı hayatımızın yapısını belirliyor. O yüzden önemli olan başarıya olan bakış açımız ve bunun için ne yaptığımız. Sonuçta her insanda başarılı olma potansiyeli var. Bazıları bu potansiyellerini hayata geçiriyor. Bazıları ise bahanelere sığınıp, kurdukları yalan dünyalarında geçici hevesler peşinde koşuyorlar.

 

Kaynak: http://markafikirleri.com/basarili-insanlarla-basarisizlari-ayiran-farklar-neler/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: