Proje Yöneticisinin Sorumlulukları

Projelere sorumlu kişinin ve Proje Yöneticisinin atanması, şirkete üst düzeyde yönetici atanması kadar önemli bir konudur. Zira projenin tüm süreçleri ve bütünlüğünü sağlamak artık Proje Yöneticisinin sorumluluğunda olacaktır.

Projenin Bütünlüğünün Sağlama: Projeye atanan Proje Yöneticisi projedeki paydaşlara Proje Sponsoru tarafından resmen atandıktan sonra ilk yapacağı iş Proje ekibinin bütünlüğünün sağlanması olacaktır. Bu nedenle Proje Yöneticisinin projelerdeki en büyük ve en önemli görevi projenin bütünlüğünün sağlamak olacaktır. Bir Proje Yöneticisinin işinin %90′ ı iletişim üzerine kuruludur. Proje paydaşları arasındaki, fonksiyon birimleri ile proje ekibi arasındaki ve tüm birimleri arasındaki koordinasyon, denetim ve takip etme görevi Proje Yöneticisine aittir. Dolayısıyla tüm bu işler insan ilişkileri kuvvetli olmayı gerektirir.

msproject

İzleme ve Raporlama: Ayrıca Proje yöneticisi, projenin en önemli 3 ayağı diyebileceğimiz Kapsam, Zaman ve Maliyet bilgi alanlarını devamlı olarak izlemeli ve buradaki değişimleri raporlayabilmelidir. Özellikle bunlarda olabilecek değişim projenin gidişatını çok daha fazla etkileyeceği için daha önemlidir. Bunların dışındaki diğer bilgi alanlarını da (Kalite, Risk, İnsan Kaynakları, İletişim, Satınalma ve Paydaş Yönetimi) devamlı izlemeli ve sponsor ile üst yönetime Proje İlerleme Raporu (Progress Report) olarak sunulmalıdır.

support400x300

Ekip Motivasyonu Sağlama ve Hedeflere Yönlendirme: Proje Yöneticisi, tüm proje paydaşlarını ve çekirdek proje ekibini proje hedeflerine uygun şekilde yönlendirebilmeli ve bu konuda da motivasyonu sağlayabilmelidir. Motivasyon projedeki en önemli konulardandır. Çünkü proje sürecinde devamlı olarak kişiler arasında çatışmalar yaşanacaktır. Bu çatışmaların ana kaynakları ise, Zaman, Bütçe ve Önceliklerden kaynaklanmaktadır. İşte bu çatışmaların önüne geçmek için de PY tüm paydaşlarla kontak halinde olmalı ve hedeflerin neresinde olunduğunun bilincinde olmalıdır.

Büyük Resmi Görme: Proje Yöneticisi, ekibi hedeflere motivasyonlu bir şekilde yönlendirirken aynı zamanda resmi büyük çerçeveden görebilmeli ve projenin bütününde neler olup bittiğini görebilmelidir. Bu sayede üst yönetime sunduğu raporlar detaydan çok bütünü ve hedefleri içerecektir. Bu sayede projenin gidişatı daha net izlenebilir.

risk management

Riskleri Görme ve Analiz Etme: Proje Yöneticisi proje sürecinde oluşabilecek muhtemel riskleri devamlı olarak izlemelidir. Oluşabilecek bu risklere karşı da devamlı olarak Risk Yanıt Planlarını hazırlamalıdır. Risk Yanıt Planı sayesinde risk gerçekleşme durumunda alınacak aksiyon belli olmuş olacaktır. İzlenen riskler üst yönetim ve Proje yönetimi ile devamlı olarak Proje İlerleme Raporunda (Progress Report) paylaşılmalıdır.

Müşteriyle Temas Kurma: Proje Yöneticisi ürünü isteyen müşteri (İç veya Dış Müşteri) ile Proje Yönetimi ve Üst Yönetim arasında ilk teması sağlayan kişi olmalıdır. İlk Temas sonrasında proje boyunca bu temas sorumluluğu gene Proje Yöneticisinde olacaktır.

15396533-business-hand-writing-project-management-concept-of-time-cost-and-scope

İnisiyatif Alma / Karar Verme: Proje yöneticisi projenin belirli noktalarında, özellikle tıkanan noktalarda ve yaşanan dar boğazlarda çözüm bulabilmek için karar alabilmelidir. Eğer kararı vermesi gereken proje paydaşlarından biri olan fonksiyonel bir yönetici ise Proje Yöneticisi bu konuda gerekli adımları atmalı ve kararın verilmesinin sağlamalıdır.

Projeyi Sonlandırma: Proje Yöneticisi eğer projenin artık hedeflerinden saptığını, şirkete yarardan çok zarar sağladığını düşünüyor ve proje amaçlarının gerçekleştirilme olanağının kalmadığını düşünüyorsa bu noktada inisiyatif alabilmeli ve projeyi sonlandırabilmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: